Bravúros győzelem Pirostól, de Fucsovics vereségével egálról jöhet a folytatás

338G3H7-highres
2023.02.03. 15:56 Módosítva: 2023.02.03. 16:02
Pénteken kezdetét vette a két napon át zajló Magyarország–Franciaország tenisz Davis-kupa-világdöntő selejtezője Tatabányán. Az első játéknapon két egyéni mérkőzést rendeztek. Rögtön az első találkozón a 182. helyen rangsorolt Piros Zsombor két szettben legyőzte a 45. Benjamin Bonzit. A másik pénteki mérkőzésen Fucsovics Márton meglepetésre vereségett szenvedet Ugo Humbert ellen, így egálról jöhet a folytatás.

Igazi teniszünnepre készülnek már a sportág szerelmesei azóta, hogy kiderült: hazai pályán fogadja a magyar Davis-kupa-válogatott Franciaország legjobbjait a világdöntő selejtezőjében. A helyszín sokáig kérdéses volt, végül tavaly megnyitott, 6500 fő befogadására alkalmas, világszínvonalú Tatabányai Multifunkcionális Csarnokra esett a szövetség választása.

A magyar válogatott szövetségi kapitánya, Nagy Zoltán öt teniszezőt hívott be a találkozóra: a jelenleg világranglista 71. Fucsovics Márton és a 182. Piros Zsombor mellett Marozsán Fábián, Valkusz Máté és Madarász Gergely képviseli hazánkat a két napon át zajló összecsapáson.

Már a találkozót megelőző sajtóeseményeken is kiemelte Nagy Zoltán szövetségi kapitány: Franciaország tenisznemzet, a Davis-kupa korábbi többszörös győztese, így rendkívül nehéz mérkőzésekre számítanak. A francia csapatot is kiváló teniszezők alkotják: a világranglista 45. Benjamin Bonzi és a 58. Adrian Mannarino mellett Ugo Humbert, a többszörös, párosban Grand Slam-torna-győztes Nicolas Mahut és Arthur Rinderknech képviseli Franciaországot.

Nehéz ellenféllel kezdődött az összecsapás

A csütörtöki sorsolás után kiderült: a pénteki játéknapon – amikor két egyéni mérkőzést játszanak – az első találkozót a második számú magyar teniszező, Piros Zsombor vívta a franciák legjobbjával, Benjamin Bonzival. A második meccsen Fucsovics Márton következett, aki jóval esélyesebben léphetett pályára a világranglista 86. Ugo Humbert ellen.

Annak ellenére hogy a világranglistán jóval előrébb rangsorolt Bonzi számított a mérkőzés esélyesének a nyitányon, Piros Zsombor nem ijedt meg ellenfelétől, és kiváló játékkal kezdte a mérkőzést. A 23 éves magyar játékos rögtön az első négy játékból hármat megnyert, majd a folytatás nehezebben ment: Bonzi hamar visszavette elvesztett adogatását.

A folytatásban magabiztosak maradtak a játékosok saját adogatásaik mögött, azonban 5:4-es Bonzi-vezetésnél három szettlabdához jutott a francia, de Piros bravúrral az összeset hárította. Következhetett így a rövidítés, ahol a magyar teniszező hamar 5–1-es előnyben került a hét nyert pontig zajló tiebreakban, amelyet végül 7–4-re meg is nyert.

Így az ellenfelénél 137 hellyel hátrébb rangsorolt Piros Zsombor megnyerte az első játszmát.

A hangulatra sem lehetett panasz, nagyjából félház volt péntek délután a tatabányai csarnokban, a magyar szurkolók hangos buzdításokkal biztosították támogatásukról a magyar csapatot.

Mondhatjuk, hogy Piros ott folytatta, ahol abbahagyta, többek között egy bravúros rövidítést is ütve nyerte meg első adogatójátékát. Majd Bonzi magasabb fokozatra kapcsolt, megtörte Piros lendületét, ami annyit jelentett, hogy rövid időn belül már 3:1 volt az állás a második szettben a francia javára.

A magyar kiválóság játéka ennek ellenére sem esett össze, sőt ezután sorozatban Piros nyert három játékot, és a második szett derekán már 4:3 volt az állás a javára. Bonzi úgy állhatott neki következő adogatójátékának, hogy amennyiben elveszíti szerváját, úgy ellenfele mindössze egy játékra kerül a győzelemtől.

Bonzi pedig megremegett, semmire bukta el adogatását, így Piros a győzelemért adogathatott.

A magyar teniszező pedig magabiztos maradt szervája mögött, így hatalmas bravúrral, két szettben verte meg a jóval esélyesebbnek tartott Benjamin Bonzit. Így a magyar csapat 1–0-ra vezetett az első mérkőzés után.

Nektek is gratulálok, együtt nyertük, óriási erőt adtatok. Az első szett nagy csoda volt, az ellenfél szettlabdájánál vonalat ütöttem, aztán a másodikban mélyen voltam mentálisan, de meg tudtam nyugodni, részben a kapitány segítségével. Nagy Zoli már az elején mondta, hogy szerinte kicsit tart tőlem az ellenfél, ezzel együtt irtózatosan nehéz volt, nem szoktam top 50-esekkel játszani. El se hiszem, hogy két szettben nyertem

– értékelt a mérkőzés után Piros Zsombor.

Fucsovics Márton viszont simán kikapott

A nap második mérkőzését Fucsovics Márton játszotta, és papíron az első számú magyar teniszező számított esélyesebbnek Ugo Humbert ellen. A két játékost 15 világranglista-helyezés választja el jelenleg egymástól, így azért szoros mérkőzésre volt kilátás.

Fucsovics rögtön a mérkőzés elején megnyerte saját adogatójátékát, sőt, két lehetősége is volt elvenni ellenfele adogatását, de végül nem járt sikerrel. Az első szett folytatásában Fucsovics egyre több ki nem kényszerített hibát ütött, ami odáig vezetett, hogy Humbert 6:3 arányban meg is nyerte a játszmát.

A második felvonásban sem történt lényeges változás, Humbert élt azokkal a lehetőségekkel, amiket Fucsovics hibái révén felajánlott, így nagyon hamar kétszer is elvette a magyar játékos adogatását. Az előzetesen esélyesebbnek tartott Fucsovics így nem tudta 2–0-ra változtatni az állást, a második szettet is elveszítette,

így egálról jöhet a folytatás szombat délután.

Fucsovics Márton a mérkőzés után elmondta: egy olyan ellenféllel játszott ma, aki egyszerűen nem hibázott, így leginkább ebben látja vereségének okát.

Amikor beütöttem az első szervákat, akkor is vissza jöttek a labdák, minden egyes pontért rengeteget kellett küzdenem, extra ütésekkel tudtam csak pontokat nyerni. Humbert hibátlanul játszott, és nem tudtam ezzel mit kezdeni, vannak ilyen napok, mikor tehetetlen vagyok, annyira jól játszik az ellenfél. Kedd óta hátsérüléssel is bajlódok, így kevesebbet is tudtam edzeni a héten, de remélem, holnapig jobban lesz a hátam, és 100%-os állapotban lépek pályára

– mondta a legjobb magyar teniszező. Fucsovics hozzá tette: holnapi mérkőzése Bonzi ellen a napi formán fog múlni, de reméli, immár győztesen hagyhatja el a pályát.

Szombaton páros mérkőzéssel kezdődik a program: Valkusz Máté és Marozsán Fábián párosa meccsel Nicolas Mahut és Arthur Rinderknech duójával, majd következhet a Fucsovics Márton–Benjamin Bonzi találkozó. Amennyiben szükség lesz döntő mérkőzésre, úgy a Piros Zsombor–Ugo Humbert összecsapás dönthet a továbbjutás sorsáról.

Mi is az a Davis-Kupa?

A Davis-kupát gyakran emlegetik a tenisz világbajnokságaként.

Komoly múlttal rendelkezik a sorozat, az első Davis-kupát még 1900-ban rendezték. Az új lebonyolítás értelmében a Világcsoport selejtezőiben 24 csapat mérkőzik meg egymással, melyből 12 jut a döntő szakaszba. Hozzájuk pedig csatlakozik az előző szezon négy elődöntőse, valamint két szabadkártyás csapat. A 18 csapatot hat darab hármas csoportja osztják, ahonnan nyolc csapat jut tovább a negyeddöntőbe. Ezt követően kieséses rendszer dönti el az elődöntőbe, majd a döntőbe jutás kérdését. A versenysorozat győztese kapja a Davis-kupát.

Az új szabályok értelmében egy párharc három nyert mérkőzésig tart, és immár csak két győztes szett szükséges egy sikerhez.

DAVIS-KUPA-VILÁGDÖNTŐ, SELEJTEZŐ
Piros Zsombor–Benjamin Bonzi 7:6, 6:3
Fucsovics Márton–Ugo Humbert 3:6, 2:6

(Borítókép: Piros Zsombor a francia Benjamin Bonzi ellen a Davis-kupa-selejtező első fordulójában 2023. február 3-án. Fotó: Kisbenedek Attila / AFP)