Megvannak a 2025-ös World Press Photo sajtófotó-pályázat régiós nyertesei. A versenyző képek arra ösztönzik a nézőket, hogy lépjenek ki a hétköznapi hírfogyasztás köréből, és tekintsenek mélyebben a világ kiemelkedő, ugyanakkor figyelmen kívül hagyott történeteire is.
Az 1955 óta évente megrendezett World Press Photo Contest az elmúlt év legjobb fotóriporteri alkotásait díjazza. A 68. alkalommal megrendezett versenyen a díjazott fotókat 141 ország 3778 fotósának 59 320 pályaműve közül választották ki. A 2021-ben bevezetett régiós versenymodell a világ minden tájáról érkező történetek és történetmesélők sokszínűségét támogatja.
A régiós győztesek közül kiválasztott globális nyerteseket 2025. április 17-én, a De Nieuwe Kerkben, Amszterdamban, a 2025-ös World Press Photo kiállítás sajtótájékoztatóján jelentik be, az eseményt online is követni lehet. Több díjazott lesz idén, mint volt 2024-ben, mert idén 42 elismerést osztanak majd ki.
A témák pedig felölelik a legforróbb válsággócokat a világon, Mianmartól kezdve Haitin, Salvadoron, Georgián, Gázán át egészen Ukrajnáig. Voltak meghökkentő fotók politikusokról, ember és állat kapcsolatáról, klímaválságról, az LMBTQ-közösség tagjairól vagy éppen amputált lábú sportolóról.
A világ ma már nem ugyanaz, mint az 1955-ös World Press Photo alapításakor. Manapság olyan időket élünk, amikor könnyebb elfordítani a fejünket, átlépni, semmint beleállni a problémák megoldásába. Viszont ezek az erős, mai képek szerencsére nem engedik, hogy így tegyünk
– mondta Joumana El Zein Khoury, a World Press Photo ügyvezető igazgatója.
Az indexen most pedig megmutatunk egy csokorra valót a díjazott alkotások közül.
Tamale Safalu (Egyedi fotó – Afrika): A testépítő fiatalember 2020-ban egy rettenetes motorbalesetben vesztette el a lábát. Vasakarattal azonban folytatta az edzést, amint azt éppen teszi az ugandai fővárosban, Kampalában található otthona előtt. Sérült sportolóként a mai napig ott van és versenyez ép társaival (Fotó:
Marijn Fidder / World Press Photo)
A kenyai fiatalok lázadása (Fotósorozat – Afrika): Elkeseredett fiatalok vonultak az utcára, amikor 2024-ben különadókat vezettek be az afrikai országban, hogy több bevétele legyen az államnak, amely nyakig el van adósodva. A közösségi médiában szervezett tüntetések hatására végül visszavonták az adóemelést, ám a fiatalokat ez már nem csillapította le. A képen éppen utcai barikádot emelnek (Fotó:
Luis Tato, Agence France-Presse / World Press Photo)
A nők teste is csatatér (Hosszú távú projekt – Afrika): Az Etiópia északi részén 2020-ban kitört polgárháború miatt nők ezrei menekültek el a szexuális zaklatás és bántalmazás elől. A 22 éves Yohanna anyja mellett pihen egy Addisz Abeba-i kórházban, ahová akkor vitték be, amikor eritreai határőrök meglőtték. Ennek következtében egyik veséjét el kellett távolítani (Fotó:
Cinzia Canneri, Association Camille Lepage / World Press Photo)
Dél-koreai örökbefogadási csalás (Egyedi fotó – Ázsia és Óceánia): Nicole Motta és vér szerinti apja könnyekben törtek ki, miután 40 év után ismét egymásra találtak Szöulban (Fotó:
Jae C. Hong, Associated Press / World Press Photo)
Megszűnt a majominvázió a thaiföldi városban (Fotósorozat – Ázsia és Óceánia): Egy férfi alkoholos sprayt fúj egy makákóra, hogy így tartsa távol áruitól. Lopburi volt sokáig a majomváros, amely turisták ezreit vonzotta. Azt tartják, hogy a makákó szerencsét hoz, és a majmokat a turisták etették gyümölccsel. Aztán 2020-ban, a koronavírus-járvány idején eltűntek a látogatók, a majmok elszaporodtak és fosztogatni kezdtek. A helyiek nem tudták megfékezni őket, végül a kormányzat tavaly sterilizálási programot indított a helyzet rendezése érdekében (Fotó:
Chalinee Thirasupa, Reuters / World Press Photo)
Te Urewera – A tühoe nép élő ősei (Hosszú távú projekt – Ázsia és Óceánia): Új-Zéland Te Urewera régiójában élő őslakos tühoe népcsoport a mai napig megtartotta függetlenségét, vele saját nyelvét és kulturális örökségét, amit a kormányzat egy 2014-es egyezménnyel meg is erősített. A képen olyan őslakos gyerekek eszegetnek dinnyét, akik közül huszat John Rangikapua Teepa és felesége fogadott örökbe maori szokás szerint és nevelt fel (Fotó:
Tatsiana Chypsanava, Pulitzer Center, New Zealand Geographic / World Press Photo)
A föld alatti tábori kórház (Egyedi fotó – Európa): Egy besorozott ukrajnai orosz kiskatonát kezelnek Bahmut közelében egy földalatti borospincében berendezett tábori kórházban. A felvétel után nem sokkal bal lábát és bal karját amputálni kellett 2024 januárjában (Fotó:
Nanna Heitmann, Magnum Photos, for The New York Times / World Press Photo)
Tüntetések Georgiában (Fotósorozat – Európa): Tízezrek mentek utcára tavaly novemberben, amikor a grúz kormányfő bekeményített és bejelentette, hogy négy évvel elhalasztja az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdését. Ezt követte egy választás, amelyet az ellenzék és az Európai Parlament szerint is elcsaltak. A képen 2024 decemberében egy tüntető látható, amint éppen megpróbálja kimosni a szemét maró könnygázt (Fotó:
Mikhail Tereshchenko, TASS Agency / World Press Photo)
A propaganda és a magány (Hosszú távú projekt – Európa): A fotón a képet készítő, már régóta Németországban élő, Aljona Kardas nagymamájának szobája látható Tomszkban. A lakását már elhagyni képtelen nő és sok orosz idős számára gyakran csak a TV marad az egyetlen ablak a világra és mivel a putyini média kizárólag a hatalom szócsöve, ezért a külvilágot ezen a szűrön át érzékelik csak (Fotó:
Aliona Kardash, DOCKS Collective, for Stern Magazine / World Press Photo)
Merényletkísérlet Donald Trump ellen (Egyedi fotó – Észak- és Közép-Amerika): Percekkel a Donald Trump elleni merénylet kísérlet után a titkosszolgálat emberei menekítik ki a fülén megsérült elnökjelöltek Butlerben egy kampány gyűlésen 2024 júliusában (Fotó:
Jabin Botsford, for The Washington Post / World Press Photo)
Kisiklott város (Fotósorozat – Észak- és Közép-Amerika): 2023 februárjában történt az Egyesült Államok eddigi legsúlyosabb környezeti katasztrófája. Ohióban, egy East Palestine nevű városka közelében kisiklott egy rákkeltő, veszélyes anyagokat szállító tehervonat, amelynek a rakománya kifolyt a település köré. Sokan, köztük a képen látható, a kiömlött mérgező folyadékban sétáló és vegyvédelmi felszerelést viselő Rick Tsai is úgy véli, a tájékoztatásért felelős Környezetvédelmi Hivatal fontos információkat hallgatott el, amellyel veszélyeztették a helybéliek életét, egészségét (Fotó:
Rebecca Kiger, Center for Contemporary Documentation, TIME / World Press Photo)
Élet és halál az alkotmányos jogok nélküli országban (Hosszú távú projekt – Észak- és Közép-Amerika): El Salvadorban az elszabadult bandaháborúk miatt az elnök és a törvényhozás szükségállapotot rendelt el 2022-ben, amelyet eddig 35 alkalommal hosszabbítottak meg. Az erőszak nem enyhült, viszont egyre többeket börtönöztek be, amelyek túlzsúfolttá váltak. Az embertelen bánásmód, a higiénia hiánya, a rossz egészségügyi ellátás miatt sokan meghaltak a börtönökben. Ugyanúgy, mint a képen látható asszony fia, aki a börtönben betegedett meg és a megfelelő ellátás hiányában meghalt 2024 júliusában (Fotó:
Carlos Barrera, El Faro, NPR / World Press Photo)
Repülőgép az esővízben álló kifutópályán (Egyedi fotó – Dél-Amerika): 2024 áprilisa és júniusa között rekord mennyiségű csapadék zúdult Brazíliára. Több mint félmillió embernek kellett elhagynia otthonát, 183-an meghaltak (Fotó:
Anselmo Cunha, Agence France-Presse / World Press Photo)
Brazília legpusztítóbb áradása (Fotósorozat – Dél-Amerika): Joao Engelmann éppen kinyitja mosógépét, amelyből dől az áradáskor felgyülemlett saras víz. Három napig egyfolytában esett, emiatt végül Engelmannéknak el kellett hagyniuk házukat a brazil Rio Grande do Sul államban (Fotó:
Amanda M. Perobelli, Reuters / World Press Photo)
A kétségbeesett remény ösvényei (Hosszú távú projekt – Dél-Amerika): A 28 éves venezuela férfi rövid pihenőt tart 4 éves lányával, miközben megmásznak egy dombot a Kolumbia és Panama között található, 100 kilométer hosszú, sűrű dzsungel borította Darén szurdokban. 2021 óta egymillióan próbáltak meg átvergődni itt. Ha át is jutottak, akkor kezdődött csak az igazi megpróbáltatás, hogy Közép-Amerikán és Mexikón átkelve eljussanak az Egyesült Államokba (Fotó:
Federico Ríos / World Press Photo)
Dróntámadás Bejrútban (Egyedi fotó – Nyugat-, Közép- és Dél-Ázsia): 2024 szeptemberében az épületekből kimenekült emberek figyelik a közelgő újabb dróncsapást (Fotó:
Murat Şengül, Anadolu Agency / World Press Photo)
A Gáza ellen indított izraeli támadás (Fotósorozat – Nyugat-, Közép- és Dél-Ázsia): 2024 áprilisában a helybéliek visszatérnek Hán Juniszba, miután az izraeli csapatok ideiglenes kivonultak a rommá lőtt városból (Fotó:
Ali Jadallah, Anadolu Agency / World Press Photo)
A Gáza ellen indított izraeli támadás (Fotósorozat – Nyugat-, Közép- és Dél-Ázsia): Az Al-Maghazi palesztin menekülttábort ért izraeli csapás után egy kisfiút kezelnek az Al-Aksza Kórházban Deir al-Balahban 2024 januárjában (Fotó:
Ali Jadallah, Anadolu Agency / World Press Photo)
A golyók nem ismernek határokat (Hosszú távú projekt – Nyugat-, Közép- és Dél-Ázsia): Irakból és Törökországból kolbárok, vagyis hegyi hordárok cipelnek át veszélyes körülmények között a hátukon olyan dolgokat, amikhez Irán kurdok lakta térségében nem lehet hozzájutni, úgy mint háztartási gépek, mobilok, vagy éppen ruhák. Ezeknek az importját tiltják Iránban, hogy így védjék meg a hazai termelőket, viszont a kolbárok tevékenysége fűti a helyi fekete piacot. A szállítókat a határőrök bármikor lelőhetik (Fotó:
Ebrahim Alipoor / World Press Photo)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!