60 éves a székbírók rémálma

000 APP2000120889732
2019.02.16. 12:51

1959. február 16-án született John Patrick McEnroe Jr., volt amerikai teniszjátékos, a sportág egyik legszínesebb egyénisége, akire nem csak játéktudása és az eredményei miatt emlékezünk. Hihetetlen elütései és védhetetlen röptéi mellett állandó vitái a játékvezetőkkel, botrányai is felejthetetlenek.

McEnroe egyike a kevés játékosnak, aki nemcsak egyesben, de párosban is a világranglista élén tudott állni. Karrierje során egyesben 77, párosban 78 címet nyert. Grand Slam-tornákon szólóban hétszer lett első, ebből a US Openen négyszer, párosban kilencszer nyert GS-t. Összesen 156 tornagyőzelmével - volt egy vegyespáros-elsősége is -

a mai napig a legeredményesebb teniszjátékos az Open-érában, vagyis 1968 óta. Az elmúlt 50 évben senki nem tett olyat, mint McEnroe 1984-ben, amikor 85 meccséből csak hármat bukott el.

Az évi végi tornát, vagyis az ATP-világbajnokságot, amely 1970 óta különböző néven futott, egyesben nyolcszor, párosban hétszer nyerte meg. Mindkettő a mai napig egyedülálló eredmény. Ötször nyert Davis-kupát, nála többször csak a pároskirály ikrek egyike, Mike Bryan szerepelt többet a válogatottban, de 41 győzelmével a mai napig McEnroe a csúcstartó.

Ír bevándorlók leszármazottja, apja a légierőknél szolgált, John Németországban, Wiesbadenben született. Egy éves volt, amikor hazaköltöztek New Yorkba. Queensben nőtt fel, nyolcévesen ott kezdett teniszezni. Kilenc évesen már nemzeti juniorversenyeken indult, három évvel később pedig már korosztályában a hetedik helyen állt a ranglistán.

1977-.ben, 18 évesen, még amatőrként Mary Carillo oldalán megnyerte a Roland Garros vegyespárosát. Még abban az évben a selejtezőből egészen az elődöntőig jutott Wimbledonban, ahol csak Jimmy Connors tudta megállítani. Amatőr játékostól ez minden idők legnagyobb bravúrja volt akkor is és azóta is. Egy év múlva lépett a profik közé, és ezúttal a US Openen került a legjobb négybe, megint Connors győzte le. Az év végén viszont Artur Ashe-t megverte, és megnyerte a The Masterst.

1979 és 1984 között háromszor győzött Wimbledonban, négyszer a US Openen.

Az Australian Openre nem nagyon szeretett járni, csak 1983-ban volt először, akkor egyből az elődöntőig jutott. A Roland Garroson egyszer döntőbe jutott, de veszített. A Grand Slameken a hét győzelme mellett ötször döntőzött és nyolcszor került a legjobb négybe. Még utolsó aktív évében, 1992-ben is elődöntős volt Wimbledonban.

Legjobb éve az 1984-es volt: két GS-győzelem és egy döntő, 21 GS-meccséből csak egyszer, Yannick Noah-tól kapott ki 2-0-s előnyről a Roland Garroson. 82-3 volt a szezonban a győzelmi mutatója, elindult, majdnem mindenhol nyert, összesen 13 tornagyőzelemnél állt meg év végén.

Sikerei mellett a balhékat is gyűjtötte, állandó háborút folytatott a székbírókkal, már 1981-ben akadt egy 1500 dolláros büntetése. Legendássá váltak meccsei, de a vitái miatt is. Olyannyira, hogy amikor összeveszett egy Fred Hoyles nevű bíróval, egyik mondata, a

Nem gondolhatod komolyan!

lett később McEnroe önéletrajzi regényének a címe is. Az 1981-es esettől kezdve 1991-ig számtalanszor büntették meg, szinte minden évben. Volt, hogy két hónapra bevonták a játékengedélyét is.

Összesen 69 500 dollár bírságot fizetett be, ez napjainkra átszámítva 250 ezer dollárnak, azaz 70 millió forintnak felel meg.

A nagy nyomás miatt 1986-ban féléves szünetet tartott, ekkor vette feleségül Tatum O'Neal színésznőt, akitől három gyereke született, 1994-ben váltak el. 1997-ben újranősült, Patty Smyth rockénekest vette el, vele két lányuk van.

McEnroe 1980. március 3-án jutott el először a világranglista első helyére. 1980 és 1985 között 14-szer állt még a legjobb helyen. 1981 és 1985 közt végig a legjobbak között volt egyesben (harmadiknál hátrébb egyszer sem állt), összesen 170 héten át vezette a rangsort. Pályafutása során 12 552 132 dollárt teniszezett össze a pénzdíjakból.

1992-ben Wayne Ferreira ellen elbukta az AusOpen negyeddöntőjét, Wimbledonban Andre Agassitól kapott ki az elődöntőben. Összeállt Michael Stich-kel, és megnyerte ötödik wimbledoni párosát egy gigászi, 5 óra egy percig tartó csatában.

Pete Samprasszal behúzta még a Davis-kupát Svájc ellen, majd a szezon végén úgy döntött, befejezi karrierjét. Még ekkor is 20. volt a világranglistán.

1994-ben még szabadkártyát kapott a Rotterdam Openre, de egyből kiesett. Hivatalosan ez volt az utolsó ATP-meccse egyesben. Vegyespárosban Steffi Graf oldalán még 1999-ben is játszott a Roland Garroson, de visszaléptek, mert Graf az egyesre akart koncentrálni. (Lindsay Davenport ellen döntőzött, és győzött is, ez lett az utolsó GS-sikere.)

McEnroe kalandos karrierje a tenisz után zenéléssel folytatódott. Eric Claptonól, Eddie Van Halentől tanult meg gitározni, bandát alapított, és turnékra járt. A The Johnny Smyth Band már az első lemezére készült, amikor 1997-ben McEnroe váratlanul kilépett a zenekarból.

Később szenior versenyeken indult, 1999-ben választották a tenisz halhatatlanjainak csarnokába. Televíziós műsorokban, filmekben, filmsorozatokban is szerepelt. 2004-ben interjúban vallotta be, hogy pályafutása során tudta nélkül olyan szteroidokat kapott, amilyeneket lovaknak szoktak adni, de még azoknak is erős volt: „Hat évig nem voltam tudatában annak, mit is szedek” - mondta erről.

A közelmúltban rövid ideig Milos Raonic edzői stábjához tartozott, de ez a fajta munka nem igazán tetszett neki, inkább szakkommentátor lett, egyre többet látni Grand Slameken szakértőként. A 2019-es Australian Openen ő volt az egyik házigazda.

(Borítókép: John McEnroe plays a Honda Classic teniszbajnokságon a2000. december 8-án. Fotó: Hugo Philpot  / AFP)