Index Vakbarát Hírportál

Nincs több titok, így alakult a pártok aláírásgyűjtése az EP-választásra

2024. május 5., vasárnap 06:21

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) közleményben ismertette a 2024-es európai parlamenti választáson induló magyarországi pártok által állított listák és ajánlások ellenőrzését. Az ajánlóíveket átvett 16 jelölőszervezet közül 13 jelentett be listát.

Tájékoztatást adott a Nemzeti Választási Iroda arról, hogy a 2024. június 9-én esedékes EP-választáson indulni szándékozó magyar pártok közül melyik hány ajánlóívet vett át, és kik azok, akiknek összejött az induláshoz szükséges mennyiség.

Az NVI a kommünikében emlékeztetett, hogy az EP-lista állításához 20 ezer érvényes ajánlás szükséges, melyet a pártoknak április 20. és május 3. között kellett összegyűjteniük.

Mint írják, a választópolgár az ajánlását az ajánlóíven adja le, amelyet nevének, személyi azonosítójának, magyarországi lakcímének feltüntetése mellett saját kezű aláírásával kell ellátnia.

Az ajánlások ellenőrzésekor meg kell vizsgálni, teljesültek-e a fentebb leírt követelmények.

Az ajánló választópolgár azonosítását és választójogának ellenőrzését az ajánlóíven feltüntetett adatainak a központi névjegyzék összevetésével kell elvégezni. A választási iroda nem érvénytelenít ajánlást, hanem azt az ajánlást, amely nem felel meg a törvényi feltételeknek, a nem veszi számításba az érvényes ajánlások között.

Az ajánlások tételes ellenőrzését nem kell tovább folytatni, ha bizonyossá válik, hogy az érvényes ajánlások száma eléri a listaállításhoz szükséges számot, illetve amennyiben az ívek vagy az ajánlások száma alapján matematikai számítással megállapítható, hogy az nem érheti el a szükséges ajánlásszámot.

Egy ajánlóív 8 ajánlást tartalmazhat, ennek értelmében tehát a szükséges 20 ezer aláírás összegyűjtéséhez 2500 darab teljesen kitöltött, és kizárólag érvényes ajánlásokat tartalmazó ajánlóív szükséges – jegyzi meg az NVI.

Az NVI arról is ír közleményében, hogy a jelölőszervezetek számára köztudomású, hogy például a hiányos, hibásan felvett, elírt és emiatt érvénytelen ajánlásokra tekintettel mintegy 23 ezer ajánlás összegyűjtése javasolt ahhoz, hogy a szükséges 20 ezer érvényes ajánlás meglegyen.

Ahogyan az az alábbi számokból kiderül, a jelölőszervezetek erre tekintettel minden esetben a minimum szükségesnél több ajánlóívet vettek fel. Az ajánlások ellenőrzését az NVI valamennyi, az EP- választáson listát állító szervezet esetében elvégezte.

Rengeteg ajánlóívet vettek fel a kisebb pártok

A fentebb ismertetett szabályok szerint a következőképpen alakultak a listát leadó pártok számai:

Az NVI közleménye végén megjegyzi, hogy a Jakab Péter vezette Nép Pártján Mozgalom jelölőszervezete 5 ezer darab ajánlóívet vett át. Ezt követően a listaállításhoz az NVI részére 4804 darab ajánlóívet adott át. Ezek közül 2536 ajánlóív tartalmazott ajánlást, 2268 ajánlóív üres volt.

Az ajánlást tartalmazó 2536 ajánlóíven ívenként 8, összesen 20 288 sor van, így az érvényes ajánlások száma – teljes kitöltöttség és hibátlan ajánlások esetén – legfeljebb 20 288 lehet. Az ajánlásellenőrzés során az ellenőrzött 274 ajánlóíven (2192 sorban) 1670 érvényes ajánlást találtunk, azaz 522 sor nem tartalmazott érvényes ajánlást. Mivel a fennmaradó 2262 ajánlóíven csak 18096 sor van, így még abban az esetben is, ha azok mindegyike érvényes ajánlást tartalmazna, legfeljebb 18096+1670=19766 érvényes ajánlása lehetne a Nép Pártján jelölőszervezetnek

– fogalmazott a Nemzeti Választási Iroda.

Hozzátették: mivel ez a szám nem éri el a listaállításhoz szükséges 20 ezres ajánlásszámot, az NVI – a Ve. 127. § (2) bekezdése alapján – mellőzte az ajánlások további ellenőrzését. Az NVI az ajánlás-ellenőrzés eredményéről tájékoztatja a Nemzeti Választási Bizottságot.

A közleményből az is kiderül, hogy az Összefogás a Civilekért Párt, a Szociáldemokraták Pártja és a Magyar Munkáspárt nem kívánt listát állítani.

A Nemzeti Választási Bizottság eddig négy pártot vett nyilvántartásba a június 9-én esedékes Európai Parlamenti választásokra: a Fidesz–KDNP-t, a Mi Hazánkot, a Tisza Pártot, valamint a Megoldás Mozgalmat (MEMO).

Kisorsolták a sorrendet

Kisorsolta a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) pénteki ülésén, hogy a június 9-ei európai parlamenti választáson a pártok listái milyen sorrendben szerepeljenek a szavazólapon. Az NVB 13 lista sorrendjét állapította meg, legfeljebb ennyi lista szerepel majd a szavazólapon.

A sajtónyilvános sorsolást a testület két tagja végezte: Szalay Tamás választott tag előbb egy urnából a lista nevét húzta ki, Kicsi Zselyke választott tag pedig egy másik urnából a lista sorszámát.

A sorsolás értelmében a listák a következő sorrendben szerepelnek majd a szavazólapon:

  1. Megoldás Mozgalom,
  2. LMP – Magyarország Zöld Pártja,
  3. Demokratikus Koalíció – Magyar Szocialista Párt – Párbeszéd – Zöldek közös listája,
  4. Második Reformkor Párt,
  5. Mindenki Magyarországa Néppárt,
  6. Momentum Mozgalom,
  7. Fidesz – Magyar Polgári SzövetségKereszténydemokrata Néppárt közös listája,
  8. Jobbik – Konzervatívok,
  9. Új Alternatíva Párt,
  10. Tisztelet és Szabadság Párt,
  11. Magyar Kétfarkú Kutya Párt,
  12. Mi Hazánk Mozgalom.

A szavazólapon szerepel majd a lista sorszáma, a listát állító párt (illetve több párt esetén pártok) neve és emblémája, a szavazásra szolgáló kör, valamint a listán szereplő első öt jelölt neve.

Elképzelhető azonban, hogy a listák száma végül ennél kevesebb lesz, ez abban az esetben fordulhat elő, ha az ajánlások ellenőrzésénél kiderül, hogy valamelyik pártnak nincs meg a listaállításhoz szükséges 20 ezer érvényes ajánlása.

(Borítókép: Aláírásgyűjtés a Szél Kálmán téren 2024. április 21-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)

Rovatok