Közel volt a csodához Magyarország, de Franciaország örülhet a végén

PAP 8732
2023.02.04. 13:46 Módosítva: 2023.02.04. 15:14
Második, egyben utolsó napjához érkezett a Magyarország–Franciaország tenisz Davis-kupa-világdöntő selejtezője, amely 1–1-es állásról folytatódott. Szombaton páros mérkőzéssel kezdődött a program: Marozsán Fábián és Valkusz Máté kettősének bravúrgyőzelmével immár karnyújtásnyira volt a magyar csapat a továbbjutástól, de Fucsovics Márton veresége után döntő mérkőzésen dőlt el, mely válogatott jut tovább. Marozsán Fábián és Ugo Humbert találkozóját utóbbi nyerte, így Franciaország nyerte a Világdöntő selejtezőjét. Tatabányáról jelentjük.

A pénteki nap után vegyes érzelmekkel vonulhatott pihenőre Nagy Zoltán szövetségi kapitány válogatottja. Az első találkozón a magyar csapat második számú játékosa, Piros Zsombor kis túlzással csodát tett azzal, hogy két szettben győzte le a világranglista-45. Benjamin Bonzit. A második mérkőzésen azonban Fucsovics Márton nem talált fogást a nála 15 hellyel hátrébb rangsorolt Ugo Humberten, így egálról jöhetett a folytatás szombat kora délután. A pénteki napról helyszíni tudósításunkat és a főszereplők gondolatait a mérkőzések után alább olvashatják.

Fontos megjegyezni, hogy a Davis-kupa szabályainak értelmében a párharc az egyik fél harmadik győzelméig tart.

Közel telt házat jósoltak a szervezők a szombati játéknapra a tavaly átadott, világszínvonalú Tatabányai Multifunkcionális Csarnokban. A 6500 fő befogadására alkalmas létesítmény lelátói szépen lassan megteltek szurkolókkal, a nap első mérkőzése már nagyjából fél ház előtt kezdődött meg.

Bátor magyar játék, korábbi világelső ellen

A szombati játéknap első mérkőzése páros találkozó volt, Marozsán Fábián Valkusz Máté oldalán csapott össze a korábbi, párosban világelső és többszörös Grand Slam-torna-győztes Nicolas Mahuttal és partnerével, Arthur Rinderknech-vel.

A fiatal magyar páros már ért el korábban komoly eredményeket Davis-kupán, elég csak az ausztrálok elleni összecsapást említeni, mikor Marozsánék a náluk sokkal esélyesebbnek tartott ausztrál duót győzték le Sydneyben. És most sem ijedtek meg a magyar teniszezők nevesebb ellenfeleiktől, olyannyira nem, hogy rögtön második nekifutásra sikerült elvenniük a franciák adogatását, így lépéselőnybe kerültek az első szettben.

Az előnyt pedig nem hogy elveszítették volna, hanem tovább növelték vezetésüket a magyar fiatalok, újra sikerrel elvették a francia adogatójátékot, míg saját szerváik mögött magabiztosak maradtak.

Így kevesebb, mint fél óra alatt 6:2-re megnyerte a Marozsán/Valkusz kettős az első játszmát.

A hangulatra ezúttal sem lehetett panasz, – miközben egyre jobban megtelt a nézőtér – minden egyes győztes magyar ütés és megnyert pont után tombolt a tatabányai közönség, támogatásukról biztosítva játékosaikat.

A második szett elején rendezte sorait a francia páros, adogatásaik mögött már jóval magabiztosabbak voltak, de hozzá kell tenni azt is, hogy Marozsánék sem remegtek meg a folytatásban szerváiknál, magabiztosan gyűjtögették az adogatójátékokat.

A harmadik francia szervajátéknál már újra lehetőségük volt a break-re, de mindkét magyar lehetőséget hárították a vendégek. Aztán Mahutéknak volt lehetőségük Marozsán Fábián adogatása mögött, de a többek között egy kétes bírói ítélettel is tarkított játékot túléltek a magyarok, így a szett derekán 3:3-ról jöhetett a folytatás.

Egyre bizonytalanabbak voltak a felek a szerváknál, de a elvenni ellenfele adogatását senkinek sem sikerült, így 5:4-es francia vezetésnél a Marozsán/Valkusz páros a szettben maradásért adogatott. Itt viszont gondba került a magyar kettős: 0:30 is volt a franciáknak, de végül sorozatban négy megnyert ponttal sikerült kiharcolniuk a folytatást szetten belül.

A második szett sorsa – azok után, hogy Valkuszéknak volt lehetőségük a break-re az utolsó francia adogatójátéknál – végül rövidítésben dőlt el. A hét nyert pontig zajló tiebreak-ban fej-fej mellett haladtak a felek, az első fogadópontot 4:4-nél jegyezhettük fel, de akkor magyar oldalon. És ez az előny pont elegendő volt arra, hogy megnyerje a rövidítést, és egyben a meccset a magyar páros!

Valkusz Máté és Marozsán Fábián párosa bravúrgyőzelmet aratott, amivel már csak karnyújtásnyira van a továbbjutás!

Fucsovics Márton nem tudta lezárni

Következhetett Magyarország első számú teniszezője, Fucsovics Márton, aki úgy léphetett pályára: amennyiben megnyeri mérkőzését, úgy a magyar válogatott megveri Franciaországot, és továbbjut. A vendégek szövetségi kapitánya, Sébastien Grosjean az utolsó pillanatban változtatott, és az eredetileg nevezett Benjamin Bonzi helyett a világranglista-58. Adrian Mannarinot küldte pályára.

A döntésben az is érdekesség, hogy Fucsovics korábban kétszer is tükörsimán győzte le francia riválisát, igaz, az egyik mérkőzést 2018-ban, a másikat 2021-ben játszották. A jövő héten a 31. születésnapját ünneplő magyar teniszező a pénteki játéknap után azt mondta: hátsérüléssel bajlódik kedd óta, aminek következtében kevesebbet is edzett, de reményei szerint 100%-os állapotban állhat ki a pályára szombaton.

A találkozó első labdameneteinél egyáltalán nem látszódott Fucsovics sérülése, sőt, Mannarino második adogatását már sikerrel el is vette, így 3:1-re elhúzott a nyitó játszmában. A folytatásban viszont visszaesett a magyar teniszező játéka, Mannarino sorozatban nyert három játékát, és már 4:3-as vezetés állt a neve mellett.

Az első szett végül most is rövidítésben dőlt el. Nagyon sokáig fej-fej mellett haladtak a játékosok, azonban sok volt a fogadópont is, így először Mannarino jutott szettlabdához. Az első szettlabdát még hárította Fucsovics, de másodjára már nem jött össze a bravúr,

így 8–6-ra a francia nyerte a rövidítést és ezzel együtt az első szettet is.

És szokták mondani, hogy a rossz után még rosszabb következett: a második szett első 14 pontját Mannarino nyerte, miközben kétszer is elvette Fucsovics adogatását, és 11 perc játék után már rögtön 4:0 volt a francia játékos javára. Végül nagy nehezen, de összejött egy megnyert játék Fucsovicsnak, ez azonban csak a kozmetikázásra volt elég, Mannarino 6:2-re nyerte a második szettet, és összességében simán húzta be a mérkőzést.

Ezzel 2–2 volt az állás, a párharc és egyben a továbbjutásról az utolsó mérkőzés döntött.

Marozsánnak túl nagy volt a feladat

Nagy Zoltán szövetségi kapitány a mérkőzés előtt percekkel változtatott: Piros Zsombor sérülése miatt nem tudta vállalni a játékot, így Marozsán Fábián állt ki a pályára a mindent eldöntő mérkőzésen Ugo Humbert ellen.

A francia játékos a tegnapi napon abszolút kifogástalan, hibátlan játékkal verte meg két szettben Fucsovics Mártont, így mindössze abban reménykedhettünk, nem a tegnapi énjét hozza magával a pályára a 24 éves játékos.

A világranglistán 161. helyen jegyzett magyar teniszező az első adogatójátékát rögtön elveszítette, amely hátrányt igaz, hogy hamar ledolgozott, de így sem jött össze a bravúr, és 6:3 arányban Humbert nyerte a nyitó partit. A folytatás sem alakult kedvezőbben magyar szempontból: Marozsán rögtön az első adogatójátékát elbukta, így pár perc elteltével a második szettben 2:0 állt a francia neve mellett.

A folytatásban mindkét játékos hozta szervája mögött a játékokat, de Marozsán végül a legrosszabb pillanatban remegett meg, és 6:3 arányban ezt a szettet is elveszítette.

A mérkőzés után Marozsán azzal kezdte, hogy a páros ellenére nem volt fáradt az utolsó összecsapásra.

Jó erőben voltam, és előzőleg számoltunk vele Mátéval, hogy pályára léphetünk, meg is beszéltük, hogy én fogok játszani. Ez a szint más, mint ahol én játszom, szoknom kell ezt a ritmust, de fel akarok nőni a feladathoz. Örülök, hogy voltak szép pillanataim

– jelentette ki. Hozzá tette: a következő hetekben már az is tervben van, hogy ATP-tornák kvalifikációjában is elinduljon.

Így két sima szettben Ugo Humbert győzedelmeskedett, ami egyben annyit jelent, hogy Franciaország nyerte a Világdöntő selejtezőjét Tatabányán.

Mi is az a Davis-kupa?

A Davis-kupát gyakran emlegetik a tenisz világbajnokságaként.

Komoly múlttal rendelkezik a sorozat, az első Davis-kupát még 1900-ban rendezték. Az új lebonyolítás értelmében a Világcsoport selejtezőiben 24 csapat mérkőzik meg egymással, melyből 12 jut a döntő szakaszba. Hozzájuk pedig csatlakozik az előző szezon négy elődöntőse, valamint két szabadkártyás csapat. A 18 csapatot hat darab hármas csoportja osztják, ahonnan nyolc csapat jut tovább a negyeddöntőbe. Ezt követően kieséses rendszer dönti el az elődöntőbe, majd a döntőbe jutás kérdését. A versenysorozat győztese kapja a Davis-kupát.

Az új szabályok értelmében egy párharc három nyert mérkőzésig tart, és immár csak két győztes szett szükséges egy sikerhez.