Spanyolország a világbajnokot kiejtve jutott a kézi-Eb döntőjébe

Download (1)
2022.01.28. 19:58
Végjátékához ért a részben hazai rendezésű férfi kézilabda-Európa-bajnokság. Péntek délután és este már az ötödik helyért, valamint a döntőbe jutásért léptek pályára a csapatok. Norvégia hosszabbítás után gyűrte le Izlandot a nap első meccsén, az első elődöntőben pedig némi meglepetésre Spanyolország magabiztosan verte Dániát, így vasárnap ők szállhatnak harcba az aranyéremért.

A játéknap a Norvégia–Izland északi rangadóval indult, amelyet a jobban védekező, frissebbnek tűnő norvégok kezdtek jobban. Tíz perc után már három találattal vezettek, ellenfelük a góllövőlistát vezető Ómar Ingi Magnússon révén igyekezett tartani a lépést. Viktor Hallgrímsson bravúros védéseit a csapattársai nem tudták kihasználni, ráadásul a beálló körüli védekezésük sem volt kellően hatékony, így a szünetben Norvégia vezetett 16–12-re.

A szigetországiak remekül kezdték a második félidőt, egygólosra faragták hátrányukat, ám egyenlíteniük nem sikerült, a norvégok pedig egy 3–0-s sorozattal visszaállították a négytalálatos különbséget. Sebastian Barthold piros lapja miatt viszont csökkent Norvégia variációs lehetőségeinek száma az utolsó bő negyedórára. A csoportkörben a magyar érdekeltségű négyesből első helyen továbbjutott – a társrendezőt 31–30-ra legyőző – izlandiak ismét zárkózásba kezdtek, miközben a kedvenceiket jellegzetes tapssal biztató izlandi szurkolók és a norvég drukkerek is – köztük tíz félmeztelenre vetkőzött fanatikus  emelték a hangulatot.

A védekezésben feljavuló Izland 24–24-nél érte utol riválisát, a norvégok azonnal időt is kértek. A találkozó rendes játékideje kiegyenlített küzdelemmel zárult. Az utolsó percnek döntetlenről vágtak neki a felek, és bár mindkét együttes támadhatott a győzelemért  Izland előtt egész pályás, üres kapus lehetőség adódott két másodperccel a dudaszó előtt , egyik sem tudott élni a kínálkozó lehetőséggel.

A kétszer ötperces hosszabbítás utolsó előtti másodpercéig fej fej mellett haladtak a csapatok, a végső dudaszó előtt közvetlenül azonban Harald Reinkind találata eldöntötte az ötödik hely sorsát.

ezzel Norvégia egyenes ágon jutott ki a jövő évi világbajnokságra.

A Pick Szeged norvég jobbátlövője, Kent Robin Tönnesen két kísérletből egyszer volt eredményes. A találkozó legeredményesebbje a tíz gólt szerző Magnússon volt, aki 59 találattal zárta a tornát. Ezzel megerősítette helyét a góllövőlista élén, ahonnan már csak a svéd Hampus Wanne (41), illetve a dán Mikkel Hansen (39) és Mathias Gidsel (35) taszíthatja le reális eséllyel, ők ugyanis még két mérkőzést játszanak.

A nap első elődöntőjében a középdöntős csoportjában második a saját hatosát megnyerő spanyolokkal nézett farkasszemet. A világbajnoki címvédő keretébe természetesen visszatért a franciák ellen pihentetett Hansen és Gidsel, ez pedig meg is látszott Dánia játékán, amely sokkal jobban kezdte a rangadót.

A 20. percben már négy gól volt a különbség a csapatok között (9–5), a spanyol szakmai stáb időkéréssel próbálta rendezni a sorokat.

Némileg sikerült, kétgólosra csökkent ugyanis a dán előny, a hajrában pedig Jordi Ribera alakulata Gómez Abelló révén egy találatra zárkózott. A szünetben 14–13 állt az eredményjelzőn.

A kapusteljesítmény mindkét oldalon kiemelkedő volt, Gonzalo Perez de Vargas és Niklas Landin is óriási védésekkel segítette csapatát. A második játékrészre sem csappant a spanyolok harci kedve, azonnal egyenlítettek, Dánia azonban a vezetést nem akarta kiadni a kezéből. A 40. percben viszont Abelló góljával a meccs folyamán először a spanyolok vezettek, ráadásul a némileg megilletődött északi alakulat mind védekezésben, mind támadásban könnyelmű hibákat vétett.

Ennek, valamint a spanyolok hatékony akcióinak köszönhetően 22–19-nél már hárommal vezetett Spanyolország, a dánok pedig az időkérések ellenére sem tudtak megújulni, így a hajrára sem csökkent a különbség (25–22). Sőt, a 27. percben a közte négyért támadtak a spanyolok, de Landin bravúrral védte a szegedi Joan Canales betörés utáni kísérletét.

Ez is belefért azonban, Dániát ugyanis Perez de Vargas nemes egyszerűséggel megbabonázta, így Spanyolország 29–25-re nyert, és elsőként biztosította helyét a fináléban.

A nap másik elődöntőjében a franciák 20:30-tól a svédekkel csapnak össze.