Sokan örülhetnek, fontos tilalmat oldottak fel

GettyImages-1441915120

A sok csapadék hatására Bács-Kiskun vármegye kivételével a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kezdeményezésére az egész országban véget ért a tűzgyújtási tilalom.

Jó hír érkezett azoknak, akik a május 1-i szabadnapot a természetben szeretnék tölteni, és esetleg gondolkoztak azon, hogy tábortűz fölött süssék meg ebédjüket. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyeztetve a Nébih ugyanis szinte mindenhol feloldotta a tűzgyújtási tilalmat. Korábban – ahogy azt a Dívány is megírta – a rendkívül meleg és száraz időjárás miatt Hajdú-Bihar, Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, valamint Jász-Nagykun-Szolnok vármegyékben is tiltották a tűzgyújtást.

Egyetlen vármegyében még mindig érvényben van a tilalom

A mostani feloldás után egyedül Bács-Kiskun vármegyében marad meg a tilalom, ahol a Nébih tájékoztatása szerint ugyan hullott csapadék, ennek mennyisége azonban egyelőre nem indokolja a visszavonást. Ebben a vármegyében még mindig nagy a szárazság, így kisebb szél esetén is gyorsan terjedő tűz alakulhat ki, mely akár 15-30 méteres lángokkal válhat koronatűzzé. A hatóság kéri a lakosságot, hogy ne dobjanak ki cigarettacsikket az autóból, belterületen is kerüljék a tűzgyújtást, és erdőkben, fásításokban és azok 200 méteres körzetében is tartózkodjanak attól.

Fontos tudni, hogy Bács-Kiskun vármegyében a kijelölt tűzrakó helyeken sem szabad tüzet gyújtani.

A tűzgyújtási tilalom feloldása után is csak kijelölt helyen lehet tábortüzezni
A tűzgyújtási tilalom feloldása után is csak kijelölt helyen lehet tábortüzezniDavid Trood / Getty Images Hungary

Figyelni kell a tűzgyújtási tilalom feloldása után is

A hatóság ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy erdőterületen a tilalom visszavonása után is kizárólag szélcsendes időben, a kijelölt és kiépített tűzrakó helyeken szabad tüzet gyújtani. A tábortüzet rövid időre sem szabad felügyelet nélkül hagyni, hiszen az veszélyes és tilos, a biztonságos eloltásról pedig minden esetben gondoskodni kell.

A szabályokat minden esetben érdemes betartani, egyrészt a természet védelme érdekében, másrészt pedig azért is, mert aki az érvényben lévő tiltásokat megszegi, büntetésre számíthat. Ennek összege 10-20 ezer forintról indul, ám bizonyos esetekben elérheti az 1 millió forintot is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek