Évtizedes online zaklatás áldozata a The Smiths énekese

2025.04.15. 21:03
A legendás The Smiths frontembere, Morrissey jogi és adatvédelmi szakértők segítségét kérte egy évtizedek óta tartó digitális zaklatás miatt. A zaklatót azzal vádolják, hogy szervezett és rosszindulatú kampányt folytatott a zenész ellen, megpróbálva őt szélsőjobboldali ideológiákkal összefüggésbe hozni. A Netflix sikersorozatához, a Baby Reindeerhez (Szarvasbébi) hasonlított esetről a rendőrséget is értesítették.

Morrissey, a legendás The Smiths egykori frontembere jogi és adatvédelmi szakértőket fogadott, hogy felvegyék a harcot azzal, amit egy „évtizedek óta tartó csalás, dezinformáció és rágalmazás kampányaként” írnak le. A 65 éves énekes a Web Sheriff nevű online adatvédelmi cég jelentése szerint a kilencvenes évek óta egy olyan személy célpontja, aki hamis weboldalakat hozott létre, és a közösségi médiában az énekest megszemélyesítve próbálta őt szélsőjobboldali ideológiákkal összefüggésbe hozni – derül ki a The Telegraph cikkéből.

„Az összegyűjtött adatok egy kifinomult kísérletre utalnak, ami az előadót hamis narratívákkal próbálja összekapcsolni, hogy lejárassa és eltorzítsa jellegzetesen enigmatikus gondolatait” – áll a Web Sheriff nyilatkozatában. A cég szakértői szerint „a manipuláció mértéke az egyik legrosszabb és legrosszindulatúbb, amit a csapat valaha látott”.

Kapcsolódó

Netflix-sorozat a valóságban

Egy Morrissey-hez közeli forrás a helyzetet a Netflix nagy sikerű Baby Reindeer (Szarvasbébi) című sorozatához hasonlította, ami Richard Gadd komikus valós zaklatójának történetét dolgozza fel. Az énekest éveken át zaklatták online, többek között a Morrissey Solo nevű rajongói fórumon keresztül, amit egy belső jelentés a „szélsőjobboldali propaganda melegágyaként” írt le, „rajongói nyelvezetbe burkolva”.

A nyomozás folyamán már azonosítottak egy nőt, akit jelentettek a rendőrségnek, és az ügyvédek felszólító leveleket küldtek más, online zaklatással gyanúsított személyeknek is. A Web Sheriff vezérigazgatója, John Giacobbi szerint:

Morrissey online köreit túl hosszú ideje árasztja el a félretájékoztatás, de olyan mértékben, amire még egy átlagos diktátor is büszke lenne. A hírnévben okozott kárt nem lehet teljes mértékben felmérni

– nyilatkozta. 

Politikai viták kereszttüzében

Morrissey, aki nem használ okostelefont és minimális online jelenléte van, korábban már számos kiritkával szembesült a politikai nézetei miatt. 2019-ben támogatását fejezte ki a ma már nem létező szélsőjobboldali For Britain mozgalom iránt, és a párt jelvényét viselte a Jimmy Fallon Show-ban történt fellépése során.

Ezt követően Billy Bragg énekes azzal vádolta Morrissey-t, hogy „fehér felsőbbrendűséget” hirdető videót terjesztett, ami állítólag azt sugallta, hogy a brit establishment a brit Stormzy rapperen keresztül próbálja a multikulturalizmust terjeszteni a fehér kultúra kárára.

Az incidens következtében a Morrissey új albumát népszerűsítő plakátokat eltávolították a Merseyside-i vasútállomásokról, és a világ legrégebbi lemezboltja, a cardiffi Spillers Records betiltotta lemezeinek értékesítését. Akkoriban Morrissey azt állította, hogy „kimeríthetetlen gyűlöletkampány áldozata”.

Az énekes 2023-ban azt írta:

Bár a baloldal megváltozott és elhagyott engem sok évvel ezelőtt, én legkevésbé sem vagyok szélsőjobboldali, és soha nem találkoztam senkivel, aki annak vallotta volna magát. A politikám egyszerű: felismerem a valóságot.

Szövetségesei apolitikusnak és pacifistának írják le, utalva a vegetarianizmus és az állati jogok melletti kiállására. Morrissey ügyvédje közleményben jelezte: „A hatóságokkal, köztük a rendőrséggel való kapcsolatfelvétel és a jogi lépések folyamata megkezdődött, de sajnos ebben a korai szakaszban nem áll módunkban további kommentárt fűzni az ügyhöz.”