Érdekes bizonyítékot találtak, hogy az öregedés részben visszafordítható

GettyImages-1403693776

A stressz és az ősz haj közötti összefüggést régóta vitatják, de egy új tanulmány bizonyítja, hogy a stressz valóban hatással lehet az emberek hajszálainak színére. A kutatók még azt is megállapították, hogy az ember haja vissza tud térni az eredeti árnyalatához, ha megszűnik a stressz az életében.

Az emberi haj őszülésének, valamint annak visszafordításának mennyiségi feltérképezése az élethez kapcsolódó stresszel összefüggésben – ez a címe annak a tanulmánynak, ami legfrissebben azt igazolja, hogy ha kicsit kiszakadunk a stresszből, például elmegyünk nyaralni, akkor kisvártatva felfedezhetünk félig megőszült hajszálakat a fejünkön.

Az ősz haj kialakulásának oka

„Adataink egyre több bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy az emberi öregedés nem egy lineáris, rögzített biológiai folyamat, hanem – legalábbis részben – megállítható vagy akár átmenetileg vissza is fordítható” – magyarázta Martin Picard, a Columbia Egyetem docense, a tanulmány vezető szerzője a Science Daily című tudományos lapban.

Örökletes tényezők, betegségek, vitaminhiány, életmód. Pár alapvető dolog, ami közrejátszik a hajszálakban található melanin termelésénél
Örökletes tényezők, betegségek, vitaminhiány, életmód. Pár alapvető dolog, ami közrejátszik a hajszálakban található melanin termelésénélBarks_japan / Getty Images Hungary

A hatások azonban általában átmenetiek, csak egy bizonyos korosztályon belül fordulnak elő, és csak néhány hajszálat érintenek a fejen.

A szakértő elmondta, hogy a haj rögzíti az ember „biológiai történetét”, amíg még a bőr alatt tüszőstádiumban van, a stresszhormonok és más tényezők hatással lehetnek rá. „Amint a hajszálak kinőnek a fejbőrből, megkeményednek, és tartósan stabil formába kristályosítják ezeket a kitettségeket” – tette hozzá. Más szóval, ha a haj egyszer kinőtt a fejbőrből, nem tudja megváltoztatni a színét. Csak a gyökérnél lévő új növekedés változhat.

A kutatás részletei – visszaforduló őszülés

A kutatás kis létszámú volt, mindössze 14 önkéntes vett részt benne. A résztvevők kora 9 és 65 év között volt, és egyikük sem használt festéket vagy bármilyen kémiai kezelést hajuk színének megváltoztatására. Mindenki naplóban vezette az éppen aktuális stressz-szintjét. Az eredmények kimutatták a stressz és az ősz hajszálak közötti összefüggést, azonban néhány esetben a haj színe visszaváltozott a stresszt megszűntével.

Egy konkrét eset is igazolta a feltevést: az egyik önkéntes a nyaralás során visszanyerte öt ősz hajszálának az eredeti sötét színét. Ezen túl pedig 14 önkéntesből 10-nél figyeltek meg olyan helyzeteket, amikor a haj a felső szegmensben fehér volt, de a fejbőr felől újra sötétebb lett. Vagyis „repigmentációt” tapasztaltak. 

A kutatók persze mélyebben is vizsgálták az eseteteket, nem csak szemrevételezéssel. Több ezer fehérje szintjét követték figyelemmel a hajszálakban, mérték a változásukat. Amikor a haj megőszült, 300 fehérje változását is megfigyelték, ami valószínűleg a mitokondriumokban bekövetkező, stresszt okozó változások eredménye. „A mitokondriumok tulajdonképpen olyanok, mint a sejt belsejében lévő kis antennák, amelyek számos különböző jelre reagálnak, beleértve a pszichológiai stresszt is” – magyarázta a kutatást vezető szakember.

Az őszülés és a stressz

A stressz az emberek számára egy túlélési módszer, mivel segít elkerülni a veszélyt. A stressz velejárója a sejtek gyorsabb öregedése. Sajnos a stressz megszüntetése még így sem teljes garancia arra, hogy a haj visszanyeri eredeti színét. Fokozottan érvényes ez a középkorúakra.

Ha a haj a biológiai kor és más tényezők miatt egyszer eléri az őszülés küszöbét, akkor megmarad szürkének. Egy 70 éves ember, akinek már évek óta őszül a haja, nem tud már eredeti hajszínének megfelelő hajkoronát növeszteni, még akkor sem, ha csökkenti a stresszt az életében. Ugyanakkor egy 10 éves gyermek életében a fokozott stressz sem billenti át a haját az őszülési küszöb fölé.

A jó hír az, hogy a sejtjeink idő előtti öregedésének megakadályozására van már néhány bizonyított módszer. A mértékletes táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a jó közérzetet generáló aktivitás, tevékenységek mind-mind elősegíthetik a pozitív hormonok felszabadulását, és a jobban működő mitokondriumok működését, amitől a testünk úgy érzi, hogy még végtelen energiája van.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek