Magyar hősök képét festették egy amerikai kórház falára

GettyImages-594828733

Magyar hősök képét festette egy magyar street art művész egy kórház falára az Egyesült Államokban, így fejezik ki tiszteletüket azoknak, akik ezrek életét mentették meg.

Slachta Margit, Dr. Ambrus Klára és Baranski Tibor képét festették a Roswell Park kórház falára Buffalóban, számolt be a falfestmény magyar alkotója, TakerOne Facebook oldalán.

Graffitivel emlékeznek a magyar hősökre az Egyesült Államokban

A három magyar hős zsidók ezreinek életét mentette meg a holokauszt idején. Slachta Margit, Dr. Ambrus Klára és Baranski Tibor a háború után Buffalóban, az Amerikai Egyesült Államokban telepedett le. A street art művésznek, aki TakerOne néven vált ismertté idehaza, lehetősége volt a hősök leszármazottaival, például Ambrus Klára lányával, illetve Baranski Tibor fiával és unokájával, Nándorral is találkozni, aki a művész nagy meglepetésére folyékonyan beszél magyarul, annak ellenére, hogy már Buffalóban született és nevelkedett.

 A magyar művészt az Artist 4 Israel csoport kérte fel a falfestmény elkészítésére, akiknek az a célja, hogy a művészet eszközével harcoljanak a terrorizmus és a gyűlölködések által sújtott közösségekért és emberekért. A művészeti csoport számos graffitist támogatott már korábban is, akiknek a világ különböző pontjain jelentek meg alkotásaik, például Tel-Avivban is.

A három magyar hős, akiket a kórház falára festettek

Schlachta Margit magyar katolikus szerzetesnő, a Szociális Testvérek Társaságának alapítója, aki mindvégig tiltakozott a zsidók elhurcolása ellen, és szót emelt a munkaszolgálatosok érdekében is. Keresztény értékrenden alapuló kurzusain szembeszállt a hitleri propagandával. A Szociális Testvérek Társasága több rendházban is bújtatta az üldözötteket.

Dr. Ambrus Klára gyermekgyógyász, szülész-nőgyógyász 1944-ben és 1945-ben lakásán és szülei bezárt textilüzemében 50 zsidó menekültet bújtatott. Tetteiért Izrael államtól megkapta a Világ Igaza kitüntetést, a pápa pedig a Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend dáma tiszti rangját adományozta neki.

Baranski Tibor vagy ahogy itthon ismerik, Báránszky Tibor 22 évesen, katolikus papnövendékként pár hónap leforgása alatt zsidó nők, férfiak és gyerekek ezreit mentette meg, miközben nemegyszer a saját életét is kockáztatta. A látókörébe került zsidó családoknak személyesen járta ki a túlélést jelentő, pápai nuncius által kiállított menleveleket.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek