A bélrendszered és szíved is megköszöni, ha ezt az isteni snacket majszolod idén télen

GettyImages-980223626

A téli hónapokban szinte elkerülhetetlen a felfázás, ami nagyon sok kellemetlenséggel járhat. Létezik azonban egy természetes csodaszer, melynek segítségével hamar elfelejtheted a felfázás minden tünetét: ez nem más, mint a vörös áfonya, melyhez ilyenkor elsősorban aszalt gyümölcs, áfonyalé vagy kapszula formájában juthatsz hozzá.

Magyarországon természetes környezetben a Zempléni-hegységben, a Mecsekben, illetve elszórtan a Nyugat-Dunántúlon – például az Őrségben, Göcsejben, a Kőszegi-hegységben – is él ez a klassz gyümölcs. Roppant ellenálló növény: a szélsőséges hideget is elviseli, de leginkább a nedves talajban és napsütésben érzi jól magát.

A szárított áfonya egészségügyi előnyei 

Más népszerű bogyós gyümölcsökkel (például kék áfonyával és ribizlivel) ellentétben ezt a fajta áfonyát nem gyakran fogyasztják frissen.

Talán finomnak tűnik, de ezt inkább hagyd ki
Talán finomnak tűnik, de ezt inkább hagyd kioxygen / Getty Images Hungary 

100 g aszalt vörös áfonya a következőket tartalmazza:

  • Kalória: 324
  • Összes zsír: 1 g
  • Telített zsír: 0,03 g
  • Só: 0,05 g
  • Összes szénhidrát: 76 g
  • Élelmi rost: 5 g
  • Cukor: 69 g
  • Fehérje: 0,3 g

Az áfonya néhány esszenciális aminosavat, valamint luteint és zeaxantint is tartalmaz. A szárított áfonya magas antioxidáns-tartalmú, de mivel sok cukor lehet benne, maradj meg egy adagnál a müzlid tetején.

Szárított áfonya vagy friss áfonya?

A szárított gyümölcsöket gyakran szinte koncentrátumoknak tekintik, ám ez nem mindig így van: a szárított áfonya különböző elkészítési módjai befolyásolhatják a tápértéket, ezért 1 adag friss áfonya nem rendelkezik épp ugyanazokkal a tápanyagokkal, mint ¼ adag szárított áfonya.

A friss áfonya általában több vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, így több C-vitamint, E-vitamint és mangánt kap a szerveztünk, ha frissen fogyasztjuk. És bár az aszalt gyümölcsökről köztudott, hogy jó rostforrások, több rostot tartalmaz egy csésze egész, friss áfonya, mint a szárított változat.

Az igazi szárított gyümölcs nem rendelkezik hozzáadott összetevőkkel, mint a cukor vagy egyes tartósítószerek – szerencsés esetben csak dehidratált gyümölcs. Az áfonya azonban gyakran tartalmaz hozzáadott cukrot, mert természetesen nagyon fanyar.

Ezt majszold, ha jót akarsz
Ezt majszold, ha jót akarszferrantraite / Getty Images Hungary

Az áfonya előnyei

Kétségtelen, hogy az áfonya – szárítva, frissen, szószként vagy gyümölcslének elkészítve – finom. A fogyasztása egészségügyi előnyökkel is jár, bár sok előnye még nem meggyőző, és további kutatást igényel.

1. Antioxidánsokat tartalmaz

A Records of Natural Products 2015 májusában megjelent tanulmánya szerint az áfonya bioaktív vegyületeiről ismert, amelyek védenek a degeneratív és krónikus betegségek ellen.

Az International Journal of Food Properties 2018 májusában megjelent tanulmánya szerint az áfonya más antioxidánsokban is gazdag, például flavonoidokban, katekinekben és fenolsavakban.

2. Segíthet a beleid állapotán

Az Advances in Nutrition című folyóirat 2016. júliusi cikke szerint az áfonya egyik antioxidánsa – a proantocianidin – antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik.

Ezek az antimikrobiális tulajdonságok az ezekben a bogyókban található egyéb jótékony vegyületekkel együtt segíthetnek abban, hogy az emésztőrendszerben csak jó baktériumok telepedjenek meg.

3. Összefügg a húgyúti fertőzések kockázatának csökkentésével

Az áfonyára sokan a húgyúti fertőzések kezelésére és megelőzésére szolgáló lehetőségként tekintenek.

Úgy tűnik, hogy joggal teszik ezt: egy metaanalízisben, amely hét randomizált, kontrollált vizsgálatot fogott össze, az áfonya 26 százalékkal csökkentette a húgyúti fertőzések előfordulását.

4. Támogathatja a szív egészségét

Az áfonya segíthet javítani a vérnyomást és a koleszterinszintet, ami két fontos tényező a szív egészsége szempontjából.

De ennek megerősítéséhez további kutatásokra van szükség. A Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSKCC) szerint még mindig nem világos, hogy az áfonyalé biztosan csökkentheti-e a szívbetegségek kockázatát.

A szárított áfonya fogyasztásának hátrányai

Nincs túl sok árnyoldala a szárított áfonya fogyasztásának, ha mértékkel tesszük. Egyesek szerint ugyanakkor a túl sok áfonyalé (körülbelül fél liter naponta) fogyasztása hányingerhez és hasmenéshez vezethet az arra érzékenyek számára.

Az áfonya kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, és azt mondják, hogy ha valakinek a kórtörténetében vesekő is szerepel, próbálja meg elkerülni az áfonyát, mert magas az oxaláttartalma.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek