Mihályvári-Farkas Eb-ezüstérmes lett 1500 gyorson

DEBRE20220815076
2022.08.15. 20:20
400 vegyesen két napja Európa-bajnok lett, most pedig újabb fényes érmet, ezúttal ezüstöt szerzett Mihályvári-Farkas Viktória Rómában. A hétfő este az értékes helyezések mellett nagyon fontos elődöntős időket is hozott magyar szempontból az úszók Eb-jén. Kedden jöhet Hosszú Katinka 98. érme, Milák Kristóf pedig a legjobb idővel döntőzik 200 pillangón.

Hétfőn összesen hat számban osztottak érmet Rómában, ezek közül azonban csak az utolsó két fináléban, 1500 méter gyorson és a 4×100 méteres mixed váltóban volt érdekeltségünk. Mindez azonban nem jelentette azt, hogy unatkozni kényszerültek volna a magyar drukkerek: az elődöntőkben bőven akadt versenyzőnk.

Többek között Milák Kristóf a papírformának megfelelően a legjobb idővel jutott tovább a selejtezőből 200 méter pillangón az Európa-bajnokság hétfő délelőtti programjában. Hosszú Katinka 200 vegyesen harmadik idővel került a legjobb tizenhat közé, így mindkét olimpiai bajnokunk érdekelt volt a délutáni etapban is. A kérdés már csak az volt, hogy a másnapi finálé is összejön-e a várakozásoknak megfelelően.

Elsőként Molnár Dóra érkezett a medencetérbe a mieink közül, akinek most még nem jött össze az újabb bravúr, nem jutott döntőbe 100 méter háton. A 16 éves magyar versenyző, aki pénteken 200 méteren bronzérmes volt, délelőtti idején (1:01.62) javítani tudott, és 1:01.13 perces teljesítményével a 12. helyen zárt az elődöntő összesítésében.

Eléggé fájdalmas volt, nagyon küzdöttem, annak ellenére, hogy láttam, a mellettem lévő úszók eléggé elmentek. Reménykedtem, hogy a túloldalon lévők közül lesz, akit megelőzök. Szép eredmény ez is, hiszen előre tudtam lépni

– nyilatkozta az MTI-nek a fiatal magyar úszó, aki aztán sietett is levezetni, tudva, hogy a 4×100 méteres vegyes gyorsváltó tagjaként alig másfél óra múlva még jelenése lesz a római közönség előtt.

Egyelőre nem jött össze 50 m gyorson a párizsi olimpiai A szint Senánszky Petrának. A búvárúszásban világklasszisnak számító, 17-szeres világbajnok és ötszörös Világjátékok-győztes a délelőtti idején (25.26) javítva 25.10 másodperccel csapott célba, összesítésben azonban 11 századdal lemaradt a fináléról – a 9. helyet szerezte meg.

Ez nem az én napom volt, elcseréltem az akkreditációm Sebestyén Dalmával, tíz perccel a kezdés előtt még összevissza rohangáltam, ez talán egy jel, hogy itt az ideje már pihenni

– nyilatkozta Senánszky, akinek fő célja, hogy megússza a biztos olimpiai indulást ígérő 24.70-et a távon. Ez egyébként Hosszú országos csúcsa (24.89) alatt van.

Valamivel 19 óra után jött a 200 pillangó elődöntője, amelynek második futamában Milák mellett Márton Richárd is szerepet kapott. A Honvéd klasszisának nem volt ellenfele, nemhogy a saját nyolcasában, de még a teljes mezőnyben sem: 1:53.97-es idejével toronymagasan, 1,2 másodperces előnnyel elsőként kvalifikálta magát a keddi döntőbe. A fináléban pedig lesz még egy éremesélyesünk, miután Márton negyedik helyen ment tovább, délelőtti csúcsán tovább faragva, újabb egyéni rekorddal, 1:55.36-tal.

A középdöntőt követően Milák Kristóf az interjúzónában tett ígéretet arra, hogy saját jó eredménye mellett Mártonéért is úszik majd kedden.

Az a taktika, hogy felhúzzam a dobogóra, másodjára úszta élete legjobbját. Pozitívak maradunk, de ha esetleg kidobná a vasmacskát délután, akkor nem lepődnénk meg. Szeretném ott tudni magam mellett a dobogón, de ehhez az ő feje is kell, nemcsak az enyém.

Ezt követően jött a 200 vegyes elődöntője, ahol szintén két versenyzővel voltunk érdekeltek, Hosszú mellett Sebestyén Dalma is a legjobb nyolc közé vágyott, ehhez azonban az utóbbinak mindenképpen jobb időre volt szüksége a délelőttinél. Ez összejött: a tizedik idővel (2:15.11) várta a rajtot, és végül 2:13.26 perccel pont a nyolcadik helyen lett finalista.

A háromszoros olimpiai bajnok délelőtti idején (2:13.79) javítani tudott, és 2:12.52 perccel szerezte meg a harmadik helyet.

A finálé tehát 200-on összejött Hosszúnak, aki pályafutása nagy világversenyen nyert 98. érméért ugorhat holnap a medencébe. Ha összejön, azzal alighanem a közönséget és önmagát is kárpótolja valamelyest a két nappal korábbi, 400-as félresiklásért. Akkor hiába úszott összesítésben negyedik időt az előfutamban, végül a szabály miatt, mely kimondja, egy nemzetből maximum két versenyző juthat a döntőbe, címvédőként nem volt esélye érmekért csatázni.

A nap főattrakciója azonban ekkor még hátravolt.

Mihályvári-Farkas Viktória ugyanis ezüstérmet nyert 1500 méter gyorson!

Az FTC 18 éves versenyzője – aki szombaton 400 méter vegyesen diadalmaskodott – 16:02.15 perces egyéni csúccsal csapott célba. Korábbi legjobbját (16:02.26) tavaly a tokiói olimpián úszta.

A számot az olasz Simona Quadarella hatalmas fölénnyel, 15:54.15 perccel nyerte.

A rajt után Quadarella szinte azonnal egyértelművé tette, hogy senkinek nem lehet esélye megszorongatni, így gyakorlatilag a teljes távot egyedül úszta végig a Foro Italico lelkes közönségének vastapsa közepette.

Mihályvári-Farkas a táv felét követően állva hagyta többi riválisát, és ugyanolyan nagy fölénnyel lett második, mint ahogy Quadarella győzött előtte.

A nap zárásaként a 4×100 méteres vegyes váltónk 7. lett. A Németh Nándor, Szabó Szebasztián, Pádár Nikolett, Molnár Dóra összeállítású egység 3:26.54 perces idővel csapott célba.

(MTI/Index)

(Borítókép: A második helyezett Mihályvári-Farkas Viktória a célban a női 1500 méteres gyorsúszás döntője után a római vizes Európa-bajnokságon a Stadio Del Nuotóban 2022. augusztus 15-én. Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI)