Messi nélkül is lelépte a Barca a Ferencvárost

2020. december 2., szerda 22:49

A Ferencváros 3–0-ra kikapott a Barcelonától a Puskás Arénában a labdarúgó Bajnokok Ligája csoportkörének ötödik fordulójában. A kvartett másik mérkőzésén a Juventus odahaza 3–0-ra legyőzte a Dinamo Kijevet, így ahogy várható volt, az utolsó körben dől el a négyes harmadik helye.

A Barcelona már biztos továbbjutóként, több kulcsemberét – köztük Lionel Messit – nélkülözve érkezett Budapestre. A Ferencváros számára a tisztes helytállás volt az elsődleges, illetve a nagyobb különbségű vereség elkerülése.

Szerhij Rebrov ismét a Torinóban bevált ötvédős rendszerben küldte pályára csapatát,

a támadó feladatokon pedig a Tokmac Nguen, Isael, Myrto Uzuni hármas osztozott. Ihor Haratin ezúttal kimaradt a kezdőből, Sigér Dávid és Somália játszott a középpálya közepén.

A dermesztő hideg ellenére jó iramban kezdtek a csapatok, a Barcelona – ahogy várható volt – már a mérkőzés elején letámadta a Ferencvárost, amely az ukrán vezetőedző regnálása alatt megszokott bátor labdakihozatallal próbálkozott. Ebbe azonban már az elején hiba csúszott: Uzuni veszített labdát a hazai tizenhatos előterében, Trincao jobb oldali beadását Martin Braithwaite mellé pöckölte az ötösön belülről.

A 14. percben viszont megszerezte a vezetést a Barcelona, méghozzá egy gyönyörű góllal. Ousmane Dembélé Botka Endrének kötényt adva ugratta ki a bal oldalon Jordi Albát, a spanyol védő lapos centerezését Antoine Griezmann sarokkal továbbította a Fradi kapujába. A világbajnok franciát sok kritika érte az elmúlt időszakban, de ezzel a villanásával is megmutatta, hogy nem lehet leírni őt. (0–1)

A 21. percben egy újabb eladott labdát kihasználva növelte előnyét a Barcelona. Ezúttal Ousmane Dembélé húzott el a bal szélen, laposan középre lőtt labdájáról centikkel maradt le Abraham Frimpong, a bevetődő Braithwaite azonban be tudta kotorni közvetlen közelről. (0–2)

A Ferencváros kultúrált futballt játszott, továbbra is megbecsülte a labdát, és próbált hátulról építkezni. A sebességbeli és technikai tudásbeli különbséget ezúttal is szervezettséggel és csapatmunkával igyekezett kompenzálni a magyar bajnok.

Előbbit azonban a 31. percben sehogy sem sikerült: Braithwaite sprintelt rá egy szabad labdára, Frimpong becsúszva, de szabálytalanul tudta csak megállítani a katalánok támadóját, ráadásul a tizenhatoson belül – büntetőt kaptak a vendégek. Dembélé magabiztosan vágta a tizenegyest a jobb alsóba, a másik irányba vetődő Dibusznak esélyt sem adott. (0–3)

A szünetig a Ferencváros mindössze egyszer jutott el lövésig, kaput azonban nem talált. A katalánok mezőnyfölénye háromgólos előnyt ért az első 45 percben.

A fordulás után, a 49. percben életjelet adott a Ferencváros: Uzuni kevergetett a bal oldalon, majd Tokmachoz passzolt, akinek lövését blokkolták, a levágódó labdát Sigér Dávid gyűjtötte be és pörkölte rá 18 méterről, de próbálkozása elment a bal felső sarok mellett. Az első igazán veszélyt hordozó támadása volt ez a házigazdának.

Pár perccel később jött egy katalán lehetőség: Dembélé gazellaként vágtatott a ferencvárosi védők között, betört a tizenhatoson belülre, de 10 méterről az oldalhálóba bombázott. Az egész mérkőzést emelkedett hangnemben közvetítő spanyol kommentátorok már gólt kiabáltak, mert a sajtópáholyból valóban úgy tűnt, hogy rezgett a háló – de csak oldalról.

A hajrában gól már nem született, a Barcelona birtokolta többet a labdát, a Ferencváros pedig a cseréknek köszönhetően felélénkült, de szépíteni nem tudott.

Mivel a csoport másik mérkőzésén a Juventus simán legyőzte a Dinamo Kijevet, így az utolsó körben dől el a harmadik hely, ami továbbjutást ér az Európa-liga kieséses szakaszába. A képlet egyszerű: a Fradi ha nyer Kijevben jövő héten kedden, megszerzi a harmadik helyet. Illetve az is jó a magyar bajnoknak, ha 3–3-as döntetlen születik, mert akkor az egymás elleni párharcban több idegenben szerzett góllal szintén a Fradi jutna tovább. Minden más eredmény esetén a Ferencváros számára véget érne a nemzetközi kupaszezon.