Megcsinálta, amit Serena Williams 20 éve

2019-03-17T231155Z 1570071610 NOCID RTRMADP 3 TENNIS-BNP-PARIBAS
2019.03.19. 19:20 Módosítva: 2019.03.19. 20:40
Serena Williams 1999-ben legyőzte Steffi Grafot Indian Wellsben, és elkezdődött máig tartó szuperkarrierje. A hétvégén egy 18 éves kanadai-román lány, Bianca Andreescu még az amerikaiénál is váratlanabb győzelmet aratott egy másik volt világelső ellen, szabadkártyásként. Sokak szerint fel fogja forgatni a női teniszt.

Lenyűgöző, megdöbbentő, hihetetlen. Ezt Lindsay Hamilton, az amerikai TSN tv-társaság helyszínen tartózkodó riportere mondta, miután a szabadkártyával – soron kívüli versenyengedéllyel – induló kanadai Bianca Andreescu az Indian Wells-i, 9 millió dollár összdíjazású tenisztorna döntőjében, vasárnap 6:4, 3:6, 6:4-re legyőzte a három évvel ezelőtti világranglista-vezető német Angelique Kerbert.

Valóban hihetetlen bravúr, amit a 18 éves teniszező véghez vitt. Szabadkártyásként ritkán nyernek tornát, főleg elitkategóriába tartozót. Élete első WTA-tornagyőzelmét rögtön egy ezres tornán ünnepelte. Andreescu 2015 augusztusának elején, azaz pár héttel 15. születésnapja után debütált a WTA-rangsorban a 640. helyen. Elmúlt öt hónapjának munkája érett be Indian Wellsben:

2018. október 7-én a 243. helyen állt a világranglistán, most újabb 36 helyet javítva már a 24. helyre jött fel.

Andreescu-Kerber, Indian Wells

Sikere tovább erősítette az egyre erősödő kanadai tenisz jó hírét. A férfiaknál Milos Raonic és Denis Shapovalov, a nőknél – az utóbbi időben már a modellszakmában népszerűbb Eugenie Bouchard mellett – újabb reménység tűnt fel.

A tenisztehetség apja mérnök, anyja pénzügyi igazgató volt Romániában, előbbi kapott állást Kanadában, így került oda a család. Bianca Andreescu 2000. június 16-án már a kanadai Mississaugában született, viszont rövid időre hazaköltöztek, így hétévesen Pitestiben kezdett teniszezni, majd visszatértek a tengerentúlra.

Egyre komolyabban vette a játékot, részt vehetett a Tennis Canada országos képzési programban is. 2016-ban találkozott Simona Haleppel, a románok világelső teniszezőjével, aki ösztönözte és azt tanácsolta, hogy mihamarabb forduljon profi teniszedzőhöz, mert hihetetlenül tehetséges.

Mississauga, a hokiváros

Nagyon mellékszál, de Andreescu szülővárosból rengeteg kiváló hokis is származik. Az NHL-be 29-en jutottak el a város szülöttei közül, a legismertebbek: Jason Spezza, John Tavares, Brad Boyes, Greg Gilbert.

2014-ben megnyerte az egyik legrangosabb juniorversenyt, a Petit As-t, amelyen korábban olyan nagyságok győztek, mint Martina Hingis, Anna Kurnyikova, Kim Clijsters, Dinara Szafina, vagy Bacsinszky Tímea. A magyar Kuti-Kis Rita kétszer volt itt második.

2015-ben már challengerversenyeken indult, rögtön az elsőn, a kanadai Gatineau-ban döntőzött, az amerikai Alexa Glatchtől kapott csak ki.

2016-ban a junior Australian Open első kiemeltje volt egyesben és párosban is, mégsem tudta befejezni eredményesen, lábsérülés miatt vissza kellett lépnie. Főleg kanadai tornákon próbálkozott, Gatineau-ban már nyerni is tudott. A szezont a 638. helyen kezdte és a 306. helyen fejezte be, tíz hónap alatt több mint háromszáz helyet fejlődött.

andreescu

2017-ben az amerikai Carston Branstine oldalán junior Australian Opent és Roland Garrost nyert női párosban. Nyert két ITF-tornát és mivel már a top200-ban volt, Grand Slam-selejtezőkön is elindult. A Roland Garroson még nem, de Wimbledonban már a főtáblára került. Szabadkártyásként még egy Premier-tornával is megpróbálkozott, de Torontóban Babos Tímea két szettben jobb volt nála.

Aztán tavaly már nagyon komoly eredményeket ért el. A 189. helyről startolt januárban, öt ITF-tornán is döntőbe jutott, kettőt meg is nyert. (Az ITF a WTA mögötti második vonal a női teniszben.) Igaz, év végére csak tíz helyet javított, de bekerült a kanadai Fed-kupa csapatba.

Idén pedig végérvényesen berobbant az élvonalba. 2019-ben eddig 31 meccse volt, amelyből csak hármat veszített el. Aucklandban két szettben verte Babost, és csak a döntőben kapott ki a 250 ezres tornán. Az Australian Openen is ment egy kört. Newportban challengertornát nyert, és a Fed-kupában is veretlen maradt a hollandok ellen. Acapulcói elődöntő után jött az Indian Wells-i bravúr.

A mostani sikere komoly visszhangot váltott ki a teniszvilágban. Anne Keothavong, a brit Fed-válogatott kapitánya is elismerte, fantasztikusan játszott egész héten. Szerinte

Andreescu lesz az, aki felforgatja a teniszvilágot.

Martina Navratilova és Andy Murray is dicsérte a játékát.

Andreescu top 5 ütétes Indian Wellsben

Ő lett Martina Hingis, Serena Williams és Szeles Mónika után a negyedik legfiatalabb, aki nyert Indian Wellsben. Tavaly az az Oszaka Naomi győzött itt, aki 21 évesen azóta két Grand Slamet húzott be egymás után.

Serena Williams 1999-es graf elleni sikere óta Andreescu a legfiatalabb tornagyőztes Indian Wellsben. Az amerikai szupersztár még nem volt 18 éves, de nem szabadkártyásként nyert, így andreescu eredménye legalább akkora bravúr és még nagyobb meglepetés.

(Borítókép:  Jayne Kamin-Oncea / Reuters)