Tabutémát feszeget Fésős András új filmje

keljfel day 022 werk  GNK0254
2022.06.27. 18:47
A Kelj fel és járj című alkotás Bogdan Dumitrache, Börcsök Olivér, Schneider Zoltán és Keszég László főszereplésével betekintés nyújt egy tűzoltó életébe, aki napi szinten menti meg az öngyilkosságot megkísérlők életét. Forgatás közben igazi riasztás is érkezett.

A filmet harminc napon át forgatták budapesti helyszíneken, köztük a Szabadság híd tetején és a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságnál. Az utóbbi helyszínen az Index is betekintés nyerhetett a produkcióba. Érdekesség, hogy forgatás közben igazi riasztás érkezett a tűzoltóknak, így az egyik tűzoltóautót ki kellett hagyni a jelenetből.

A történet egy feleségét elvesztő tűzoltó (Bogdan Dumitrache) és fia (Börcsök Olivér) kapcsolatát követi, akik a tragédia után eltávolodnak egymástól. A feszültséget növeli, hogy a fiú videókat készít az öngyilkosjelöltekről, akiket az apja próbál megmenteni. 

A film különlegessége, hogy Bogdan Dumitrache ismert román filmszínész az anyanyelvén forgatja a jeleneteit, ugyanúgy, mint a magyar színészek. Börcsök Olivér szerint ez egyszerre nehézség és szerencse is, hiszen így még jobban érződik az apa és fiú közti kommunikációs zavar.

Színészileg is pluszfigyelmet, koncentrációt és partnerre figyelést igényel a munka Bogdannal

 – mondta Börcsök Olivér.

Fésős András rendező már akkor tudta, hogy Bogdant szeretné főszereplőnek, amikor még úgy tűnt, hogy ezt nem tehetik meg, hiszen ez rengeteg nehézséget jelent az utómunkában.

„Úgy döntöttem, hogy ezzel nem foglalkozom, és megyek az ösztönöm után, hiszen úgy gondoltam, hogy ő a jó választás. Aztán minden azt bizonyította, hogy nemhogy jó, de a tökéletes választás volt” – mondta Fésős András.

A produkció egyik fő témája a Magyarországon még mindig tabunak számító öngyilkosság és ezeknek az illegális felvétele.

Nagyon nem szeretem a tabukat, és itt, ebben az országban ez egy nagyon durva tabutéma. Én teljes mellszélességgel azon vagyok, hogy erről nyíltan és egyenesen beszéljünk. Itt nincs mellébeszélés

– nyilatkozta a rendező és hozzátette, hogy bár kemény témákat feszeget a film, az apa-fia történet a reményről szól.

A filmben megjelenik a mentett és a megmentő közti kapcsolat, de az is, hogy milyen az, amikor nem sikerül a mentés. Utóbbi teljesen megváltoztatja a főszereplő életét. 

Szintén górcső alá kerül a kép és az információ elértéktelenedése a főszereplő fiának munkájában. Börcsök Olivér szerint bár nem lehet egy egész generációra vetíteni, a fiatalokat sokszor eltompítja a közösségi média.

„A médiában jelenlévő információs túltelítettség miatt ami az apa számára teljesen idegen, azt az én karakterem sokkal tárgyilagosabban tudja nézni. Ez alatt arra gondolok, hogy a mi generációnk szélsőségesen különböző ingerekkel telítődik a közösségi médiában. Két Logan Paul, vagy valami mém után ugyanolyan értéken kapunk az arcunkba egy ukrán háborús videót. Ezek szerintem negatív hatással vannak a generációnk empatikus képességeire, eltompítanak. Talán emiatt tudja Kristóf is morális dilemmákat félretéve, objektíven, kívülről nézni ezeket a borzalmas helyzeteket.” – mondja Börcsök Olivér.

A Kelj fel és járj című filmet, ha minden jól alakul, jövőre, 2023-ban láthatja a nagyközönség.

Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123-as vagy a 80-20-55-20-as telefonszámot! Kérjük, olvassa el ezt az oldalt! Amennyiben másért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.

Ha bajban van, vagy másért aggódik

Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat: +36-80-20-55-20

A Kapcsolj egyből projekt honlapja: https://www.kapcsoljegybol.hu

Magyar Lelki Elsősegély Szolgálatok (LESZ) segélyvonala: 116-123

Az Ifjúságért Mentálhigiénés Szövetség (IMSZ) a 137-000-s zöldszámon érhető el, hétköznapokon 17–21 óra között.

Az IMSZ-ről bővebb információt itt talál: http://www.ifjusagi-lelkisegely.hu

(Borítókép: Galgóczi Németh Kristóf)