Tovább tart Djokovics 2010 óta tartó csodás szériája – jöhet a Fucsovics elleni csörte

2023.05.29. 16:21
A korábbi világelső Novak Djokovics közel két és fél óra alatt legyőzte Aleksandar Kovacevicet, így bejutott a Francia nemzetközi teniszbajnokság 2. fordulójába, ahol Fucsovics Márton lesz az ellenfele.

A 22-szeres Grand Slam-tornagyőztes szerb 2010-ben veszített legutóbb szettet a Roland Garros nyitókörében, akkor a kazah Jevgenyij Koroljov kényszerítette négy játszmára a szerb klasszist, azóta minden rajtja sima volt.

Ezúttal is úgy kezdett, ahogyan azt várni lehetett a fogadóirodák által Carlos Alcaraz mögött második legesélyesebbnek tartott játékostól, 2:1-es előnyénél még kihagyta bréklabdáját, 3:2 után viszont már sikeres fogadójátékot mutatott be, és mivel adogatóként hibátlan volt, hamar hozta is az első felvonást (6:3).

Amerikai ellenfele rögvest bajba került a következő játszmában is, 2:0-s hátrányánál még védett két újabb bréklabdát, de a következő szerváját már elbukta, ezzel 5:1-re ellépett a szerb, aki 42 perc alatt zárta le ezt a szettet (6:2).

Nem sok minden utalt arra, hogy bármi fordulat lehet, hiszen Djokovics megint ellépett 2:0-ra (igaz, ezúttal három bréklabdát maga is hárítani kényszerült), és három labdája is volt a 3:0-hoz, de innen is felállt Kovacevic. Aki gyakorlatilag tét nélkül, felszabadultan kezdhetett játszani, és 3:3-nál egyenlített is, hogy aztán rögvest bukja adogatását, és 5:3-nál a meccsben maradásért kelljen következnie.

Nem csupán ezt, hanem a következő két gémet is behúzta, így hirtelen már Djokovicson volt a sor, hogy a játszmában maradásért adogasson (5:6)!

Ezt sikerrel tette, majd a rövidítésben gyorsan ellépett 3–0-ra, innentől pedig már nem volt visszaút (7:6, 7–1).

Djokovics így azért – ha a vártnál talán kicsit nehezebben is, de – csak hozta a harmadik szettet és a mérkőzést is, és készülhet a Fucsovics Márton elleni szerdai ütközetre.

A két játékos eddig négyszer találkozott egymással, és bár mind a négyszer Djokovics nyert, a magyar teniszező a 2018-as US Openen, a 2019-es dohai tornán és a 2021-es párizsi mesterversenyen is lopott szettet ellenfelétől.

Nagyjából hasonló meccset játszott a másik favorit is, Carlos Alcaraz az első két szettben összesen két gémet engedett ellenfelének, Flavio Cobolli a harmadik játszmában 5:3-as hátrányánál három meccslabdát hárítva jött vissza 5:5-re, de itt már a spanyol akarata érvényesült (6:0, 6:2, 7:5).

Rafael Nadal távolmaradásával a mezőny egyetlen másik korábbi Roland Garros-győztese, Stan Wawrinka két szoros megnyert szettel kezdett a világranglistán őt 22 hellyel megelőző (89.–67.) spanyol Albert Ramos ellen, és a harmadik játszmában is brékelőnyben volt, mielőtt rövidítésben elbukott. Hogy aztán rendkívül simán elvigye riválisa a következő játszmát, így egyenlítsen. Volt azonban még egy fordulat, a döntő játszmában ismét a svájci kerekedett felül, így bejutott a második fordulóba. (7:6, 6:4, 6:7, 1:6, 6:4).

A hölgyek között utolsó magyarként pályára lépő Gálfi Dalma (98.) három játszmában kapott ki a 41. helyen rangsorolt orosz Varvara Gracsevától (4:6, 6:2, 1:6), így itt nem maradt már honfitársunk a következő körre.