Index Vakbarát Hírportál

Van-e útlevele Ferenc pápának, és ha igen, akkor milyen?

2022. január 24., hétfő 05:56

Induljunk ki abból, hogy pápává választása előtt Ferenc pápa Argentínában volt lelkipásztor, vagyis mint minden rendes argentinnak, neki is kellett hogy legyen útlevele, személyi igazolványa.

A mindenkori pápa jogosult egy szentszéki útlevélre, mint minden hivatalos alkalmazott, aki a Szentszéknek dolgozik, függetlenül attól, hogy milyen nemzetiségű. Ezt azonban nem szabad összetéveszteni Vatikánváros útlevelével, amelyet csak azok igényelhetnek, akik Vatikánváros lakói. Ők nagyjából ezren vannak, de nem mindenki igényel közülük útlevelet.

Ferenc pápa megválasztása után nem sokkal – 2014 elején  észrevette, hogy korábbi argentin dokumentumai és útlevele le fognak járni. Ezért megkérte az argentin nagykövetséget Rómában, hogy segítsenek neki új, személyes dokumentumokat rendelni. A követség munkatársai pedig felkeresték a Domus Sanctae Marthae-ban, ahol a pápa lakik, és ott készítettek róla egy útlevélképet, amely pápai öltözékben örökíti meg. Majd ahogy azt az argentin törvények előírják, ujjlenyomatot vettek tőle és egy héten belül megküldték a vadonatúj személyit és útlevelet Ferenc pápának. Tehát őszentségének két útlevele van.

Van, akinek egyáltalán nincs szüksége útlevélre, hogy utazzon

Hát, nem sokan vannak, mondjuk egyedül II. Erzsébet királynő. Ugyanis a királyi család honlapján olvasható, hogy az uralkodónak nem kell útlevél, hiszen minden brit útlevelet őfelsége nevében bocsátanak ki, így ő önmagának nem kell hogy útlevelet biztosítson, amint a hivatalos magyarázatban itt olvasható is. Ugyanakkor azt is egyértelművé teszik, hogy a brit királyi család többi tagja számára kötelező az útlevél, ezalól még az edinburghi és a walesi herceg sem kivétel.

Elnökök és kormányfők útlevele

Ahhoz, hogy valaki tényleg prémiumkategóriás útlevéllel rendelkezzen, hát alaposan fel kell másznia az államapparátusi hierarchián. Például az Egyesült Államok elnökének is van útlevele, amelyet hivatalba lépésekor készítenek a számára. Van benne fotó, aláírás meg minden, ami kell, azzal a különbséggel, hogy rányomtatják: A dokumentum tulajdonosa az Egyesült Államok elnöke. Viszont előny az is, hogy aki kormányfő, vagy elnök, ingyen jut új útlevélhez.

Diplomata-útlevelek

Ezt a fajta dokumentumot a kormányok diplomatái vagy a konzulátusok külföldön dolgozó alkalmazottai kapják. Például diplomata-útlevele van a Washingtonban székelő magyar nagykövetnek, ugyanúgy, mint a budapesti amerikai nagykövetnek is. Tulajdonosa könnyebben jut – ha szükséges – vízumhoz és diplomáciai mentesség jár vele, ami persze nem jelenti azt, hogy ennek birtokában bárki külföldön büntetlenül törvényszegést követhet el.

Különleges útlevelek

Ezeket a különleges dokumentumokat, például az Egyesült Államokban, kaphatják szenátorok, törvényhozók, katonai tisztségviselők, vagy más kormány tisztségviselők, akik diplomata, vagy más, különleges poszt elfoglalása miatt utaznak külföldi állomáshelyükre, vagy éppen hivatalos küldetést teljesítenek. Bizonyos helyeken tulajdonosaiknak nem kell fizetniük a vízumért, viszont bármikor és ugyanolyan gyorsan visszavonható, mint ahogy kiutalták.

Interpol úti okmányok  

A globális bűnüldöző szervezet alkalmazottainak is van azonosító dokumentuma, mindjárt kettő is. Az egyik egy plasztikkártyás, Interpol feliratú személyi igazolvány és egy 32 lapos útlevél. Mindkettő tele van pakolva biztonsági kódokkal és személyes adatokkal, például ujjlenyomat-másolattal. Ezeknek a különleges dokumentumoknak a létrehozásáról 2010-ben, a 79. Interpol Közgyűlésen döntöttek a tagállamok Dohában. Segítségükkel könnyebben üldözhetők a rosszfiúk a nagyvilágban, mert eléggé felgyorsítja tulajdonosa számára a vízumkiadást és rövidre zárja a bürokratikus akadékoskodást.

Az Interpolnak körülbelül ezer alkalmazottja van világszerte, de pontos számot nem tudni arról, ezekkel az úti okmányokkal hányan rendelkeznek közülük.

Az ENSZ laissez-passer okmánya

Ezt a tulajdonképpen útlevelet helyettesítő fényképes úti okmányt elsősorban az ENSZ, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és más szakosított ENSZ-szervezetek alkalmazottai kaphatják meg. Először 1946-ban használták, majd 2012-ben a digitális változata is forgalomba került, rövidítve UNLP.

Két fajtája létezik, az egyik, az általános, a kék színű, a másik a piros színű a magas rangú ENSZ-diplomaták számára adható ki. A pirosat használók gyakorlatilag diplomata státuszba kerülnek vele, mind a jogok, mind az immunitás terén, míg egy ENSZ-küldetés érdekében járnak el. Bizonyos országokban vízummentességet biztosít. Ellentétben más útlevelekkel, ez az okmány nem helyettesítheti a hagyományos útleveleket, csak azzal együtt érvényes. Ahogy az ENSZ előírása kimondja: utazások alkalmával a két dokumentumot együtt kell felmutatni.

A „laissez-passer" kifejezés egyébként azt jelenti, hogy hadd menjen. Az I. világháború idején már ilyen papírokat kaptak azok, akiket egyes háború sújtotta térségekből akartak kimenekíteni.

És akkor vannak még a nemzeti útlevelek, amelyeket a Föld nagyjából 200 nemzete bocsátja ki állampolgárai számára. Persze ezek között is vannak erősebbek és gyengébbek, vagyis olyanok, amelyekkel sok-sok államba lehet belépni vízum nélkül, illetve azok, amelyek csak kevés országba teszik lehetővé a vízummentes bejutást. Ebben a rangsorban 2022-ben a magyar útlevél ott van a tíz legjobb között, amint erről itt írtunk az Indexen.

(Borítókép: Ferenc pápa az antananarivói repülőtérre érkezik 2019. szeptember 6-án. Fotó: MTI / EPA-ANSA / Luca Zennaro)

Rovatok