Pénzt kapnak az úszók, Hosszú Katinka edzésbe áll

000 9GV4BX
2021.09.22. 19:37
Történelmi döntést hozott a Magyar Úszó Szövetség elnöksége: saját bevételeiből ösztöndíjat folyósít egy éven át a válogatott keret legeredményesebb versenyzőinek, összesen 81 millió forinttal támogatva őket. Ezenfelül az összes szakosztály részesül a kormány által a Covid-károk enyhítésére a szövetségnek juttatott pénzből.

A válogatott úszók mindeddig egyesületüktől, illetve a Gerevich-ösztöndíjból tehettek szert rendszeres bevételre – bár akad klub, amelyik nem ad fizetést –, most viszont megnyílik egy harmadik forrás is: a Magyar Úszó Szövetség az elsők egyike az egyéni sportágak között, ha nem az első, amely rendszeres támogatást ad a legeredményesebb válogatottaknak.

Az elnökség szerdai ülésén egyhangúlag támogatta Wladár Sándor elnök előterjesztését, amelynek értelmében a felnőtt világversenyeken (olimpia 1–8., vb 1–6., Eb 1–3. helyezett), illetve az utánpótlás-világversenyeken egyéni aranyérmes válogatott kerettagoknak havi rendszeres juttatást garantál – az eredmények függvényében nettó 100–300 ezer forintot. Ez 25 élversenyzőnek jelent biztos havi jövedelmet. 

Ez forradalmi tett, óriási újítás, példátlan a sportág történetében, és nem hiszem, hogy túl sok egyéni sportági szövetség segíti ilyen formában a versenyzőit – kommentálta a döntést Sós Csaba szövetségi kapitány. – Eredményességi támogatás, saját forrásból, az odaítélés kritériumait a szakma határozza meg, ezt nevezem egyszerre elismerésnek, motivációnak, de legfőképp azon fantasztikus munka elismerésének, amit az úszók végeznek nap nap után.

Legalább ennyire lényeges döntés, hogy a kormánytól a szövetségnek a Covid-károk enyhítésére juttatott pénzt teljes egészében felosztják a szakosztályok között, a legnagyobbaktól a legkisebbekig. A legnagyobb összeg, amennyit egy szakosztály kap, 13 millió forint, de még a legkisebb összeg is meghaladja a hatszázezer forintot.

Döntöttek továbbá arról is, hogy azok az úszók, akiknek 2021-ben nem volt értékelhető eredményük, kiesnek a Gerevich-ösztöndíjban részesülő sportolók köréből; az ismertebb versenyzők közül Kozma Dominik és Márton Richárd járt így.

A napokban nagy járás-kelés volt a versenyzők között, többen is edzőt és klubot váltottak, amiben nincs semmi különös, máskor is volt már ilyen az olimpia után. Az eddig még nem közölt, legérdekesebb klubcsere Burián Kataliné, akinek a BVSC-nél lejárt a szerződése, és információnk szerint a Ferencvárosban folytatja pályafutását. Ugyanakkor úgy értesültünk, hogy a Ferencváros nem hosszabbítja meg Verrasztó Evelyn szerződését.

Végül egy hír Hosszú Katinkáról: a háromszoros olimpiai bajnoknő október elsején újrakezdi az edzéseket, de az még nem ismeretes, vajon elindul-e az idei rövid pályás Európa- és világbajnokságon. Előbbit november 2–7. között Kazanyban, utóbbit december 13–18. között Abi-Dzabiban rendezik meg. 

(Borítókép: Hosszú Katinka a női 200 méteres vegyesúszás döntője után 2021. július 28-án. Fotó: Attila Kisbenedek / AFP)