Megtalálták a szemölcsök elleni csodaszert?

GettyImages-1254852578

A teafa, ha tudod, hogyan kell használni, igazi főnyeremény. Főként baktériumölő, gyulladáscsökkentő hatásáról ismert, amit a belőle nyert olaj formájában a lakás tisztán tartásától a bőrápolásig több területen is alkalmaznak. Lássuk, vajon hogyan kell helyesen használni!

A kellemes, de nagyon erős illatú ausztrál növény főként az utóbbi évszázadban tett szert nagyobb népszerűségre, amikor kiderült, hogy nemcsak a baktériumok, de a gombák és a vírusok ellen is hatékony.

Ezer arca közül a lakásban való használat csak az egyik, fertőtlenítésre például széles körben használják. A háztartásban a levegőben eloszlatva segít megelőzni a penész megjelenését, friss illatot biztosít akár a kukákban is, sőt, lehet otthon készített, természetes baktériumölő szerek aktív hatóanyaga is. 

szépségápolásban szintén ezt a tulajdonságát érdemes kihasználni, így csillapíthatod vele a bakteriális gyulladás miatt megjelenő bőrproblémák tüneteit, például kezelheted vele ez ekcémát, a pattanásokat, az aknét, de sohasem töményen használva, mert úgy irritálhatja a bőröd. Még a körmödre sem muszáj 100 százalékos formájában felhasználnod: a köröm felületén töményen, kevés kókuszolajjal vagy pár csepp – szintén gombaölő hatású – oregánóolajjal vegyítve használhatod fel. Jó, ha tudod, hogy ez csak napi rendszerességgel használva hozhat eredményeket. 

A legújabb tapasztalatok szerint szemölcsök ellen is jó – lássuk, bizonyította-e már mindezt a tudomány!

Használhatunk teafaolajat a szemölcsökre?

Bár nem végeztek tudományos kutatást a teafaolaj szemölcsökre való használatával kapcsolatban, anekdotikus beszámolók szerint valóban működik. Használói azt állítják, hogy a teafaolaj dehidratálja a szemölcsöket, amitől azok kiszáradnak, és leesnek.

Ezek a kis kinövések ártalmatlanok, de csúnyák és kellemetlenek lehetnek, ha olyan érzékeny helyeken nőnek, mint a szemhéjak, az ágyék és a hónalj.

A teafaolajat Ausztrália őslakosai évezredek óta használják. Antiszeptikus erejére támaszkodnak a sebek kezelésében és a fertőzések leküzdésében is. 

Ma a teafaolajat elsősorban lábgombásodás, akne és más gombás fertőzések kezelésére használják. Friss illata miatt a teafaolaj gyakori összetevője a szépségápolási termékeknek, például szappanoknak, samponoknak és hidratálókrémeknek is.

A teafaolaj hatékonysága a bőrön

Nincs olyan tudományos bizonyíték, amely alátámasztja azokat az állításokat, amelyek szerint a teafaolaj jó hatással van a bőrre, de vannak elméletek, amelyek alátámasztják a használatát.

Egy tanulmány szerint a teafaolaj megfelelő használata hatékony kezelés lehet a pattanások ellen. Azért működik, mert elpusztítja a baktériumokat, és dehidratáló hatásának köszönhetően segít kiszárítani a pattanásokat. 

A bőrgyógyászok gyakran úgy kezelik a bőrkinövéseket, hogy egy kisebb varratot kötnek annak töve köré. Ez megszakítja a vérellátását, amitől az kiszárad, és leesik. A teafaolaj elméletileg jó alternatívája lehet ennek az eljárásnak, hiszen ugyanezt az eredményt érhetjük el vele. 

Ha ugyanakkor biztosra akarsz menni, minden kisebb és nagyobb kinövést előbb orvosnak mutass meg.

Természetes, de nagyon erős
Természetes, de nagyon erősFreshSplash / Getty Images Hungary

A teafaolaj egyéb egészségügyi előnyei

Vírusellenes. A teafaolaj erős vírusellenes tulajdonságokkal rendelkezik. Tanulmányok is kimutatták, hogy a teafaolaj segíthet megelőzni az influenza és más vírusok terjedését.

Immunerősítés. Egyes kutatások eredményei szerint a teafaolaj aktiválja az immunrendszer fehérvérsejtjeit. Ez segíthet a szervezetnek a fertőzések elleni küzdelemben.

Antimikrobiális. A teafaolajat évszázadok óta használják antiszeptikus oldatként. Tanulmányok azt mutatják, hogy szappanhoz adva segít elpusztítani a vírusokat és a baktériumokat. Segíthet a sebek tisztításában és a fertőzések megelőzésében is.

Gombaellenes. Szintén bizonyított tény, hogy a teafaolaj elpusztítja a fertőzést okozó gombát. Az emberek általában lábgomba és körömgomba kezelésére használják. Használható gombás fertőzések és szájpenész kezelésére is – mindkettőt Candida élesztőgombák okozzák.

Vajon bőrre is használható?
Vajon bőrre is használható?svetikd / Getty Images Hungary

A teafa illóolaja nagyon erős lehet, és bőrirritációt okozhat. A tiszta teafaolaj használata helyett próbáld meg hígítani hordozóolajjal, például kókusz- vagy jojobaolajjal. 

Mellékhatások és kockázatok

Egyesek enyhe bőrreakciókat tapasztalnak, amikor teafaolajat kennek a bőrükre, így mielőtt a bőrödön használnád, végezz tesztet, egy nagyon kicsi, hígított mennyiséggel. Ezt aztán legalább 24 órán át figyeld. Ha bármilyen reakciót tapasztalsz, ne használj teafaolajat.

Soha ne fogyaszd el teafaolajat, mert mérgező. Elfogyasztása súlyos reakciókat okozhat, beleértve a zavartságot és az izomkoordináció elvesztését.

Ne használj teafaolajat a szemed közelében sem.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek