Virtuózok V4+: A piros csokornyakkendő mindig tarol

VIRTUOSOS MTVA SF 20220720 110
2022.12.10. 08:30 Módosítva: 2022.12.10. 21:12
A második elődöntőben újabb tíz ifjú zenész lépett a színpadra. Magyarország, Szlovákia, Csehország, Lengyelország és a meghívott vendég, Szlovénia két-két versenyzője ezúttal is zenei párbajban mérte össze tudását. Hogy ki az az öt, aki a döntőbe jut, azt ezúttal is neves zsűri döntötte el.

A tehetségkutató sztárzsűrijét a második elődöntőben is Miklósa Erika operaénekes, Pablo Sáinz Villegas gitárművész, Steven Mercurio karmester-zeneszerző, HAUSER csellóművész, Gabriela Rachidi koncertproducer és Harvey Goldsmith producer alkotta.

A szlovén versenyzők párbajában egy bájos hárfás és egy igazi szaxofonos lépett színpadra.

Elsőként egy 9 éves hölgy, aki nemcsak hárfán kiváló, de a társastáncot is magas szinten űzi. Evelin Greblónak fiatalkora ellenére határozott elképzelése van arról, hogy az élet minden pillanatát érdemes megélni, és ebben imádott öccse az állandó partnere. A kislány Deborah Henson-Conant Baroque Flamenco című darabjával érkezett.

Gabriela Rachidi azt mondta: „Nem jutok szóhoz, annyi minden jutott eszembe: kreativitás, tehetség, szórakoztatás. Fényes karrier áll előtted.”

Mikor vettél levegőt?

A másodikként színpadra lépő szlovén elődöntős versenyző szaxofonon játszott. Saját bevallása szerint egyszerre lakik benne egy lázadó gyermek és egy komoly felnőtt. A 16 éves Maksim Gal-Sehic André Waignein Rapszódia III. tételét játszotta.

Miklósa Erikát lenyűgözte a fiatal zenész légzéstechnikája.

Irigy vagyok, mert egyre csak azt vártam, hogy mikor veszel egy nagy levegőt. De nem vettem észre, hogy lopod a levegőt. Kiváló produkció, kiváló előadásmód volt.

A lengyel versenyzők közül először a zenészcsaládból származó Maciej Kasperek lépett színpadra. A 19 éves lengyel tehetségnek nemcsak a hangszerhez van különleges érzéke, hanem a parfümök kreálásához is. A fiú Csajkovszkij Anyegin című operájábólLenszkij áriáját adta elő fuvolán.

HAUSER-nek ez az egyik kedvenc áriája, és soha nem gondolta volna, hogy fuvolán fogja hallani. „Érdekes, meglepő választás, mert általában a zenészek a virtuozitásukat szeretik bemutatni, de te úgy döntöttél, hogy az éneklő, lírai játékodat mutatod meg nekünk. Tele vagy muzikalitással.”

Éld át

Józef Wajdzik igazi felfedező, de nemcsak a harmonikadarabok elsajátításában szeret utazásokat tenni, hanem új tájakat, új embereket és ízeket is szeret megismerni. A 18 éves fiú Mikolaj Majkusiak Caprice no. 2 darabját játszotta.

Steven Mercuriót, mint a kortárs zene kedvelőjét, zeneszerzőt és karmestert, igazán lenyűgözte a darab. Rachidi szerint is érdekes volt. Mint fogalmazott, akárhányszor meghallja a tangóharmonikát, eszébe jut, mekkora lehetőségek rejlenek ebben a hangszerben. „Jól teszed, hogy népszerűsíted ezt a hangszert, igazán muzikális vagy. Jó látni, hogy átéled a zenét.”

Klára Valentovicová merész furulyás, aki nemcsak zenélni, hanem raftingolni is szeret. 12 évesen a zenei versenyeken kívül a sakkban is szép eredményeket ért már el. Az elődöntőbe Jaroslav Pelikán Furulyaverseny I. tételével érkezett.

„Mestere vagy a hangszernek! 12 évesen ritka ez a felkészültség, fegyelmezettség, technika. Hibátlan volt, de éppen emiatt,  mert annyira kiváló és felkészült vagy, megengedhetnéd magadnak azt a luxust, hogy igazán jól érezd magad a színpadon, és teljesen ellazulj, mert nincs min aggódnod” – fogalmazott HAUSER.

Gyere vissza

A szlovák versenyzők párbaját egy zongorista kezdte. Kamil Kulichot nemcsak a zeneszerzők és a zenei korszakok megfejtése inspirálják. Számára az álmok legalább annyira izgalmasak, mint a zeneművek. A 15 esztendős fiatalember Liszt Ferenc La campanella című darabját játszotta a zsűri előtt.

Miklósa Erika örült, hogy a magyar zeneszerző darabját hallotta, mert ez az egyik kedvence, majd azt tanácsolta:

Játék közben gondolj arra, hogy a szabadban vagy, futsz, és csak élvezd a zenét.

A csehek párbajában vonós és fúvós hangszeres zenészek játszottak egymás ellen. Ondrej Toman zene iránti rajongása ötéves korában kezdődött, aztán hamar kiderült, hogy a klarinét és ő elválaszthatatlanok. Henri Rabaud Solo de Concours című darabjával lépett fel.

Harvey Goldsmith szerint magabiztos, kiváló produkció volt. „Ügyes voltál, gratulálok”, dicsérte a fiatalt. 

Richard Kollert hároméves kora óta hegedül, nemcsak a színpadon van elemében, hanem akkor is, ha kamerát ragadhat, és kedvére forgathat. A zsűri előtt Antonín Dvorak Hegedűverseny III. tételét játszotta.

„Nagyon örülök, hogy újra eljöttél hozzánk, mert fontos megmutatni a többi versenyzőnek, hogy fontos visszajönni. Sokat fejlődtél, de te már most is sztár vagy, így a jövőre nézve nem kell mondanom semmit, mert biztos vagyok benne, hogy megkapod, amit akarsz. Az álmod valóra válik” – mondta a magyar opera-énekesnő.

Elvitte a show-t

Az elődöntők utolsó párbajában két magyar zenész lépett színpadra. Bogáthy Benedek már háromévesen színes dobozokból dobfelszerelés készített magának. Azóta sem tud elszakadni az ütős hangszerek világától. Kedvenc hangszere a marimba, a Virtuózokban viszont vibrafonnal mutatkozott be. A 20 éves fiú Nebojsa Jovan Zivkovic Soumineito című művét játszotta.

A produkció után először Pablo Sáinz Villegas értékelt: „Benedek, a zene a varázslatról szól, nem láthatjuk, nem érinthetjük, de érezhetjük. Te a szünetekkel és az időzítésekkel mesterien játszva varázsoltál nekünk. Szóval köszönjük, hogy megteremtetted ez a varázslatot, és hogy hazatérhettünk.”

Dávid Roland Mózes már egészen kicsi gyerekként elénekelt mindent, amit a rádióban hallott, persze nem ennek köszönheti, hogy a Virtuózok színpadán állhat, hanem a zongoratudásának. A 15 éves ifjú muzsikus nagy álma vált valóra azzal, hogy Mozart G-dúr zongoraversenyének KV 41.1. tételét zenekarral együtt játszhatta el a színpadon.

Piros csokornyakkendő, ez még mindig tarol. Megadod a módját. Nagyon jó darabot választottál, amiben meg tudod mutatni, milyen virtuóz is vagy te!

– hangsúlyozta Miklósa Erika.

A produkciók után kiderült, kik folytathatják a versenyt, a zsűri titkos szavazása alapján a következő eredmény született:

  • Szlovénia: Evelin Greblo
  • Lengyelország: Maciej Kasperek
  • Csehország: Ondrej Toman
  • Szlovákia: Klára Valentovicová 
  • Magyarország: Dávid Roland Mózes

Ezzel összeállt a döntő 10 fős mezőnye, a múlt héten ugyanis ők jutottak tovább:

  • Magyarország: Somogyi Levente
  • Szlovákia: Mario Gecasek
  • Csehország: Roman Cervinka
  • Lengyelország: Pawel Libront
  • Szlovénia: Patricija Avsic

Az öt ország fődíjasainak nyereménye egyenként bruttó tízezer euró, emellett felléphetnek Maestro Plácido Domingóval 2023. március 4-én Budapesten az MVM Dómban. Az öt fődíjas számára a HUNGAROTON felajánlott egy közös lemezfelvételt.

A Best of Talents-díj nyertese egy világsztárral együtt adhat koncertet a HAUSER és Harvey Goldsmith által közösen alapított HAUSER Virtuosos Talent Managament jóvoltából.

Az ezüstérmesek nyereménye egy-egy hollóházi porcelánhegedű és egy koncertfellépés a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarával a Zeneakadémia Nagytermében.

Szabályok

A műsor elején kiderült, hogy mindkét elődöntőben országonként két ifjú zenész vív zenei párbajt egymással. A két versenyző közvetlenül egymás után lép színpadra. A zsűri minden produkció után szóbeli értékelést ad, majd a párbaj után titkos szavazással dönt arról, ki jut tovább a döntőbe. Szavazategyenlőség esetén a továbbjutóról HAUSER szavazata dönt. A két elődöntőből mind az öt országból két-két versenyző jut a döntőbe, ahol ugyanígy fog eldőlni, kik lesznek az országonkénti győztesek, akik végül megnyerik a fejenként bruttó 10 ezer eurót a zenei tanulmányok támogatására. A döntős versenyzők közül kerül ki a Best of Talents győztese, akit titkos szavazással maguk a versenyzők választanak ki, oly módon, hogy saját magukra és a saját országuk másik versenyzőjére nem szavazhatnak.

(Borítókép: Evelin Greblo és Pablo Sáinz Villegas. Fotó: Hegedűs Bence / Virtuózok)