Olaszország történelmet írt az Eb nyitómeccsén

2021. június 11., péntek 22:52

A labdarúgó-Európa-bajnokság római nyitómérkőzésén az A csoportban a társházigazda Olaszország 3–0-ra legyőzte Törökországot.

Péntek este a római Stadio Olimpicóban elrajtolt a 2021-es labdarúgó-Európa-bajnokság, ahol a társházigazda Olaszország Törökországgal csapott össze. A stadionban mindössze 18 000 szurkoló gyűlhetett össze a koronavírus-járvány miatt, de ebben a még mindig rendkívüli helyzetben ezt is értékelni kell, főleg ha azt nézzük, hogy a tornát csak egy év halasztással lehet megrendezni.

Andrea Bocelli impozáns nyitánya, valamint Martin Garrix, The Edge és Bono közös produkciója után (akik az Eb hivatalos dalát adták elő) a labda is útnak indult, amit egy távirányítós kisautó szállított a kezdőkörbe.

Azt nem lehet állítani, hogy egymásnak estek volna a csapatok, az első 12 percben mindkét válogatottnak volt 1-1 megindulása, de gólhelyzet nem alakult ki egyikből sem. Az első komoly  lehetőség az olaszok előtt adódott, Lorenzo Insigne próbálkozott 9 méterről, a lövése viszont elment a hosszú sarok mellett.

Ahogy telt az idő, úgy fokozták a nyomást az olaszok, de a törökök tizenhatosa előtt eleinte megállt a tudomány, így kerülhetett sor Leonardo Bonucci gyenge átlövésére is. Az első nagy helyzet Giorgio Chiellini nevéhez fűződött, aki Insigne jobb oldali szöglete után teljesen egyedül fejelt 11 méterről, Ugurcan Cakir hatalmas bravúrral tolta a labdát a léc fölé.

A törökök gyakorlatilag alig birtokolták a labdát, szinte minden mezőnyjátékosuk betömörült a kapujuk előterébe. Az olaszok vagy megpróbálták körbepasszolgatni őket, vagy beívelésekkel próbálkoztak, utóbbiból Ciro Immobilének is volt egy ígéretes fejese, ami azonban elkerülte a kaput.

A törökök kontrákra rendezkedtek be, egy ilyenből Burak Yilmaz tudott megiramodni a 35. percben, a beadása viszont pontatlan volt, és Gigi Donnarumma ki tudta ütni. A túloldalon Insigne próbálkozott 17 méterről, a labda azonban megpattant, így Cakir kezében landolt.

A 43. percben újabb olasz lövést jegyezhettünk fel Immobile révén, nem sokkal később pedig egy török kezezést vizsgált a videobíró, amit nem fújt be Danny Makkelie játékvezető, az ellenőrzés pedig jóváhagyta az ítéletet, amit nem sokan értettek.

Ez volt a félidő utolsó említésre méltó mozzanata, 0–0-val ért véget az első játékrész.

Senol Günes cserélt a szünetben, és behozta Cengiz Ündert, aki rögtön vezetett egy egyszemélyes kontrát, sőt lövéssel is tudta befejezni, amire könnyedén leért Donnarumma.

Két perccel később viszont már az olaszok örülhettek, Domenico Berardi beültette a hintába az egyik védőt a tizenhatos jobb oldalánál, majd középre adott, a labdája pedig pont úgy találta el Merih Demiralt, hogy az a török kapuba pattant.

Egy Juventus-játékos öngóljával vezetett az olasz válogatott, ami egyben az Európa-bajnokság első gólja volt.

Ezután sem vettek vissza az olaszok, aminek köszönhetően hamar meg is duplázták az előnyüket. Leonardo Spinazzola lövését még védte Cakir, a kipattanó azonban Immobile elé került, aki az ötösről könnyedén passzolta az üres kapuba a 66. percben.

A törökök teljesen összezuhantak, Cakir pedig óriási hibát követett el, és nemes egyszerűséggel odapasszolta a labdát Berardinak, ami után a támadók gyönyörűen megjáratták azt, az akciót pedig Insigne fejezte be okosan és pontosan, 0–3.

Talán meglepő adat, de ez volt az első alkalom, hogy Olaszország három gólt szerzett Európa-bajnoki mérkőzésen.

A 88. percben megszületett a torna első sárga lapja is, amelyet Caglar Söyüncü kapott, a hosszabbításban pedig még Chiellininek volt egy óriási mentése Burak Yilmaz elől, hogy megőrizze a 3–0-s eredményt.

Az olaszok tehát magabiztos győzelemmel kezdték az Európa-bajnokságot, amelyen történelmet írtak hazai pályán, ennél jobb rajt aligha kell számukra.