Annak, hogy e gyönyörű, Nógrád vármegyei település felkerült a világ legértékesebb tájai közé, bizony több oka is van.
Előkelő címét egyfelől azért kapta, mert nemhogy Magyarországon nincs még egy ilyen, az egész világon is kevés az olyan hagyományos falu, amely hosszú idő óta, érintetlenül őrzi eredeti arcát. Másfelől Hollókő a népi építészet utánozhatatlan példája, mi több, itt a falu, a táj és vár együtt nem csupán múzeumként működik, hanem nagyon is él.
Aligha találni olyan települést bolygószerte, amelynek a 20. századot megelőző falusi élete a jelenben is megelevenedik.

Hollókő sok szépsége között akad még egy igazán különleges: a falu egyedi, orsós szerkezete. A főutca a település közepén halad végig, amelynek van egy kiszélesedő része, az „orsó” – ez gyakran a falu közösségi életének központja, itt található többek között a falu legmagasabb pontján álló templom is.
Az utca két oldalán szorosan egymás mellé, hosszú, keskeny telkeken felépített házak sorakoznak.
Noha a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2024. január 1-jei adatai szerint Hollókő csupán 294 lelket számlál, védett épületeinek száma 56.
Ha szeretnéd megismerni Anglia Szentendréjét is, ajánljuk figyelmedbe ezt a cikkünket.
Ha London zsibongása mellett a tündérmesék ködös világába is vágysz, ne hagy ki Anglia Szentendréjét sem, csodás kis falu!
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés