Lewis Hamilton századszor a pole-ban a Spanyol Nagydíj időmérő edzésén!

hamilton pole
2021.05.08. 16:24
A századosok csatáját a Mercedes címvédője, Lewis Hamilton nyerte, aki ezzel kereken a századik alkalommal indulhat az első rajtkockából F1-es versenyen, míg Max Verstappen csak a második helyről kezdheti meg a jubileumi, századik futamát a Red Bull-lal. Mögöttük a finn Valtteri Bottas zárt a harmadik helyen.

A hétvégén már a negyedik nagydíjra kerül sor a rekordhosszúságú, 23 futamos 2021-es Formula–1-es szezonban. A helyszín ezúttal a csapatok által jól ismert barcelonai aszfaltcsík, amely 1991 óta ad otthont a Spanyol Nagydíjnak. A pénteki két gyakorláson egyértelműen a Mercedes párosa, Lewis Hamilton és Valtteri Bottas diktálta a tempót, míg a Red Bull érezhetően küszködött a hispán pályán. Ami a középmezőny illeti, nagyon úgy tűnt, hogy az Alpine portugáliai remeklése ( 7. és 8. hely a futamon) a spanyol pályán is folytatódik, hiszen a pénteki tréningen is a mezőny elejében autózott Fernando Alonso és Esteban Ocon. Velük lehet nagy harcban a Ferrari, valamint a McLaren.

Amikor már kezdtünk volna megbarátkozni a gondolattal, hogy a Mercedes unalomba taszíthatja a hétvégénket, jött a szombati, harmadik szabadedzés, ahol Max Verstappen két tizeddel megverte Hamiltont, vagyis az időmérő edzés előtt dörzsölhettük a tenyerünket egy újabb izgalmas és szoros kvalifikáció reményében. Két versenyző életében is fontos szerepet játszik a százas szám ezen a hétvégén, ugyanis Max Verstappen éppen a századik futamára készülhet a Red Bull-lal, míg Hamilton pályafutása századik pole pozíciójáért szállhatott  harcba az időmérőn.

Q1

Kisebb csúszással indult a kvalifikáció, ugyanis a kilences kanyarban a TecPro-falat kellett javítani.

A tízperces csúszás után a versenyzők gyorsan kijöttek a pályára, először a „kicsik”, vagyis a két Haas és a két Williams, ám kisvártatva az élmezőny tagjai is kimerészkedtek. Az F1 gumiszállítója, a Pirelli erre a helyszínre a C1-C2-C3-as abroncsokat hozta el. Érdekes, hogy a két Mercedes a sárga oldalfalú, C2-es közepes keverékeken kezdte az időmérőt.

A legjobban Bottas nyitott, aki a közepesekkel 1.18.005-tel állt az élre, míg mögé 85 ezreddel lemaradva Verstappen jött be igaz, a holland a C3-as lágy keveréken volt kint a pályán. Az első körök után Bottas, Verstappen, Gasly, Sainz, Hamilton, Ricciardo, Ocon, Leclerc, Alonso és Pérez volt az első tíz sorrendje, de ami az elképesztő, hogy az első hét helyezett alig több, mint két és fél tized választotta el egymástól. A pályán, ahogy számítani lehetett rá, nagyon sok esetben feltorlódtak a gyorskörre készülő versenyzők. A legszembetűnőbb eset az volt, amikor Lando Norris gyorskörének a végén alakult ki egy kisebb forgalmi dugó.

A Q1 végén záporoztak az idők. Végül a legjobb kört Lando Norris rakta össze, és a fiatal brit 1.17.821-gyel megnyerte az időmérő első felvonását, míg mögötte Bottas 184 ezreddel végzett a második helyen, Charles Leclerc pedig a harmadik a Ferrarival.

A kiesés elkerüléséért, ahogy idén megszokhattuk, a két Haas, a két Williams és az Alfa Romeók küzdöttek. Végül az AlphaTauri japánja, az utolsó körében nagyon hibázó Cunoda Juki, Kimi Räikkönen, Mick Schumacher, Nicolas Latifi és Nyikita Mazepin búcsúzott.

Q2

Az időmérő középső szakaszán Max Verstappen felfedte a Red Bull jó lapjait, és 1.16.922-es kört ment, mind a három mérőponton lila részidőt produkálva. Bottas a második helyen már négytizedes lemaradásban volt a hollandhoz képest, míg a címvédő Hamilton a csapattársától is három tizeddel elmaradt. A másik Red Bull-lal Sergio Pérez azonban nagyon szenvedett az egykörös tempóval, ahogy már a pénteki nyitó napon is.

Végül a holland meg is nyerte a Q2-t, mögötte a két Mercedes jutott tovább, de hiába futottak újabb gyorskört, nem tudtak két tizeden belülre kerülni Verstappenhez képest.

Az élen végző trió mellett továbbjutott Pérez a másik Red Bull-lal, a két McLaren, a két Ferrari és a két Alpine, míg kiesett Stroll, Gasly, Vettel, Giovinazzi és Russell.

Q3

Az időmérő döntő szakaszában Pérez forgott meg a pályán, míg az élen 1.16.741-es idővel Hamilton állt az élre, mögötte 36 ezredes lemaradással Verstappen állt a második helyen, de Bottas is mindössze 132 ezredre volt a csapattárstól az első köröket követően a harmadik pozícióban.

Két perccel az időmérő edzés vége előtt jöhettek az utolsó próbálkozások. Végül senki sem tudott javítani, maradt a Hamilton, Verstappen, Bottas trió az élen.

Ezzel a hétszeres világbajnok és címvédő Hamilton megszerezte PÁLYAFUTÁSA századik pole pozícióját.

Borítókép: Lluis Gene / AFP