Bátor Fradi, fáradhatatlan Juve, és a minőség

2020. november 25., szerda 10:19

Nagyon közel volt a bravúrhoz a Ferencváros labdarúgócsapata Torinóban, a Juventus a hosszabbítás perceiben tudta csak megnyerni két csapat Bajnokok Ligája-csoportmérkőzését. Összegyűjtöttük a találkozó kulcsmozzanatait, amik meghatározták a meccs alakulását.

Eltérő célok, eltérő stratégiák. A Ferencváros célja Torinóban a tisztes helytállás és az esetleges (egyébként emberfeletti bravúrt jelentő) pontszerzés volt. Ennek érdekében Szerhij Rebrov egy defenzív felfogású csapatot küldött a pályára, 5 védővel és 2 védekező középpályással vágott neki a meccsnek a magyar bajnok. Ezzel szemben a Juventus abban a tudatban lépett pályára, hogy győzelmével bebiztosíthatja továbbjutását a csoportból a Barcelona mellett.

Agyig feltolt olasz letámadás, sok szabálytalansággal. Az már a mérkőzés elején tisztán látszódott, hogy a budapesti összecsapáshoz hasonlóan az olasz csapat labdabirtoklásra és magasan indított letámadásra építette játékát. Cristiano Ronaldo indította többször a letámadást, a portugál gyakran Dibusz Dénesig is felfutott, hogy megzavarja a magyar kapust. Néhányszor meg is szerezte a labdát a Juventus, amit azonban hozzá kell tenni, hogy viszonylag sok szabálytalanságot (19 faultja volt a házigazdának, 11 a vendégeknek) is eredményezett az, hogy nyomás alatt tartotta a Ferencvárost.

Korábban nem látott bátor labdakihozatalok a Fraditól. A letámadó klasszis játékosok – mert például C. Ronaldo, Paulo Dybala vagy Arthur is nevezhető annak – sem ijesztették meg a zöld-fehéreket, akik rendre megpróbálták passzokkal átjátszani a Juventus támadóit. Korábban inkább azt szokhattuk meg, hogy – talán pánikból, talán edzői utasításra – inkább előre bikázták a labdát a magyar csapatok, ha egy jobb képességű külföldi alakulattal találkoztak. Ehhez képest Szerhij Rebrov teljesen új szemléletet hozott magával, amit a játékosok is magukévá tettek, és bátran alkalmaznak. Persze becsúszhat a hiba, ahogy láttuk a két együttes budapesti mérkőzésén, de üdvözlendő az a fajta bátor játék, amit a Ferencváros felvállal az ukrán szakember irányításával.

Az első magyar klubcsapat gólja Torinóban a Juventus ellen. A mérkőzés 19. percében jött el a történelmi pillanat. Tokmac Nguen megpattanó beadását Myrto Uzuni juttatta a hálóba, ezzel megszerezte a vezetést a Ferencváros. Ráadásul ezzel megtört a nagyon vastag jég is: magyar klubcsapat először szerzett gólt a Juventus otthonában. Nem összetévesztendő az 1965-ös Vásárvárosok Kupája döntőjével, amikor a Ferencváros 1–0-ra legyőzte a Juventust Torinóban, de az Olimpiai Stadionban – tehát nem a Juventus otthonában.

Uzuni gólját  az alábbi linkre kattintva  nézheti meg.

Cristiano Ronaldónak egy villanás is elég. A portugál támadó megmutatta, hogy miért tartják még mindig a világ (egyik) legjobb labdarúgójának. A 35. percben Juan Cuadrado passza után tolt egyet a labdán, majd 18 méterről védhetetlenül lőtte ki a bal alsót. A gól kis túlzással a semmiből jött, bár ez a kitétel kevésbé igaz, ha hozzátesszük, hogy a Juventus egyébként mezőnyfölényben fuballozott, de a Ferencváros szervezett védekezésén nem nagyon találta a rést. Egészen eddig.

Cristiano Ronaldo gólját  az alábbi linkre kattintva  nézheti meg.

Fortuna is a Ferencváros mellett állt. Egy röviden hazaadott labdára csapott le kis híján Cristiano Ronaldo, majd Lovrencsics Gergő saját tizenhatosa közelében fejelte rossz helyre a labdát. Előbbinél Dibusz Dénes az utolsó pillanatban menteni tudott, elrúgta a labdát, utóbbinál Federico Bernardeschi lőhetett, és a lécet trafálta telibe. A fent említett bátor futballnak megvannak a buktatói, ha becsúszik egy-egy ilyen hiba, azt egy olyan ellenfél, mint a Juventus vagy a Barcelona, könyörtelenül kihasználhatja. A hajrában a csereként beálló Álvaro Morata is kilépett ziccerben, lövése túljutott Dibuszon, de a kapufáról kifelé pattant.

Dibusz Dénes ismét brillírozott. A magyar válogatott kapus ezúttal is biztos pont volt a Ferencváros hátsó alakzatában. A 14. percben Paulo Dybala kapáslövését védte lábbal, majd a második félidőben is bemutatott egy elképesztő bravúrt, amikor Cristiano Ronaldo eltolta a labdát mellette, de a földön fekve még oda tudott paskolni egyet. A labda így a portugál sarkára pattant, és nem tudta célba venni az egyébként üresen tátongó kaput. Dibusz a védések mellett a labdával is magabiztos volt, passzai és indításai rendre megtalálták a társakat.

A minőségbeli különbség döntött. Összességében remekül helytállt a Ferencváros a Juventus otthonában, ez a meccs sokkal jobban nézett ki a magyar bajnok szempontjából, mint a budapesti. Azt azonban ne feledjük, hogy a Juventus keretének érte több mint 700 millió euró, míg a Ferencvárosé a 30 millió eurót közelíti. Az olaszok kezdőcsapatából csak négy játékos (Cuadrado, Bernardeschi, Danilo és Weston McKennie) piaci értéke nem haladta meg a Fradi teljes keretének Transfermarkt által becsült értékét.

Persze nem a pénz nyeri a futballmeccset.

Sokkal inkább az, hogy a Juventus játékosai a mérkőzés elejétől a végéig folyamatos nyomás alatt tartották a Fradit, hosszabbításokkal együtt 95 percig ugyanazzal az intenzitással tudtak futballozni. A 92. percben a meccset végigjátszó Juan Cuadrado úgy iszkolt el a jobb szélen, mintha épp akkor kezdődött volna a találkozó, majd hajszálpontos beadására tökéletes ütemben érkezett Morata, és fejelte be a győzelmet és továbbjutást érő gólt. A legfontosabb statisztikai mutatókban is jobbnak bizonyultak a hazaiak: többet volt náluk a labda (62–38), ebből kifolyólag többet passzoltak (745–402), ráadásul mindezt jóval hatékonyabban (88 százalékkal szemben a Fradi 77 százalékával), 7 kaput eltaláló lövés szemben a 2-vel.

(Borítókép: Miha Blazic párharca Álvaro Moratával. Fotó: AFP)