Elhúzódó haláltusa a Camp Nouban. A Barça tündöklése és bukása (3. rész)

GettyImages-1302523824
2021.10.16. 08:33
A dicsőséges éveket a legtöbb nagy klub esetében az elkerülhetetlen zuhanás, sőt, összeomlás követte. Szakmai, erkölcsi és anyagi. Most itt tartunk, a Barça a La Liga kilencedik helyén áll, és kieső pozícióban a BL-csoportkörben. Erre szokták mondani: innen szép talpra állni. A feladat adott Joan Laporta klubelnök és Ronald Koeman vezetőedző számára.

Amikor megpróbáljuk kijelölni a Barça hanyatlásának kezdőpontját, egészen 2015 nyaráig kell visszamennünk az időben. 

Pedig a felszín akkor még csillogó, sőt, csillogóbb, mint valaha. Június 6-án a csapat ötödször is elhódítja a Bajnokok Ligája serlegét, a berlini Olympiastadionban 3-1-re leiskolázza a Juventust, a Messi, Suárez, Neymar triót kikiáltják a történelem legerősebb csatársorának. A BL-győzelem mellett megvan a La Liga-elsőség és a Király Kupát is megszerzi a csapat, Luis Enrique edző megdicsőül. Látszólag minden a legnagyobb rendben.

Ám a felszín alatt búvópatak módjára baljós áramlatok mossák alá az építményt, kezdetét veszi a megállíthatatlan rothadás. A nyáron eltávozik a klubtól két legenda, két világbajnok, a La Masia két növendéke, Xavi és Pedro. Előbbi minden idők egyik legnagyszerűbb játékmesetere, utóbbi az egyetlen játékos az FC Barcelonában, aki ahányszor pályára lépett az El Clásicón, mindig szerzett gólt. Helyettük érkezik...Arda Turan és Alex Vidal. Azért nem ugyanaz... Szimbolikus, hogy Vidalt 22 millió euróért veszik meg a Sevillától, ahová három év múlva 8,5 millióért kerül vissza, Turan ára pedig 34 millió, míg végül 2020-ban ingyen távozik a Galatasarayba. Csak ezen a két ügyleten 47,5 millió eurót bukik a klub, de ez aprópénz a többi veszteséghez képest.

A lavina megállíthatatlanul görög. 2016 nyarán Dani Alves, minden idők legnagyszerűbb jobbhátvédje ingyen távozik a Juventushoz. (Szinte hihetetlen, de most 38 évesen talán visszatér, akár ingyen is hajlandó segíteni szíve klubjának.) Messi elveszíti azt a játékostársat, akivel a legjobban megértette magát, a csapat pedig azóta keresi Alves utódját – mindhiába. 

Az igazi csapás azonban 2017 nyarán éri a klubot. Neymar 222 millió euró fejében Párizsba szerződik. Látszólag hatalmas üzlet, de ha azt nézzük, hogy a pótlására kiszemelt Ousmane Dembélé, Philippe Coutinho, Malcolm, Antoine Griezmann kvartettért összesen 467 milliót fizetnek, és egyikük sem válik be, akkor már nem olyan rózsás a kép. 

2017-ben Luis Enriquét Ernesto Valverde váltja a kispadon. Látszólag nincs nagy baj, az első idényben megvan a hazai dupla (bajnoki cím és Király Kupa), de Messi aláírja a később kiszivárgó hírhedt szerződéshosszabbítását, amelynek titkos záradéka lehetővé teszi, hogy az éppen aktuális szezon végén eligazoljon a klubtól. 

2018. április 10., a Barcelona történetének addigi legfájóbb kudarca. A Bajnokok Ligája negyeddöntőjének első meccsét 4-1-re megnyeri a Barcelona a Roma ellen, de a visszavágót 3-0-ra elbukja, és búcsúra kényszerül. 

 Azon a nyáron tovább porlad a nagy Barcelona, Andrés Iniesta is elhagyja a klubot. A bajnoki cím ugyan megvan, de ez nem elég. Barcelonában a Bajnokok Ligája a mérce.

2019-ben 2015 után először ismét eljut a csapat az elődöntőbe, és ott az első meccsen 3-0-ra le is győzi a Liverpoolt, ám a visszavágón a Coutinho-transzferből megvásárolt két játékos, Alisson Becker és Virgil van Dijk vezérletével Jürgen Kloppék 4-0-ra legázolják a katalánokat. A kapocs az előző évi és a mostani kudarc között egy név, Alisson Becker kapusé:

Mindez azonban még mindig nem elegendő Valverde kirúgásához, mert a hazai bajnoki cím szépségtapaszként elfedi a gondokat. Csakhogy a 2019-2020-as La Liga első félideje váratlan pontvesztéseket hoz a Levante, az Espanyol, az Osasuna, az Athletic Bilbao és a Granada ellen. Ennek dacára éllovasként utazik a csapat a január 9-i spanyol Szuperkupa meccsre Szaúd-Arábiába, ám ott 3-2-re alulmarad az Atlético Madriddal szemben. Ez megpecsételi a népszerűtlen Valverde sorsát, Quique Setién az új edző. 

Március 1-én 2-0-ás vereség az El Clásicón, de még így is az első helyen áll a csapat, amikor beüt a koronavírus és a kényszerszünet. Csakhogy napvilágra kerülnek a klub pénzügyi problémái, Bartomeu elnök 70 százalékos bércsökkentést kér a játékosoktól, de ők szembeszegülnek. Az újrakezdés után az utolsó előtti fordulóban 2-1-es vereség az Osasunától, elúszik a bajnoki cím. 

De a fekete leves még hátra van, 2020. augusztus 14., a Barça történetének legsötétebb napja, 8-2-es vereség a Bayern Münchentől a Bajnokok Ligája lisszaboni buborékjában.

A legszebb az egészben, hogy az elküldött Coutinho két góllal dörzsöl sót a katalán sebekbe... Az alábbi mém, ahogy Lewandowskiék viszik a vállukon a Barcelona koporsóját, maga helyett beszél:

 Quique Setiénnek állásába kerül a szégyen, jön a klublegenda Ronald Koeman, az 1992-es első BEK-győzelem hőse. Amikor először bemegy az öltözőbe, állítólag ezt mondja Messinek:

Nincsenek többé kiváltságaid. Mindent a csapat érdekének kell alárendelned. Hajlíthatatlan leszek, csak a csapatra szabad gondolnod, nem pedig magadra.

Hogy valóban ez és így hangzott-e el, az bizonyíthatatlan. De Messi válasza nem késik, közli Bartomeuval, hogy el akar menni a klubtól. Ám a 700 milliós lelépési pénzt senki sem akarja kifizetni, pedig nagy szükség lenne rá, hiszen csak a pandémián 154 millió eurót bukott az amúgy is csődközeli állapotban vegetáló klub. Pedig a Manchester City (Guardiola...) kilenc számjegyű összeget kínál, plusz Gabriel Jesúst, de a transzfer nem jön létre. Ekkor derül ki, hogy 2008-ban, amikor Manszur sejk megvásárolta a Cityt, egyszer már majdnem megvették a kis argentint. A sztori így hangzik Gary Cook, a korábbi ügyvezető elbeszélésében:

Egy telefonbeszélgetésben egy ilyen mondat is elhangzott Manszur sejk szájából: „It's all getting messy." (Magyarul: Egyre zavarosabb ez az ügy.) Mivel a vonal recsegett, ezt úgy értettük: „Get Messi!" („Szerezzétek meg Messit!") Meg is próbáltuk, 30 millió fontot ajánlottunk a Barcelonának, de mondanom sem kell, hogy kiröhögtek.

Koeman mindenesetre nagytakarítással kezdte a Nou Campban. Elküldte Rakiticet, Vidalt és Luis Suárezt, és megkezdte a fiataltást, ami e cikk megíráskor is tart, amikor a csapat a La Liga kilencedik helyén szerénykedik, de a vesztett pontokat tekintve csak kettővel lemaradva az éllovas Real Madridtól, amely ugyancsak botladozik, és nyolc forduló alatt már hét pontot vesztett.

De még nem beszéltünk 2021 tavaszáról, nyaráról. 2008 óta először semmilyen trófeát nem nyer a klub, kilenc hónap alatt három edzőt fogyasztott el a gránátvörös-kék alakulat. És augusztus 5-én Lionel Messi könnyek között bejelenti, hogy elhagyja élete klubját, és 21 barcelonai év után Párizsba szerződik.

Ingyen!

Hiszen lejárt a szerződése. 

Ez a végső csapás a klubra, amelynek immár Joan Laporta az elnöke. Az adósságot mintegy másfél milliárd euróra teszik független források.

2014 és 2020 között azonban egy amúgy szeretetre méltó pasas, bizonyos Josep María Bartomeu intézte az átigazolásokat, ugyanis ő volt a Barcelona elnöke. Civilben egy családi vállalkozást vezet, amelynek az a profilja, hogy „csápokat" gyárt, vagyis azokat a hidakat-alagutakat, amelyek a repülőtereken a várótermet összekötik a repülőgéppel. Eleinte csak megbízott elnök volt Sandro Rosell lemondása után, de aztán napokkal a 2015-os BL-diadalt követően földcsuszamlásszerű győzelmet aratott az elnökválasztáson.

Akkor még nem sejtették a sociók, hogy a klub történetének legrosszabb döntését hozták.

Hogy Bartomeu mennyire tragikus lépéseket tett, arra két példa:  2018-ban  felajánlották neki  Kylian Mbappét és Erling Braut Haalandot, napjaink két legkelendőbb futballistáját, méghozzá jutányos áron. Bartomeu mindkét zsenire azt mondta, nincs meg bennük a  Barça-DNS, nem illenek bele a klub filozófiájába. Helyettük jött Dembélé, Coutinho, Malcolm és Griezmann, majdnem félmilliárd euróért.

Mert bennük megvolt a Barça-DNS...

De vissza a mába.

A 2021-2022-es BL-szezon tragikusan indul: 3-0-ás vereség a Camp Nouban a fél gőzzel játszó Bayern Münchentől és ugyancsak 3-0-ás zakó Lisszabonban a Benficától. Két forduló után nulla pont és 0-6-os gólkülönbség, utolsó hely az E csoportban. 

Koeman széke inog is, meg nem is. Arról írnak a lapok, hogy 12 milliót kellene fizetni a hollandnak, ha kirúgnák, ennyi pénze azonban nincs a klubnak. Meglehet. ugyanakkor Koeman az, aki végre komolyan hozzáfogott a csapat újjáépítéséhez. Már csak ketten maradtak a régi szép idők sztárjai közül, Piqué és Busquets, és ami azt illeti, utóbbi a másodvirágzását éli, a válogatottban ma már ő a csapatkapitány. Abban a válogatottban, amelyben legutóbb a franciák ellen bemutatkozott a 17 éves Gavi, a La Masia legújabb üdvöskéje. És ha ránézünk az U18-as világválogatottra, akkor abban négy Barça-tinit fedezünk fel:

Méghozzá a balhátvéd Baldét (Alejandro Balde Martínez), aki október 18-án tölti be a tizennyolcat, a jobboldali középpályás Gavit (Pablo Martín Páez Gavira), aki csak jövő augusztusban lesz tizennyolc, Pedrit (Pedro González López), aki november 25-én már 19 lesz, de hivatalosan még tizennyolcnak számít, és Ansu Fatit, aki október 30-én lesz tizenkilenc. 

Közülük Gavi minden idők legfiatalabb spanyol válogatott labdarúgójaként a franciák elleni Nemzetek Ligája-döntőben mutatkozott be, Pedri már tízszeres, Ansu Fati négyszeres nagyválogatott.

Pedri egyébként csütörtökön hosszabbított szerződést 2026-ig, a kivásárlási ára világrekordot jelentő egymilliárd euró. 

Szóval, a jövő fényes, csak ilyenkor eszünkbe jut a régmúlt neves sakkozója, Tartakower szellemes mondása:

Az istenek sokunk bánatára a megnyitás és a végjáték közé beiktatták a középjátékot...

Futballnyelvre lefordítva: amíg Pedriékből húzóemberek lesznek, valahogyan át kellene vészelni azt a pár évet... És akkor itt van még az egyaránt 22 éves Riqui Puig és az uruguayi válogatott Ronald Araujo, a Wolverhamptonnak kölcsön adott 21 éves portugál, Francisco Trincão és a mindössze 20 éves amerikai válogatott Sergiño Dest.

Most úgy tűnik, Koeman marad, mert nincs más megoldás. És ha van türelem – persze Katalóniában mindig abból van a legkevesebb –, akkor megtelik még a mostanság negyedházzal üzemelő Camp Nou. (Vége) 

Olvassák el a katalán labdarúgóklub hányattatásáról szóló sorozatunk első és második epizódját is!

(Borítókép: Lionel Messi 2021. február 16-án. Fotó: David Ramos / Getty Images Europe)