Index Vakbarát Hírportál

Magyar Péter is belegabalyodott a Bajnai-féle Datadat hálójába

2024. április 25., csütörtök 15:49

Magyar Péter, a Tisza Párt alelnöke és a Datadat ügyvezetője is határozottan cáfolja, hogy üzleti kapcsolatban állnának egymással. Magyar sohasem hallott a Datadat Csoporthoz köthető két cégről, amely a talpramagyarok.hu oldal azóta már módosított adatkezelési tájékoztatójában az adatfeldolgozók között szerepelt. A Datadat egyébként 2022 tavaszán pert indított az Index ellen, és a Fővárosi Ítélőtábla idén hozott jogerős ítélete szerint a Bajnai Gordon volt miniszterelnök kisebbségi tulajdonában lévő cégcsoport adathalász tevékenységet végez és álprofilokkal dolgozik.

A Magyar Nemzet április 18-i cikke szerint a Datadat Csoport áll Magyar Péter mögött. Erre abból következtettek, hogy a Magyar által jegyzett talpramagyarok.hu nevű oldal adatkezelési tájékoztatójának 19. oldalán két olyan cég szerepel, amelyek a Datadat utódcégei vagy a céghez kapcsolódnak. Mint a lap írja, a nemzetközi cégcsoport magyarországi vállalkozása Gyurcsány Ferenc korábbi tanácsadójának, Dessewffy Tibornak, Bajnai Gordon volt miniszterelnöknek, Szigetvári Viktor korábbi államtitkárnak, valamint Ficsor Ádám egykori titokminiszternek az érdekeltségébe tartozik.

A Bajnai Gordon nevével fémjelzett Datadat a baloldali kampányok visszatérő szereplője. Első nagyobb dobásuk a Gyurcsány Ferenc Facebook-oldalán található chatbot kifejlesztése volt. A 2019-es önkormányzati választás óta pedig egyre fontosabb szerep hárul rájuk. A 2022-es országgyűlési választás előtt az egyesült baloldal digitális kampányáért voltak felelősek

– olvasható a Magyar Nemzet cikkében.

„Örülök, hogy megdolgozol a pénzedért”

Még aznap a Szuverenitásvédelmi Hivatal közleményt adott ki arról, hogy vizsgálatot indít a sajtóban megjelent külföldi finanszírozási kísérlet gyanúját felvető információk alapján. A Lánczi Tamás vezette hivatal ezt azzal indokolta: felmerül a gyanúja, hogy „ugyanaz a külföldi és magyar szereplőkből álló érdekkör és kapcsolati háló”, amelyik a 2022-es országgyűlési választások előtt Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt mozgalmát támogatta, és „megpróbálta a magyar törvényeket kijátszva befolyásolni a magyar választásokat”, valamint több európai uniós kampányban is aktív szerepet vállalt, jelenleg ismét a magyar választásokat „vette célba”.

Magyar a közösségi oldalán üzent Lánczinak:

Kedves Tomi, örülök, hogy megdolgozol a pénzedért. Javaslom, hogy a Fideszt is keresd meg, akár az Állami Számvevőszék elnökével (havi 6,5 millió forint) közösen, és érdeklődjetek náluk, hogy évente hány milliárd forintot költenek 2015 óta az amerikai kampányguruknál, a gyűlöletpropaganda mestereinél, illetve hogy Orbán Viktor hogyan avatkozik be magyar adófizetői milliárdokkal szinte az összes balkáni választásba, de még a franciába is. Várom a hívásodat, MP

Ugyancsak közleményben reagált Szigetvári Viktor, a Datadat ügyvezetője:

Szemben a Magyar Nemzet ma megjelent hazug állításával, sem a Datadat Professional Kft., sem a korábbi Datadat GmbH jogutódja nem áll üzleti kapcsolatban sem Magyar Péterrel, sem pedig más, hozzá kapcsolható párttal vagy egyesülettel. Minden más ezzel ellentétes állítás hazugság. Társaságainkat a propagandasajtó nem kereste ezen téves információ közlése előtt.

Az adatvédelmi biztos és az ÁVH

Április 22-én Magyar volt az első vendége a Telex választási műsorának, amelyben kitért a Datadat-ügyre is. A Tisza Párt alelnöke elmondta, hogy a Fidesz a törzsszavazóit védi, azokat az embereket, akikhez a közmédián és a rogáni propagandán kívül nem jut el semmi, és olyan médiumokat néznek, ahol nem esett szó a százezres tüntetésükről, hanem csak arról, hogy az adatkezelési szabályzatukban benne maradt két cég, amelyről sohasem hallott. A szabályzatot egy ismerősétől kapta, aki azt mondta, nyugodtan használják.

Magyar elárulta, nekik nincsenek százmillióik adatkezelési szabályzatra, ezért vettek át egy mintát, hozzátéve, soha senki nem olvas el egy ilyen harmincoldalas adatkezelési tájékoztatót.

Ez a marhaság az angolszász országokból jött, hogy adjunk, nem mondom minek, egy pofont. Átvettük, mert kellett

– szögezte le a pártalelnök. Magyar elbeszélgetne Péterfalvi Attila adatvédelmi biztossal (sic!) is, aki úgy nyilatkozott, hogy szerinte itt szabálytalanságok vannak. „Egészen vérlázító, hogy egy sokmilliós fizetésű hivatalnok, akinek függetlennek kellene lennie, ezt teszi szemrebbenés nélkül” – állította. Ezt követően Lánczi fizetését is szóba hozva ÁVH-nak nevezte az általa elnökölt hivatalt: „Lánczi Tamás a másik, akit ötmillió forinttal fizetnek havonta a magyar adófizetők, aki valami Szuverenitásvédelmi Hivatalt vagy ÁVH-t vezet. Több hónapja ennek az elnöke. Saját bevallása szerint ez az első vizsgálata. Nem tudom, mit csinált havi öt milláért. Egészen mocskos stílusban olyanokat írt ki a Facebookjára, hogy amit én csinálok, az három év börtönnel fenyegetendő. Hogy jön ide egy állami hivatal vezetője, hogy olvas valamit az újságban, ami alapján megfenyegeti egy párt vezetőjét vagy bármely magyar embert börtönnel.”

A riporter közbevetésére, miszerint kijelenthető, hogy Bajnai cégcsoportjával nincs kapcsolata, közölte: „Ez hazugság, se nem találkoztam velük, se nem kerestek minket. Könyörgöm, ezt az egész dollárbaloldalazást valaki elhiszi?”

Honnan jött ez a marhaság?

Meglepő, hogy a jogász végzettségű politikus a Telex-interjúban angolszász országokból jött marhaságnak nevezi az adatkezelési tájékoztatót, amit szerinte soha senki nem olvas el.

Ez a marhaság egészen pontosan az Európai Uniótól jött, ugyanis Brüsszelben döntöttek úgy, hogy 2018. május 25-ével új időszámítás kezdődik az adatvédelemben, amit úgy hívnak, hogy GDPR.

A GDPR szabályozza többek közt, hogy a vállalkozások milyen adatokat kezelhetnek (és milyeneket nem) a felhasználókról, mit tehetnek ezekkel az adatokkal, és azok a személyek, akiknek az adatait kezelik, milyen jogokkal rendelkeznek. Ebből a szempontból a vállalkozás adatkezelő, és egyáltalán nem mindegy, pláne egy politikai mozgalom vagy párt esetében, hogy kiket tüntet fel a honlapján „Adatfeldolgozóink” között. Figyelmetlensége azért is nehezen magyarázható, mert a Datadat Csoport – bár elmondása szerint sohasem hallott róluk – jogerős bírósági ítélet szerint is adathalász tevékenységet végez, álprofilokkal dolgozik és bérkommentelőkkel segíthetik az ellenzék kampányát.

Mozgásba lendült a Népszava

A Népszava a Magyar-féle Datadat-ügy apropóján arról írt, hogy „a Datadat korábban az Index ellen már nyert egy pert a portál hamis állításai miatt”. A baloldali lap felidézte, hogy a Fővárosi Törvényszék tavaly májusban hozott nem jogerős ítélete szerint az Index 2022 tavaszán megsértette a Datadat, valamint Bajnai Gordon és Ficsor Ádám jó hírnévhez fűződő személyiségi jogát. A Népszava beszámolója szerint az Index a hat vitatott cikkében valótlanul állította, hogy a Datadat adathalász tevékenységet végez, álprofilokkal és bérkommentekkel segíti az ellenzék kampányát, illegális adatbázist épített egymillió választópolgárról, akiknek sms-t küldött a választást megelőzően. A bíróság ezért arra kötelezte az Index kiadóját – olvasható a „nagy múltú magyar baloldali politikai napilap” cikkében –, hogy fizessen meg a felpereseknek külön-külön 1-1 millió, összesen 4 millió forint sérelemdíjat, valamint 360 ezer forint perköltséget, továbbá, hogy távolítsa el az érintett cikkeket a hírportálról.

Nos, a Népszava nem tanult semmit abból a baklövéséből, amit két hónappal ezelőtt, Trócsányi László alkotmánybíróvá jelölése kapcsán elkövetett.

Akkor azt állították, hogy a volt igazságügyi miniszter nem választható újra alkotmánybírónak. Pár nappal később kénytelenek voltak elismerni, hogy állításukat a több mint tizenkét éve hatályon kívüli, régi alkotmánybírósági törvényre alapozták.

Hasonlóan méretes melléfogást követtek el az Index ügyében is. A Népszava cikke tudniillik a tavaly májusi nem jogerős ítéletre hivatkozik, miközben három hónapja már megszületett a Fővárosi Ítélőtáblán a jogerős ítélet is. Ebben az elsőfokú bíróság ítéletének az alperes Index.hu által megfellebbezett rendelkezéseit részben megváltoztatta.

Jogszerű adathalásznak nevezni Bajnai cégét

Szemben a Népszava hamis közlésével, a jogerős ítélet szerint a felperesek által sérelmezett, és az elsőfokú bíróság által jogsértőnek talált öt közlésből három esetében elutasította a Fővárosi Ítélőtábla a jogsértés megállapítását. Ez a három közlés összegezve:

Az öt közlésből kettő esetében állapítottak meg jogsértést: az egymillió választópolgárnak kiküldött sms ügyében, illetve az illegális adatbázis építésében.

A Fővárosi Ítélőtábla döntése alapján három Index-cikkből kellett a jogsértőként megállapított közléseket törölni, míg az elsőfokú ítéletben említett további írások esetében a felperesek keresetét elutasították. Emellett a bíróság a jogsértő közléseket tartalmazó írások eltávolítására vonatkozó rendelkezést is mellőzte, és nem kötelezte az alperest elégtételt adó közlemény közzétételére sem.

A történethez tartozik, hogy a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) 2024. március 21-én kelt jelentése tényszerűen megállapította:

a felperesek voltak az sms-kampány megbízói.

A Datadat Kft. a hatóság megkeresésére ugyanis azt nyilatkozta, hogy az sms-ek küldésével a Datadat GmbH bízta meg, és a megbízótól származik a telefonszámlista is. A megbízás alapján összesen 256 712 darab sms-t küldtek ki.

A Datadat-pernek tehát még nincs vége, mert az Index.hu Zrt. a jogerős ítélet őt elmarasztaló része ellen március 27-én felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Kúriához. A kérelemben pedig többek közt kifejti, hogy a felperesek a keresetükben foglalt valótlan tényállításokkal és az eljárás során tett valótlan tartalmú nyilatkozataikkal szándékosan megtévesztették az első és másodfokon eljáró bíróságokat.

(Borítókép: Magyar Péter 2024. március 20-án. Fotó: Szollár Zsófi / Index)

Rovatok