Húsz éve halt meg Monaco kedvenc uralkodója, III. Rainier herceg, aki felvirágoztatta az egykor tündöklő, majd lecsúszó miniállamot. Visszaadta presztízsét, gazdaggá tette, de a régi átkot ő sem tudta megtörni a családi boldogtalanságról.
A 20 évvel ezelőtt 81 éves korában elhunyt III. Rainier monacói herceg nagy valószínűséggel azért lett médiasztár, mert az ötvenes évek egyik legragyogóbb hollywoodi mozicsillagát, a gyönyörű Grace Kellyt vette feleségül. Életük azonban nem volt tökéletes, három gyerekük, Caroline, Stéphanie és Albert közül valaki mindig a pletykalapok főszereplője volt – jellemzően a külsejét és szerelmeit sűrűn változtató Stéphanie. 1982-ben aztán visszafordíthatatlan tragédiát okozott az autó, amit állítólag a herceg vezetett, szakadékba zuhant, Kelly pedig életét vesztette. Azóta más hírek is szárnyra kaptak, köztük arról, hogy a hercegné sztrókot kapott a volánnál, a kocsi fékje sem működött, így áttörték az út szalagkorlátját és a 40 méteres mélybe zuhantak. A hercegné többet nem tért magához, 52 évesen hunyt el.
Ez volt III. Rainier herceg életének legnagyobb tragédiája, a törpeállammal együtt ő is mély gyászba borult, mert mindenki büszke volt egyik koronaékszerükre, a gyönyörű Kellyre, aki hozzáment a koránál jóval idősebbnek tűnő és nem épp délceg herceghez – ráadásul házasságuk állítólag boldog is volt. Az ötvenes években kezdtek a filmcsillagok a közélet hercegei és hercegnői lenni, a valódi hercegek pedig bulvárfigurákká váltak, de ha ez a kettő összeállt, akkor igazi sajtósztárok lehettek – mint a monacói hercegi pár.
Monacónak az ötvenes években szüksége is volt a csillogásra, mert sokat veszített század eleji szerepéből, mikor még a gazdagok és az elit üdülőhelye volt. Állítólag Aristotelész Onasszisz súgta meg Rainiernek, hogy Hollywoodból válasszon magának feleséget, ami az első lépés a csökkenő presztízsű törpeállam hírnevének helyreállítása felé. 1956-ban így feleségül vette Grace Kellyt, majd jöttek sorban a gyerekek, Caroline, Albert és 1964-ben Stéphanie.
Rainier szinte szárnyakat kapott, fejlesztette az ipart, építkezett, befektetőkre vadászott, Kelly közben a monacóiak Diana hercegnéjeként dolgozott: a gyerekek nevelése mellett jótékonysági estélyeket szervezett és bölcsődéket alapított. 1962-ben megint szerepelhetett volna filmben, Hitchcock kereste meg egy főszereppel, de a törpeállam lakói kiakadtak, ezért Kelly nem vállalta el utolsó szerepét. Húsz évvel később pedig utolérte az átok, amit egy legenda szerint a Grimaldi család a 13. században kapott egy fiatal lány elrablásáért és megbecstelenítéséért, így
a családban soha senki nem lehet boldog a házasságában.
És tényleg, mintha a hercegi család sorsa ezt igazolná:
És akkor Albert nőügyeiről még nem is beszéltünk.
Közben azonban III. Rainier herceg ambiciózus uralkodásából profitált Monaco: felhőkarcolókkal tűzdelt kaszinóparadicsommá, ENSZ-taggá és római katolikus érsekséggé vált. Mintha helyreállt volna híre, presztízse, de kérdéses, hogy örökségét ki fogja folytatni. A jelenleg uralkodó Albert herceg leginkább botrányaival szerepel a médiában és nem nagyon látni, hogy törődne a most már inkább maffiapénzek tisztára mosásáról elhíresült Monaco fejlesztésével.
Amennyiben további érdekességeket szeretne megtudni a ma húsz éve elhunyt III. Rainier hercegről és családjáról, tippelje meg a válaszokat az alábbi kvízben!
(Borítókép: Andrea Casiraghi és III. Rainier monacói herceg 1995. november 19-én Monte-Carlo Monacóban. Fotó: Stephane Cardinale / Sygma / Getty Images)