Így lehet a kávé még egészségesebb: 5 dolog, amit tegyél meg a fogyasztásakor

A kávé önmagában is egészséges, de néhány trükkel még jobb hatással lehet a szervezetre.

kávé baba
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kávéfogyasztás rengeteg előnnyel jár a szervezet egészségére nézve a kutatások szerint, még ha a legtöbben egyszerűen élénkítő hatása miatt fogyasztják is. Néhány szabály betartásával és pár trükkel ráadásul még jobb hatással is lehet a testre.

A kávéról kimutatták, hogy az energiaszint gyors és hatékony megemelése mellett hosszú távon többek között csökkenti a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, támogatja az agyműködést, így segíthet megelőzni a demenciát, mérsékli a depresszió, a szívbetegség vagy a májproblémák rizikóját, de még a testzsír szintjének csökkentéséhez is hozzájárul. A legjobb hatás érdekében a szakértő dietetikusok néhány irány szem előtt tartását javasolják.

Ne adj cukrot a kávéhoz!

Akadnak, akik két vagy annál is több cukorral isszák a kávéjukat, pedig ez a legrosszabb, amit tehetnek a feketével. A cukor azonban bizonyítottan elősegíti az elhízást és a cukorbetegség kialakulását. Ha az édes íz nélkül nem tudod elképzelni a kávézást, természetes édesítőszerekkel, így steviával is ízesítheted. A mesterséges édesítőket jobb kerülni.

Adj kakaót vagy fahéjat az italhoz!

Egészen új élményt ad a kávézásnak, ha fűszerekkel, egészséges ízesítőkkel dobja fel valaki az italt. A fahéj különösen jól megy hozzá, emellett csökkentheti a vércukor-, a koleszterin- és a trigliceridszintet diabéteszesek esetében. A ceyloni fahéj még jobb választás a gyakori Cassiánál.

Szintén remek ízesítő lehet a jó minőségű kakaó, mely tele van antioxidánsokkal, és egészségügyi előnyökkel kecsegtet, így csökkentheti a szívbetegségek kockázatát is.

Ne kávézz 2 óra után!

A kávé rendkívül jó stimuláns, kifáradás esetén segít ébren és koncentráltnak maradni, ám az utolsó adagot érdemes legkésőbb az ebéd utánra időzíteni, általában 2-3 óra után már nem javasolják. A késői időpontban kávézás ugyanis megzavarhatja az éjszakai alvásminőséget - különösen az álmatlanságban szenvedőknek javasolt ezt figyelembe venni. Ha mindenképpen szükség van egy élénkítő löketre, javasolt inkább teából fedezni a koffeinigényt.

A cikk az ajánló után folytatódik

Ne igyál túl sokat!

A jótékony hatások a mértékletes kávéfogyasztásra vonatkoznak, a túl nagy mennyiség azonban hátrányokkal, nem kívánt mellékhatással is járhat. Az általános javaslat szerint napi két csésze kávé ideális egy átlagos testtömegű felnőtt számára, egyéni érzékenység szerint 4-6 csésze fölött már kedvezőtlen hatással számolhat az ember, a pontos szám az adott ital koffeintartalmától is függ. Magas vérnyomással vagy refluxbetegséggel, IBS-sel még óvatosabban kell adagolni a feketéket. Semmiképp nem javasolt viszont éhgyomorra fogyasztani, ez felerősítheti a savas gyomorpanaszokat is.

Figyelj a minőségre!

A kávé vásárlásánál érdemes minőségi szempontokat is figyelembe venni. A kávébab termesztési módja és a feldolgozási módszer is meghatározza a termék megbízható minőségét. Ha odafigyelsz a csomagoláson feltüntetett információkra, a szintetikus peszticidekkel, vegyszerekkel permetezett kávébabokat is elkerülheted: a biogazdálkodás mellett ráadásul arra is van mód, hogy fair kereskedelemből, nem kizsigerelt termelőktől származó kávéőrlemény mellett tedd le a voksodat.

Hatékony és erős élénkítő teák

Gyomorsavtúltengéssel küzdők számára érdemes más alternatívákat keresni a reggeli ébresztőre.

Kávé nélkül is kipattan a szemed: a 10 legerősebb élénkítő hatású gyógynövény

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük