Szoboszlai Dominik és a Liverpool is a legfontosabb időszakra fáradt el

2024. május 1., szerda 11:32

Újabb hónap vette kezdetét, rohamosan közeledünk a június közepén elrajtoló Európa-bajnoksághoz. Felvezetősorozatunk mai részében a márciusi válogatottmérkőzések óta eltelt időszakban lejátszott összecsapásokat vizsgáltuk meg, hogy kiderüljön: milyen formában vannak jelenleg az együttesnél számításba vehető futballisták?

Kapusok: Gulácsi Péterrel szárnyal az RB Leipzig, de Dibusz Dénes sem akar lemaradni

Amióta Gulácsi Péter hosszú kihagyása után február elején visszatért az RB Leipzig kapujába, gyakorlatilag kirobbanthatatlan onnan, csupán egy összecsapásról hiányzott egy kisebb sérülése miatt. A márciusi válogatottmeccsek közül a Törökország elleni 1–0-s siker jutott neki, és azóta sem lassít sem ő, sem csapata: a Mainz elleni 0–0 után sorozatban négy siker jött össze, aminek köszönhetően már csak két pontra a dobogó!

Csak hogy érzékeltessük az együttes javulását:

Az RB Leipzig idénybeli bajnoki teljesítménye

Nem mintha Dibusz Dénesre persze különösebb panasz lehetne. A március végi, mezőkövesdi bajnokin pihent, azóta öt bajnokin négy gólt engedett a négy siker és egy döntetlen során. A kupában ugyancsak pihenőjét tölti.

A márciusi meccsekre még Tóth Balázst hívta be a kapitány, a Puskás Akadémiától kölcsönadott kapus a Fehérvár mind az öt meccsén végig védett, három gólt engedve.

Hegyi Krisztián 21 Den Bosch (holland, 2.)* 6 5 7 2 350 000
a kapusok neve után sorrendben: kor, klub, a válogatottszünet óta lejátszott meccsek, mennyin játszott, hány gólt kapott, hányszor nullázott, piaci érték
*kölcsönben a Puskás Akadémiától
**kölcsönben a West Ham Unitedtől

Védelem: Orbán az alappillér, Dárdai sokat játszik, Szalai és Lang viszont egyre rosszabb helyzetben

A lipcsei felemelkedésből persze alaposan kivette a részét a Gulácsival együtt visszatérő Willi Orbán is, a lipcsei kapitány sérülés miatti kihagyását követően február 13. óta minden meccsét végigjátszotta a csapatban.

Marco Rossi alapemberként számol Szalai Attilával, aki a nemzeti együttesben remekül is teljesít, de klubcsapatához visszatérve azóta is csak a Mönchengladbach elleni végjátékban kapott 15 perc áll a neve mellett – nem véletlen, hogy 10 millió eurós piaci értéke a hatvan százalékára csökkent.

Dárdai Márton a család harmadik tagjaként mutatkozott be a válogatottban, amivel új csúcstartók lettek édesapjával, Dárdai Pállal és bátyjával, Dárdai Palkóval. Csapatukban, a Herthában (ahol még Dárdai Bence is játszik) év eleji sérülését követően ismét a védelem közepén számolnak vele, és Rossi is itt próbálta ki a szűrőként is sok lehetőséget kapó futballistát.

A Koszovó elleni meccsen két percet kapó Mocsi Attila számára viszont druszájához hasonlóan nem alakulnak fényesen a dolgok a klubcsapatban. Ahhoz képest, hogy februárig alapember volt a Rizesporban, azóta 1+0+1+9+1 és 45 perc jutott neki, ráadásul utóbbi során piros lapot kapott, így a hétvégi összecsapáson eltiltás miatt hiányzott. Balogh Botond értéke megduplázódott, és beérte Mocsiét, viszont március közepe óta vele sem számolnak, és sajnos a válogatottból kihagyhatatlan Lang Ádámnak sem jutott sok szerep mostanában, előbb bizalmi, majd egészségügyi okokból. Öröm az ürömben, hogy a hírek szerint az Eb-re teljesen felépül március végi lábközépcsont-töréséből.

Lang Ádám 31 Omonia (ciprusi) 7 0 0/0 0 600 000
a játékosok neve mögött sorrendben: kor, klub, a válogatottszünet óta lejátszott meccsek, mennyi játszott, gól/gólpassz, játékpercek
*kölcsönben a Hoffenheimtől

Szárnyvédők/szélső középpályások: jó hírek, sok játékperc mindenhol

Térhetünk vissza a jó, vagyis inkább jobb hírekhez, Kerkez Milos ugyanis fix pontnak számít a PL-ben 10. helyen álló Bournemouthnak – igaz, egy kissé erős kiállítás miatt a hétvégén eltiltott volt.

Bolla Bendegúz remek 2024-es rajtja (az első 13 fellépésen 652 játékperc alatt három gól és négy gólpassz is összejött) után a válogatottszünet óta „adós” az újabb kanadai pontjával, Loic Nego viszont a lehető legjobbkor villant: a PSG elleni 3–3 során két gólpasszt is adott a Le Havre-ban! A párizsiaknak sem sok oka van a panaszra, másnap a Monaco vereségével így is bajnokok lettek.

Botka Endre és Nagy Zsolt is készített elő gólt az elmúlt hetekben, sőt utóbbi kettőt maga is szerzett – a Puskás Akadémiában azért gyakran egy sorral feljebb, balszélsőként futballozva ebben azért van is előnye persze. Ugyancsak jó hír, hogy sérülése után Fiola Attila is visszatért a pályára, az előző öt bajnokin csapatkapitányként játszott végig a fehérváriaknál. Neki és Botkának a jelen tendenciákat tekintve akár egy sorral hátrébb is lehetne szerepe a válogatottban.

Belső középpályások: beváltak a klubváltások

Schäfer András miután letöltötte eltiltását, újra az Union Berlin alapembere lett, igaz, a hétvégén csak egy félidőt kapott. Callum Styles az angol harmadosztályból a másodikra váltva stabil kezdő a Sunderlandben, és szerencsére a klubváltás óta Nagy Ádám is szépen gyűjtögeti a perceket.

Vécsei Bálint időközben szabadon igazolhatóként a Paks játékosa lett, és az elmúlt hetekben egyre több lehetőséget kap – kérdés, hogy az Eb szempontjából nem lett-e ez túl későn.

****kölcsönben a Ferencvárostól

Támadó középpályások/szélsők: Szoboszlai és a Liverpool is a legfontosabb időszakra fáradt el

A Liverpool keretét figyelembe véve kisebb csodának számított, hogy március közepéig minden sorozatban vagy nyertek, vagy élen álltak, vagy simán csak talpon voltak még. Április közepén aztán néhány nap alatt az elbukott FA-kupa-párharc után az Európa-liga is elszállt, és hát valójában a bajnoki aranynak is búcsút inthetnek Jürgen Kloppék.

Szoboszlai Dominik teljesítménye is visszaesett kissé, a játékpercei viszont nem is kissé, az előző négy bajnokin egy félidő, négy perc, 63 perc, majd egy perc került a neve mellé, és mintha rajta is azt a fáradtságot lehetne látni az elmúlt hetekben, mint a Liverpoolon en bloc.

Sallai Roland három meccsen játszott a szünet óta, mindháromszor sárgát kapott, egy bajnokiról eltiltás miatt le is maradt. Gazdag Dániel az MLS-ben viszont nem lassít, négy találkozón háromszor is eredményes volt, így már öt gólnál jár hét meccs alatt, míg Sallói Dániel négy gólt készített elő az elmúlt hetekben.

Lisztes Krisztián hosszú kihagyás után az elmúlt hetekben újra játszhat, az MTK elleni meccsen pedig góllal és gólpasszal járult a 2–1-es sikerhez, Vancsa Zalán pedig az alapszakasz zárásán szerzett duplájával 12 találatnál jár az idényben.