Index Vakbarát Hírportál

Milyen világ vár a pedagógusokra, ha elfogadják a státusztörvényt?

2023. június 7., szerda 14:00

Benyújtotta a kormány a státusztörvény tervezetét az Országgyűlésnek. A Belügyminisztérium álláspontja szerint számos helyen a pedagógus-szakszervezetek kérésének megfelelően módosult a javaslat, míg az érdekvédők azt mondják, hogy a dokumentumba számos olyan elem is bekerült, amelyekről még csak szó sem esett az egyeztetéseken. Igazságtétel helyett inkább arra vállalkoztunk, hogy bemutassuk, mi minden került bele a tervezetbe, amelynek a sorsáról hamarosan a parlamentben döntenek.

Ahogy arról elsőként írtunk, Brüsszelhez fordult a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) azt követően, hogy a kormány benyújtotta a státusztörvényről szóló tervezetet. A szakszervezet a döntését azzal indokolta, hogy a parlament oldalán megjelent javaslat számos olyan elemet tartalmaz, amelyről az egyeztetéseken nem vagy nem abban a formában esett szó. A PDSZ lapunkkal azt közölte, hogy miután áttanulmányozták a tervezetet, arra jutottak, hogy az nem kevesebb mint

33 pontban tér el attól, amiben a tárgyalásokon maradtak.

Ezzel szemben Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára május végén, a Pintér Sándor belügyminiszter által összehívott, ellenzéki politikusoknak és szakértőiknek szóló tárgyalás napján többek között azt írta Facebook-posztjában, hogy az egyeztetések nyomán 45 pontban módosult a tervezet eredeti verziója.

Noha a matek sehogy nem jön ki, cikkünkben összefoglaljuk, mit tartalmaz a tervezet, és melyek azok az elemek, amelyeken a tanárok a leginkább meglepődtek.

Mikor lép életbe a jogváltás?

A PDSZ az egyik legaggályosabbnak azt tartja, hogy a végkielégítés lényegesen kevesebb, mint ami elhangzott az egyeztetéseken: 

Szabadság, tanítási napok, átvezényelhetőség

Szabad az ellenőrzés, jön a fegyelmi eljárás

Csak decemberben érkezne az első emelt fizetés

A javaslat alapján a havi illetmény összege az alábbiak szerint alakul:

Új elem, hogy az illetményemelést nem január 1., hanem július 1-jéig visszamenőleg kell megállapítani, az új bért szeptember 15-éig kell közölni, és az novembertől járna a tanároknak, így az első emelt bér csak decemberben érkezne. Terv szerint ehhez csapnák hozzá a július 1. és. november 1. közötti illetménykülönbözetet is.

Teljesítményértékelés

A javaslat kimondja:

Irány a Nemzeti Pedagógus Kar

A tervezet kimondja azt is:

Minden, amit felmentésről tudni érdemes

Minden is lehetséges

Az Index a státusztörvény-tervezet eredeti, egyeztetés előtti verziójából is kivonatot készített, cikkünket ide kattintva tekintheti meg. 

(Borítókép: Tüntetők 2022. október 27-én. Fotó: Szollár Zsófi / Index)

Rovatok