A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint minden évben nagyjából 25-30 ezer magyar költözik külföldre, az országhatárokon kívül élő honfitársaink száma az ENSZ Gazdasági és Szociális Ügyek Főosztályának adatai szerint valamivel 700 ezer felett lehetett 2020-ban. Így nem is tűnik annyira különlegesnek az a felvetés, hogy vajon kell-e illetéket vagy adót fizetni, ha valaki külföldről kap pénzt ajándékba. Az Adó Online utánajárt, milyen szabályokat kell ilyenkor betartani.
„Adott egy német illetőségű magánszemély, aki az egyetlen élő rokonának, a magyar illetőségű unokaöcsének 30 ezer euró értékű pénzösszeget kíván ajándékozni” – kezdődik a felvetés. A szituáció annyiban speciális, hogy a megajándékozott rendelkezik magyarországi és németországi bankszámlával is.
Adót kell fizetni, ha nagy összegű az utalás
A vonatkozó illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény kimondja: ingó után akkor kell illetéket fizetni, ha annak forgalmi értéke meghaladja a 150 ezer forintot. Ilyen esetben az utalást be is kell jelenteni az adóhatóságnak. A törvény szövegéből az is kiderül, hogy ingónak minősül a fizetőeszköz, vagyis a pénz is.
Az illetéktörvény azonban azt is leszögezi, hogy a fenti szabályt akkor kell alkalmazni, ha a pénz átadása belföldön történik. A Polgári Törvénykönyvből kiderül, hogy amennyiben nem készpénz az ajándék, hanem utalással érkezik, akkor a kedvezményezett számláját vezető bank telephelye (ennek hiányában székhelye) tekinthető az átadás helyének.
Mindez azt jelenti, hogy külföldről érkező ajándékpénz utalása esetén akkor kell illetéket fizetni, ha magyarországi banknál vezetett számlára érkezik a pénz. Ilyen esetben egyrészt be kell jelenteni a 150 ezer forint feletti utalást az adóhatóságnak, másrészt ajándékozási illetéket kell utána fizetni, amelynek mértéke 18 százalék. Erre érdemes is odafigyelni, hiszen
az adókötelezettség elmulasztása akár 200 ezer forintos mulasztási bírságot is maga után vonhat.
Ha azonban az ajándékozottnak van külföldi bankszámlája, és oda érkezik az utalás, nem szükséges adót fizetni utána.
Van olyan szolgáltatás, amiért súlyos pénzeket fizetünk, holott ingyenes alternatívája is van.
Tovább olvasomMegjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés