Az Arsenal nyerte a derbit, de a Manchester City is tartja a lépést

2024. április 28., vasárnap 16:59

Az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Premier League) 35. fordulójának londoni rangadóján az Arsenal idegenben 3–2-re legyőzte a Tottenhamet, ezzel nagy nyomást helyezett a címvédő Manchester Cityre, amely a Nottingham legyőzésével azért visszakapaszkodott egy pontra.

Az észak-londoni derbin a „ágyúsok” kezdtek jobban, az első negyedóra végén Bukayo Saka jobb oldali szöglete után a menteni igyekvő Pierre-Emile Höjbjerg juttatta saját kapujába a labdát (öngól, 0–1).

A játékrész derekán pedig percek alatt megpecsételődött a Spurs sorsa, pedig nagyon máshogyan is alakulhatott volna ez a rövid időszak:

Előbb Micky van de Ven gólját les miatt érvénytelenítették hosszas videózást követően, majd hiába reklamáltak büntetőt a hazaiak, nem szólalt meg a síp.

Hogy még rosszabb legyen a helyzet, ennek az akciónak a lezárásaként Saka értékesítette ziccerét a kontra végén, így hiába volt közel kétszer is az egyenlítés, 0–2-re módosult az állás.

A 22 éves szélső a 10. gólpassza mellett a 15. gólját szerezte a bajnoki idényben (összességében 15 + 19-nél jár), ezzel Ian Wright (1996–1997) óta az első angol játékos lett, aki 15 PL-találatig eljutott az Arsenal színeiben! Továbbá ugyanő volt előtte képes arra, hogy oda-vissza bevegye a Tottenham kapuját egy idényben a derbiken.

Bukayo Saka is the first Englishman to score 15+ goals in a Premier League season for Arsenal since Ian Wright in 1996/97.

Bukayo Saka is the first Englishman to score home and away for Arsenal against Tottenham since Ian Wright in 1993/94.

Anything Wrighty can do... pic.twitter.com/DaQMry02Ye

— Squawka (@Squawka) April 28, 2024

A félidő hajrájában Declan Rice szöglete után Kai Havertz is eredményes volt, ez pedig már a 16., szöglet utáni Arsenal-gól volt a PL-idényben, a 2016–2017-es idény West Bromwich Albionja óta nem volt ilyen termékeny angol csapat az élvonalban (0–3)!

Bő egy óra játékot követően a korábban három nagy helyzetet is elpuskázó Cristian Romero használta ki lábbal David Raya pocsék labdavesztését (1–3).

A végjátékra pedig még a pontszerzés esélye is visszajött, mivel ezúttal már semmi sem akadályozhatta meg a Tottenham büntetőjét: Szon Hung Min a jobb felsőbe lőtt (2–3).

Újabb hazai gól viszont már a nagy nyomás ellenére sem esett, az Arsenal így nagyon fontos rangadót húzott be, és helyezett nyomást a címvédő Manchester Cityre.

A másik, vasárnap 15 órás meccsen az eltiltott Kerkez Milost nélkülöző Bournemouth 3–0-ra legyőzte a Brightont, ezzel pontszámban beérte a 9. helyen álló (igaz, két meccsel kevesebbet játszó) Chelsea-t.

Az „égszínkékek” óriási mezőnyfölényben kezdtek a Nottingham Forest otthonában, bár ennek ellenére a házigazda jóval veszélyesebb volt a kapura, jól jellemzi ezt az első félidőben feljegyzett 1,10–0,26-os várható gólszám is.

Ehhez képest a Manchester City vonulhatott előnnyel a szünetre, Kevin De Bruyne szöglete után Josko Gvardiol fejelt a hálóba (0–1).

A fordulást követően is a vendégek birtokolták többet a labdát, de csak a hazaiak veszélyeztettek, nem véletlen, hogy a szünetben és a 62. percben is cserére szánta el magát Pep Guardiola.

Erling Haaland beállása után Julián Álvarez pillanatokkal később növelhette volna az előnyt, és bár ez a lehetőség még kimaradt, De Bruyne remek indításából a norvég csatár már nem hibázott (0–2).

A belga klasszis a 21. tétmeccsén hat gól mellett a 15. és 16. gólpasszát is kiosztotta, Haaland pedig a 40. fellépésén a 32. gólját jegyezte hat előkészítés társaságában.

A City így egy pontra zárkózott az éllovasra, és ha nyeri elmaradt meccsét, visszaveszi az első helyét.

Premier League, 35. forduló

Bournemouth–Brighton 3–0 (Senesi 13., Ünal 52., J. Kluivert 87.)

Tottenham–Arsenal 2–3 (Romero 64., Szon Hung Min 87. – 11-esbőli, ill. Höjbjerg 15. – öngól, Saka 27., Havertz 38.)

Nottingham–Manchester City 0–2 (Gvardiol 32., Haaland 71.)

Az élmezőny állása: 1. Arsenal 80 pont (85–28), 2. Manchester City 79/34 meccs (82–32), 3. Liverpool 75 (77–36), 4. Aston Villa 67 (73–52), 5. Tottenham 60/33 (67–52), 6. Manchester United 54/34 (52–51)

(Borítókép: Clive Rose/Getty Images)