A fél ország azon vitatkozik, van-e a nőknek prosztatájuk

2020.10.28. 14:27 Módosítva: 2020.10.28. 14:38

Hadházy Ákos szúrta ki azt az ellenmondást a koronavirus.gov.hu kormányzati oldalon, hogy egy a koronavírus áldozatául esett beteg idős nő az egyéb betegségei – Parkinson-kór, epilepszia és demencia – mellett prosztatamegnagyobbodásban is szenvedett.

Az ügy vitát váltott ki, szakmailag helyes-e női prosztatáról beszélni.

A Termologia Anatomica egy nemzetközi, anatómiai elnevezéseket nyilvántartó oldal, a hatályos szakkifejezéseket szabványosítja. Az oldalt működtető bizottság 2002-óta hivatalosan is használja a női prosztata kifejezést. Angolszász szakirodalomban azonban továbbra is jórészt Skene-féle mirigyként utalnak rá, amely a női húgycső végén, a külső nemi szervek kezdetén található. 

A köztudatban ez a mirigy a női ejakulációhoz kapcsolható. Megnagyobbodásáról nem igazán hallani, azonban nem zárható ki: fejlődéstani és szövettani eredete, valamint a prosztataspecikus antigén (PSA) termelése a férfi prosztatájával megegyezik. Innen származik a félreérthető elnevezés. 

Ugyanakkor az is lehetséges, szimplán arról a gyakorlatról van szó, hogy az egészségügyi adatok rögzítésekor az orvosok számos esetben egyszerű copy/paste mozdulattal emelnek át zárójelentési sorokat, és kihúzzák a nem odaillő, nemi specifikus részeket. Vagyis ebben az esetben egy férfi adatsora találkozott egy nőével.  

Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport