Ismeretlen Kölcsey-versre bukkantak

2023.01.31. 05:49
Átírással próbálta meg olvashatatlanná tenni egyik alkotását Kölcsey Ferenc. Az OSZK Kézirattárának vezetője bukkant a Himnusz alkotójának eddig ismeretlen versére.

Eddig ismeretlen Kölcsey-versre bukkant az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) Kézirattárának vezetője, Földesi Ferenc. Az újonnan azonosított alkotást a magyar kultúra napján tárták az olvasóközönség elé. 

A család tulajdonában lévő Hymnust 1944-ben helyezte letétbe a nemzeti könyvtárnál a költő leszármazottja, László Magda. Majd a második világháború után a könyvtár tudatosan törekedett a hagyaték megszerzésére, aminek köszönhetően két kézirategység is a tulajdonukba került. Ez 123 lapnyi szöveget és 22 lapnyi verskéziratot jelent. 

Az Országút kiemeli: Kölcsey nem füzetekbe rögzítette a verseit, mint például Petőfi, hanem önálló lapokon, jellemzően bifóliókon. 

A csaknem százhatvan ismert Kölcsey-versből a nemzeti könyvtár százötvenöt kéziratot őriz, amit  az OSZK munkatársai digitalizáltak és mindenki számára elérhetővé tettek a https://copia.oszk.hu oldalon.

A kézirattár vezetője a kéziratok vizsgálata és ellenőrzése közben fedezett fel egy Kölcseytől származó autográf szöveget. Az alkotást a költő átírással próbálta olvashatatlanná tenni.

Mint írták, a verskezdemény elsőre úgy tűnik, mintha a költő Dobozi című versének tematikus, motivikus gyökere lenne, Berényi címmel. De jelenleg is dolgoznak a vers szövegének teljes kibontásán és az életműben való elhelyezésén.