Az eszköz mobilra csatlakozva, mesterséges intelligenciával elemzi az adatokat és 90 százalékos pontossággal azonosítja a potenciális szívproblémákat.
A szívműködés vizsgálatát komolyan zavarhatja a páciens mozgása, ami nagy akadály a hordozható eszközöknél is. A Missouri Egyetem munkatársai egy meglepő inspirációhoz fordultak a probléma megoldásáért: a tengeri csillaghoz – írja a Science Advences.
Az eszköz biomimetikus tervezés eredménye, vagyis kifejezetten élővilágból vett példán alapul. Ebben az esetben a fejlesztők – Sicheng Chen és Zheng Yan – fejéből egy átforduló tengericsillag tanulmányozása során pattant ki az ötlet.
A mai pulzusmérős okosórák egy ponton mérnek, az új eszköz azonban mind az öt karján rendelkezik szenzorokkal, amelyek a szívműködés elektromos és mechanikus tulajdonságait is vizsgálják. Mindez sokkal több feldolgozandó adatot is jelent, a szakemberek ezért külön szoftvert fejlesztettek ezek elemzésére és a mozgás zavaró hatásának kiszűrésére.
A tengericsillag már nem egészen prototípus: a fejlesztők több évet dolgoztak a bőrt nem irritáló rögzítő gél kidolgozásán. A hardver Bluetoothon keresztül kapcsolódik, emellett drót nélkül, viselés közben is feltölthető.
A szívet folyamatosan, komolyan monitorozó eszköz fejlesztése folytatódik, amikor elkészül nagyon fontos lehet szívet érintő problémák korai felismerésében, ami életmentő lehet például sportolók esetében.