Gyors megoldások a gyakori főzési hibákra: így menthető a túl édes, sós vagy savanyú étel

GettyImages-1159018269

Attól, hogy elszúrtad az ízesítést, még nem kell kidobnod az ételt. Mutatjuk, milyen trükkökkel javíthatod fel.

A főzés néha váratlan kihívások elé állítja az embert. A lehetséges összetevők, fűszerek száma szinte végtelen, így előbb-utóbb biztosan bekövetkezik, hogy nem találod el az arányokat, és az étel túl fűszeresre, édesre, sósra, savanyúra vagy épp keserűre sikerül. A Popular Science szerint ennek megelőzéséhez a gyakori kóstolás a kulcs. Ha még főzés közben kiszúrod a hibát, könnyebben korrigálhatsz az ízeken, mint ha a végén, a már kész fogást kéne gatyába ráznod.

Ha az étel túl fűszeres

Amikor sok emberre főzöl, az optimális fűszermennyiséget még nehezebb eltalálni, ami különösen problémás lehet az olyan csípős összetevőknél, mint például a csili. Ha egy kicsit jobban megszalad, de nincs kedved vele vesződni, akkor az étel fűszeres részét valamilyen semleges körettel, például rizzsel, tésztával vagy kenyérrel tálald.

Ha úgy érzed, hogy így sem lesz ehető, próbálj hozzáadni egy kevés tejterméket. A tej, a vaj és a joghurt kazeint tartalmaz, ami semlegesíti a csilipaprika erős ízéért felelős kapszaicint. Hasonló eredményt érhetsz el az ecettel és a citrusfélékkel is, ezek ugyanis savasságukkal kiegyensúlyozhatják a lúgos kémhatású kapszaicint.

A harmadik lehetőség az, hogy valami édeset (pl. cukrot, mézet), vagy olajosat (pl. tahinit, mogyoróvajat vagy semleges ízű növényi olajat) keversz az ételbe, de csak mértékkel, mert egy ponton túl ettől is rossz irányt vehet az állaga és az íze.

Az univerzális megoldás

Ha egy íz túlzottan dominál az ételben, a legegyszerűbb megoldás az lehet, ha a többi felhasznált hozzávalóból, így a vízből, krumpliból és répából többet teszel bele. Persze így nagyobb mennyiség lesz belőle, de legalább nem megy pocsékba, és az ízlelőbimbóid sem fognak kikészülni tőle.

Ha az étel túl édes

Néhány sós fogáshoz édes összetevők szükségesek, a túl sok cukor azonban tönkreteheti őket. Ilyen esetben a fenti trükköt fordítva kell alkalmazni, vagyis az édességet egy kevés csípős ízzel ellensúlyozni. A hangsúly itt azon van, hogy kevés. Ha nem akarsz átesni a ló túloldalára, mindig kóstold meg az ételt.

Az édes íz másik ellenszere a savanyú: egy szelet citrom vagy lime csodákra képes. Sőt, működhet a keserű is, de ez már egy fokkal trükkösebb, mert nehéz megfelelő összetevőket találni, amelyekkel pontosan szabályozható a mértéke. A kelkáposzta például hiába keserű, csak nagyobb mennyiségben érvényesül az íze, a cukrozatlan kakaópor pedig csokis ízt kölcsönözhet az ételnek.

Bár csábítónak tűnhet a gondolat, hogy a cukros ízhatást sóval fojtsd el, ez mindenképp kerülendő, mert a sózás csak kiemeli az édes ízt.

A sózással könnyű túlzásba esni
A sózással könnyű túlzásba esniNeustockimages / Getty Images Hungary

Ha az étel túl sós

Egy kevés só kihangsúlyozza az ízeket, függetlenül attól, hogy az étel jól vagy rosszul van-e elkészítve. A túl sok só viszont a legkülönlegesebb gourmet-fogásokat is tönkreteheti. Ha olyan ételt főzöl, ami folyékony állagú, a sós íz kiegyensúlyozásához adj hozzá még több folyadékot. A célnak a víz is tökéletesen megfelel, de egy krémes szósznál előnyösebb tejet használni, hiszen nemcsak felhígítja a sót, hanem még krémesebb állagot eredményez.

Ha valamilyen más folyadékot választasz, mindig ellenőrizd, hogy mennyi sót tartalmaz. A húslevesalaplé és a szójaszósz például kellemetlen meglepetéseket okozhat. Amennyiben a hígítás nem járható út, akkor a savas trükk, vagyis egy kis citromlé lehet a megmentőd.

Vannak, akik arra esküsznek, hogy az ételbe egy szem krumplit kell tenni, mert az felszívja a sót, de ezzel inkább csak a krumplis recepteknél érdemes próbálkozni, vagy maximum utolsó mentsvárként, amikor már minden próbálkozásod csődöt mondott.

Ha az étel túl savanyú

Mint sok más ízhibánál, a fordított megközelítés itt is működik: némi cukorral, mézzel vagy bármilyen egyéb édes ízzel elnyomhatod a savanyú ízhatást. Ha egy kicsit merészebb vagy, adhatsz egy esélyt szódabikarbónának is. Ez bázikus hatású, így semlegesíti az ételben lévő savat és kiegyensúlyozza a pH-értéket. Hátránya viszont, hogy elnagyolt adagolása esetén a főztödnek olyan íze lesz, mint a sós szappannak, és megváltozhat a textúrája is (nem az előnyére).

Ha az étel túl keserű

Talán a keserű az az íz, amivel a legnehezebb megbarátkozni. Nem véletlen, hogy a kávét a legtöbben cukorral és tejjel isszák: az édes ízek és a zsírok kiegyensúlyozzák a keserűséget. Éppen ezért ugyanezt az elvet érdemes követni az ételeknél is.

Ha az étel íztelen

Ez a legszerencsésebb forgatókönyv, hiszen az étel ízét egy csipet sóval is előhozhatod. Persze sok múlik az ízléseden is. Ha úgy tetszik, az ételt feljavíthatod édes, savanyú vagy fűszeres ízekkel is. Ne feledd, a megfelelő ízesítéshez a rendszeres kóstolás a kulcs!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek