Eljött az a nap, amikor legendás dolgok történnek Wimbledonban

borg mcenroe
2022.07.05. 06:07
Valami lehet a levegőben július 5-én Wimbledonban, hiszen két egészen kiemelkedő klasszis is ezen a napon nyert döbbenetesen drámai finálét – az egyikből azóta már film is készült. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a kettő között még két korszakos kiválóság diadalmaskodott ötszettes meccsen ugyanezen a napon, alighanem előre dörzsölhetjük a tenyerünket, milyen összecsapásokat hoz nekünk a mai nap!

Borg–McEnroe: a jég és a tűz párharca

Az 1970-es évek végéhez közeledve Björn Borg kezdte átvenni a stafétát az amerikai Jimmy Connorstól, akinek honfitársa, John McEnroe épp betörni készült a köztudatba, létrehozva ezzel minden idők egyik legjobb rivalizálását.

Bár alig két és fél évig tartott (1978 novembere–1981 áprilisa) ez az időszak, és ezalatt Borg és McEnroe „csupán” 14-szer nézett egymással farkasszemet a pályán, mégis tenisztörténeti jelentőségű párharc kerekedett ki belőle.

A pályán hidegfejű profi svéd az első találkozásukkor már hatszoros Grand Slam-torna-győztesnek vallhatta magát, de a maximalista szülők miatt is mindig vehemens, a tenisz világában nem megszokott módon rengetegszer reklamáló, és emiatt sokak ellenszenvét kiváltó amerikai tinédzser a stockholmi elődöntőben két szettben felülmúlta őt.

Borg volt a jégember, a kíméletlen alapvonal-játékos, aki úgy használta az ütőjét az ellenfelek gyengéjének feltárására, ahogyan egy sebész bánik a szikéjével az operáció során. McEnroe ezzel szemben egy modern zseni volt a régi divatú szerva-röpte játékával, akinél gyakran az volt az ember érzése, hogy a legnagyobb ellenfele a bíró, saját maga, vagy bárki más, aki nem az ellenfele.

Kettejük első igazán nagy csatájára 1980. július 5-én került sor, amikor az első kiemelt Borg többek között Taróczy Balázst is búcsúztatva menetelt a wimbledoni fináléig, míg a másodikként rangsorolt McEnroe az elődöntőben épp Connorst megverve harcolta ki a helyét pályafutása második GS-torna-döntőjében.

A svéd nem sokkal korábban ötödször ülhetett fel a Roland Garros trónjára, és pontosan erre készült Wimbledonban is, annyi különbséggel, hogy itt megszakítás nélkül nyert négy viadalt a korábbi években.

Minden idők (egyik) legjobb meccse

A tornán többször is balhézó amerikait harsány füttyszó fogadta a kezdésnél az elődöntő botrányos jelenetei kapcsán, de az 1979-es US Open-győztest ez nem zavarta meg, simán, 6:1-gyel behúzta az első szettet az önmagát kereső Borggal szemben.

A kettejük párharcában a meccs előtt 4–3-ra vezető jégember gyorsan rendezte a gondolatait, és 7:5, 6:3-mal fordított, a negyedik szettben pedig karnyújtásnyira került a tornagyőzelemtől.

A játszma 6:6 után rövidítésbe torkollott, amely döbbenetes módon 20 percig elhúzódott, McEnroe-nak öt meccslabdát is hárítania kellett, de végül 18–16-ra behúzta a negyedik felvonást, hatalmas erőbedobásra késztetve ezzel esélyesebb riválisát.

Az amerikai a döntő felvonásban két újabb meccslabdát védett ki, de a 3 óra 53 percre nyúlt meccsen végül 1:6, 7:5, 6:3, 6:7 (16–18), 8:6-ra Borg diadalmaskodott, így a 10. GS-torna-győzelmét aratta.

A meccset szimplán csak „minden idők legnagyobb teniszcsatájaként” aposztrofálták ezt követően.

A wimbledoni finálé ugyanakkor megfordította kettejük párharcának menetét, a US Openen már McEnroe győzött öt szettben, és bár két sikerrel (Stockholmban és a New York-i év végi tornán) Borg még egyszer ellépett ellenfelétől (7–4), az amerikai behúzta az utolsó három meccset, közte az 1981-es wimbledoni és US Open-döntővel, így a GS-tornákon 3–1-re jobbnak bizonyult ellenfelénél.

Borg ez utóbbi után gyakorlatilag befejezte a karrierjét, 1982-ben csupán Monte-Carlóban indult, majd 1983 januárjában, alig 26 évesen sokkolta a világot visszavonulásával. Márciusban ennek ellenére játszott még itt egy tornát, majd 1984-ben Stuttgartban is ütőt ragadott, de ennyi volt. 1991-ben megpróbált visszatérni a pályára, de már meg sem tudta közelíteni korábbi teljesítményét, utolsó meccsét 1993-ban játszotta.

Hiába játszott négy US Open-döntőt, ezek közül egyet sem tudott megnyerni, 11 GS-torna-győzelemmel zárta végül karrierjét.

McEnroe az 1980-as wimbledoni fináléjuk után még hatszor ért a csúcsra, ő hét GS-torna-sikerrel végzett.

A felek amúgy kifejezetten jó kapcsolatba kerültek, barátokká váltak évek alatt.

Legendás ötszettes győztesek

Az 1998-as fináléban az összesen hétszeres győztes Pete Sampras is bemutatott egy ötszettes wimbledoni sikert július 5-én (ráadásul ezzel beérve Borg csúcsát), de ez az első két játszma rövidítéses végjátéka ellenére sem alakult ennyire drámaian, az ötödik felvonást 6:2-re húzta be Goran Ivanisevic ellen.

A horvátnak amúgy sokáig nem akart összejönni a siker, 1992-ben a nyolcszoros GS-torna-győztes Andre Agassi nyert ellene itt öt szettben, ki nem találnák: július 5-én!

Két évre rá a már említett Samprastól három szettben kapott ki, de 2001-ben a negyedik wimbledoni fináléját már megnyerte Ivanisevic: Patrick Raftert a döntő szettben 9:7-re múlta felül – és jött fel a világranglista 125. helyéről a 16. pozícióba ezzel a sikerrel.

Mivel az olvasó nyilván kíváncsi, ezt a meccset július 9-én játszották amúgy…

Csapó kettő: Federer–Roddick

Bár az amerikaiak nagy sikerével is foglalkozhattunk volna, mégis egy amerikai vereség kívánkozik a legnagyobb csaták top 2-jébe, ráadásul egy ugyancsak korszakos klasszis végső sikerével.

Ezúttal is két korábbi világelső feszült egymásnak a wimbledoni gyepen, igaz, a Roger Federer (310), McEnroe (170), Borg (109) hármashoz képest Andy Roddick csupán 13 hetet tölthetett az élen (Sampras 286-ot, Agassi 101-et, Ivanisevicnek pedig a 2. hely volt pályafutása legjobbja, hogy minden szálat elvarrjunk).

A 20-szoros Grand Slam-torna-győztes svájci a hatodik angliai elsőségért küzdött, és a fináléig tartó úton csak Philip Kohlschreiber tudott ellene szettet nyerni.

A hatodikként rangsorolt amerikai útja azért lényegesen döcögősebb lett, már Jérémy Chardy ellen elbukta a meccs harmadik felvonását, ahogyan Igor Kunyicin és Jürgen Melzer ellen is, a negyeddöntőben Lleyton Hewittot döntő játszmában búcsúztatta, Andy Murrayt pedig megint 3:1-gyel múlta felül.

A fináléban aztán Federer ellen is jobban kezdett (7:5), de a következő két játszmát rövidítésben egyaránt a svájci hozta.

Roddick nem adta fel, 6:3-mal kiharcolta a döntő felvonást, amely maratoni lezárást hozott: Federer 4 óra 17 perces csata végén 16:14-re győzött.

A svájcinak ezzel lett meg a 15. GS-torna-győzelme, amivel akkor átvette a vezetést összetettben Samprastól – az elsőségtől az idény az Australian Openen és Roland Garroson is győztes Rafael Nadal (22) fosztotta meg.