Oroszország kivéreztetése elkezdődött, zárt ajtók mögött már a békére készülhet Európa

GettyImages-1242828273
2025.02.04. 20:29
Donald Trump amerikai elnök az energiaárak letörésével akarja kivéreztetni Oroszországot, és véget vetni a háborúnak. A Financial Times információja szerint zárt ajtók mögött uniós tisztviselők már a béke utáni állapotokról és az orosz vezetékes gázszállítás újraindításáról értekezhetnek. Ennek persze nem mindenki örül, pedig az európai energiaárakat jelentősen csökkentené.

Az Európai Unió tagállamai jelentős mennyiségű cseppfolyósított földgázt (LNG) importáltak Oroszországtól 2025 elején. Révész Béla Ákos rámutatott, hogy míg a szankciós politika és az orosz energiakereskedelem visszaszorítása továbbra is központi téma, a gyakorlatban más a helyzet. 

A nemzeti gazdasági érdekek még mindig felülírják a vágyvezérelt politikai szándékokat 

– fogalmazott lapunknak a Makronóm Intézet elemzője. Kifejtette, hogy az ukrajnai tranzitszállítás leállása után a tagállamok még intenzívebben kezdték vásárolni az orosz cseppfolyósított földgázt. A Politico által hivatkozott adatok alapján elmondta, hogy az EU országai 837 300 tonna LNG-t importáltak Oroszországtól 2025 első két hetében, ami jelentős növekedés a tavalyi 760 100 tonnához képest.

Aggódik az Európai Bizottság, még mindig kell az orosz gáz

Révész szerint a megnövekedett kereslet mögött több tényező is áll. A piaci elemzők a szokatlanul hideg időjárást és a megújuló energiaforrások, különösen a szélenergia-termelés visszaesését említik fő okként.

Az Európai Bizottság (EB) mindenesetre aggodalmát fejezte ki. Mint Anna-Kaisa Itkonen, az EB szóvivője fogalmazott, az Európai Unió mára eljutott oda, hogy megtörte az orosz energiahordozók uralmát a tagállamok felett, az LNG-import megugrása azonban valóban olyan tényező, amely rombolja az összképet.

Kapcsolódó
Példátlan ütemben vásárol orosz gázt az Európai Unió

Példátlan ütemben vásárol orosz gázt az Európai Unió

Hiába az ukrán tranzit leállítása, folyamatosan érkezik a tengeri LNG az orosz kikötőkből.

Elkezdődött Oroszország kivéreztetése

Az elemző beszámolt arról is, hogy több tagállam dolgozik az orosz LNG szankcionálását célzó javaslaton. Ennek hátterében az a megfontolás áll, hogy az energiakereskedelem az orosz hadigépezet egyik fő finanszírozási forrása. Révész rámutatott Donald Trump szerepére is, aki nyíltan megfenyegette az EU-t: 

Ha nem vásárolnak még több amerikai cseppfolyósított földgázt, Amerika extra vámokkal sújtja az európai termékeket. 

Azonban az amerikai LNG jelentősen drágább, mint az orosz gáz. A szakértő ismertette az aktuális piaci helyzetet is: „A tavalyi év első felében Amerika biztosította az uniós LNG-import 48 százalékát, míg Oroszország már csak 16 százalékos részesedést tudott felmutatni.”

Emellett az amerikai kapacitás jelentősen bővül: a napi 13,8 milliárd köblábról (390,7 millió köbméter) idén 17,8 milliárdra nő, 2028-ra pedig eléri a 24,2 milliárdot.

Donald Trump még december végén így fogalmazott Truth Social nevű közösségimédia-platformján: 

Azt mondtam az Európai Uniónak, hogy az Egyesült Államokkal szembeni óriási deficitjüket a mi olajunk és gázunk nagyarányú felvásárlásával kell behozniuk. Ellenkező esetben az égig érnek a tarifák!

A Politico korábbi cikkében emlékeztetett, hogy az uniós vezetők budapesti találkozóján, a republikánusok elsöprő győzelmét hozó novemberi amerikai választásokat követő napokban Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke újságíróknak azt mondta, hogy az EU növelhetné az amerikai cseppfolyósított földgáz vásárlását, hogy Trumpot is boldoggá tegyék.

Az EU 2023-ban 576,3 milliárd dollár értékben exportált árut – a teljes exportjának csaknem 20 százalékát – az Egyesült Államokba, ezzel az USA a blokk második legnagyobb kereskedelmi partnere.

György László kormánybiztos január végi Facebook-posztjában emlékeztetett, hogy Donald Trump január 23-i davosi videóüzenetében ígéretet tett az amerikai olaj- és gázkitermelés fokozására. Az amerikai elnök egyben utasította az olajtermelő országokat és Szaúd Arábiát, hogy csökkentsék az olaj világpiaci árát.

Az amerikai elnök szerint az olajár leszorításával lehetséges Oroszország gazdasági kivéreztetése, ami közelebb hozhatja az orosz–ukrán békekötést

világított rá György. A kormánybiztos szerint Trump lépéseinek sikeressége annál is fontosabb, mivel békére van szükség ahhoz, hogy Európában meginduljon a gazdasági növekedés. Ha az energia ára csökken, akkor az infláció mérséklődik, és egyes termékek még olcsóbbá is válhatnak. Az infláció csökkenése lehetővé teszi a jegybankok számára az alapkamat vágását, ami pedig a beruházások finanszírozását könnyíti meg – vezette le a gazdasági láncreakciót a politikus.

Kapcsolódó

A pragmatikus energiapolitika próbája

Révész Béla Ákos szerint kulcsfontosságú, hogy az energiapolitika az EU-ban tagállami hatáskörbe tartozzon. Ez azt jelenti, hogy Ursula von der Leyen nem utasíthatja közvetlenül az európai vállalatokat beszerzési döntéseikben. 

Az elemző szerint a növekvő orosz LNG-import részben már a Trump-fenyegetésre adott válasz lehet.

A szakértő végül rámutatott a helyzet tétjére: a tagállamoknak dönteniük kell, hogy lemondanak-e az olcsóbb orosz LNG-ről az amerikai vámok elkerülése érdekében, vagy ragaszkodnak pragmatikus és szuverén energiapolitikájukhoz. Figyelmeztetett, hogy egy konszenzusos megoldás hosszú távú megtérülése kétséges lehet a tagállamok számára.

Az EU már a békekötés utáni állapotokra készülhet

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója hétfői Facebook-bejegyzésében mutatott rá, hogy zárt ajtók mögött az Európai Unió tisztviselői már tárgyalnak az orosz vezetékes gáz vásárlásának újraindításáról, erről cikkezett a Financial Times is. 

„Ez akár egy létrejövő ukrajnai békemegállapodás része is lehet”

– véli Orbán. Szerinte ez egy újabb olyan kérdés, amelyben a magyar álláspont „évekkel előzte meg az európai bürokratákat”. Szerinte Magyarország a kezdetektől fogva következetes volt két kérdésben, ezeket ki is fejtette:

  • Az energiaellátás nem ideológiai kérdés, fizikai tényezőkön múlik. Európa gazdasága a fejlett nyugati technológia és az olcsó orosz energiahordozók találkozása miatt tudott felvirágozni, ezt a tényt hagyta Brüsszel figyelmen kívül, amikor bevezette az elhibázott szankciós politikáját. Magyarország a kezdetektől rámutatott arra, hogy a szankció nem állítják meg a háborút, ellenben súlyos károkat okoznak az európai gazdaságnak. Jelenleg az európai vállalatok háromszoros-négyszeres energiaárat fizetnek az amerikai versenytársaikhoz képest, ami Európát versenyképességi válságba taszította.
  • A békéhez tárgyalásokra van szükség. A kommunikációs csatornákat fenn kell tartani, asztalhoz kell ülniük a feleknek, és meg kell állapodni. Eddig erről Brüsszel hallani sem akart, sőt elítélte Orbán Viktor erre irányuló békemisszióját. Tekintve, hogy a szomszédunkban folyó háborúról van szó, az sem mindegy, hogy Európa tétlen külső szemlélőként követi ezeket a folyamatokat, vagy aktív alakítója azoknak.

„Itt az ideje, hogy visszatérjünk a realitás talajára! Európának békére és megfizethető energiára van szüksége” – zárta a politikus.

A Financial Times szerint a megbeszélésekről tájékoztató három tisztviselő elmondta, az orosz vezetékes gázszállítás újraindítását néhány német és magyar tisztviselő támogatta, és más fővárosok is mögé álltak, akik ebben látják az európai energiaköltségek csökkentésének lehetőségét.

Kapcsolódó
Újra orosz gázt vásárolhat az Európai Unió

Újra orosz gázt vásárolhat az Európai Unió

Abban az esetben, ha Moszkva békét köt Kijevvel.

Arra is rámutatott a lap, hogy az uniós vezetésben többen élesen elutasítják az ötletet.

Mint emlékezetes, az EU kinyilvánított célja, hogy 2027-ig megszabadítsa a blokk energiarendszerét az összes orosz fosszilis tüzelőanyagtól.

Emellett az amerikai LNG-szolgáltatók is aggódnak, hiszen az orosz vezetékes gáz újbóli Európába áramlásával mindenki elfordulna a sokkal drágább LNG-től.

Ugyanakkor az EU nehéziparának súlyos helyzete miatt az európai országoknak egyre nagyobb szükségük van az olcsóbb energiaforrásokra. A gázköltségek Európában jellemzően háromszor-négyszer magasabbak, mint az Egyesült Államokban.

Szlovákia, amely közvetlenül kapcsolódik az orosz gázszállításokat leállító ukrán gázvezetékhez, évi 500 millió eurós veszteséggel néz szembe a tranzitbevételek terén. 

Gary Mazzotti, a vezeték szlovákiai részét üzemeltető EP Infrastructure vezérigazgatója az FT-nek elmondta, hogy egy esetleges békemegállapodás Trump és Oroszország között szinte biztosan tárgyalásokhoz vezetne az orosz gázszállítások újraindításáról.

„Amikor eljön a béke napja, biztos vagyok benne, hogy jelentős viták lesznek az Európába irányuló gázszállítás megfelelő szintjéről, és arról, hogy honnan érkezzen” – mondta Mazzotti.

(Borítókép: Az Északi Áramlat balti-tengeri gázfogadó állomása. Fotó: Dpa / Getty Images)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Ferenc pápa jelen kíván lenni húsvétvasárnap az Urbi et Orbi áldáson

Ferenc pápa jelen kíván lenni húsvétvasárnap az Urbi et Orbi áldáson

A szentatya beszédét más mondja majd el.

április 19., 17:02

  • Külföld
Számos támadás ért KFC-ket Pakisztánban a gázai háború kitörése óta

Számos támadás ért KFC-ket Pakisztánban a gázai háború kitörése óta

A támadásoknak halálos áldozata is van.

április 19., 18:35

  • Külföld
Új szereplő vetheti meg a lábát az európai kőolajpiacon

Új szereplő vetheti meg a lábát az európai kőolajpiacon

Nem véletlenül váltott stratégiát Donald Trump is.

április 19., 19:16

  • Külföld
Egy ország már lelkesen másolja Musk bürokráciacsökkentését

Egy ország már lelkesen másolja Musk bürokráciacsökkentését

A reform célja a közigazgatás karcsúsítása és optimalizálása 2025 végéig.

április 19., 19:31

  • Külföld
Kína megrendszabályozását el kellene felejteni

Kína megrendszabályozását el kellene felejteni

Az ázsiai óriás átlépett a zokni-, melltartókapocs- és öngyújtógyártó korszakán, mi meg csak kapkodjuk a levegőt.

április 19., 20:01

  • Külföld
Fogynak az ellenfelek, egyre többen tekintik diktátornak Volodimir Zelenszkijt

Fogynak az ellenfelek, egyre többen tekintik diktátornak Volodimir Zelenszkijt

A háború legsúlyosabb problémája politikai jellegű.

április 19., 20:01

  • Külföld
Szörnyű kudarc a Fehér Házban: Giorgia Meloni segítette ki a saját tolmácsát

Szörnyű kudarc a Fehér Házban: Giorgia Meloni segítette ki a saját tolmácsát

Donald Trumpnak kellett fordítani.

április 19., 19:10

  • Címlapon
Jelképpel üzentek Ferenc pápa felravatalozott testén

Jelképpel üzentek Ferenc pápa felravatalozott testén

A különleges szimbólumnak az új pápa esetében is lesz jelentősége.

6 órája

  • Külföld
Az amerikai alelnök a vatikáni államtitkárral tárgyalt a nemzetközi helyzetről

Az amerikai alelnök a vatikáni államtitkárral tárgyalt a nemzetközi helyzetről

A megbeszélésen a pápa az egészségügyi állapota miatt nem volt jelen.

április 19., 20:44

  • Külföld
Az utolsó szó jogán: vádbeszéddel ér fel a börtönbe zárt orosz újságíró levele a rácsok mögül

Az utolsó szó jogán: vádbeszéddel ér fel a börtönbe zárt orosz újságíró levele a rácsok mögül

Az elítélt „teljesen tisztában volt” az újságírói hivatás kockázatával Oroszországban.

április 19., 14:40

  • Címlapon
Egész évben fizetni kell a parkolásért a népszerű balatoni városban

Egész évben fizetni kell a parkolásért a népszerű balatoni városban

A jövőben nem lehet már ingyen parkolni az arra kijelölt zónákban.

41 perce

  • Külföld
Ez mindent megváltoztathat: Donald Trump szerint az oroszoké lehet a Krím félsziget

Ez mindent megváltoztathat: Donald Trump szerint az oroszoké lehet a Krím félsziget

Az amerikai elnök konkrét béketerven dolgozik.

április 19., 09:20

  • Címlapon
Elnevezték az amerikaiak rakétaszörnyetegét, majd végrehajtottak egy újabb tesztet

Elnevezték az amerikaiak rakétaszörnyetegét, majd végrehajtottak egy újabb tesztet

Ötször gyorsabb a hangsebességnél, és csaknem 3000 kilométer a hatótávolsága.

40 perce

  • Külföld
A lengyelek is szigorítanak a száj- és körömfájás miatt

A lengyelek is szigorítanak a száj- és körömfájás miatt

Nem lehet bevinni az országba a párosujjú patásokat.

április 19., 11:33

  • Külföld
Megszólalt Kijev: Ukrajna 90 százalékban egyetért Donald Trump béketervével

Megszólalt Kijev: Ukrajna 90 százalékban egyetért Donald Trump béketervével

Oroszország térfelén pattog a labda.

április 19., 13:01

  • Külföld
Politico: Litvánia Oroszország támadásától tart, a Suwalki-folyosó megújítására készül

Politico: Litvánia Oroszország támadásától tart, a Suwalki-folyosó megújítására készül

A NATO egyik legsebezhetőbb pontjaként tartják számon.

április 19., 09:41

  • Külföld
Az Egyesült Államok leállította a venezuelaiak kitoloncolását

Az Egyesült Államok leállította a venezuelaiak kitoloncolását

Beperelte a Trump-kormányzatot egy polgárjogi csoport.

április 19., 11:19

  • Külföld
Putyin szövetségese szerint bölcs dolog lenne, ha Amerika „mosná kezeit” az ukrajnai háborúban

Putyin szövetségese szerint bölcs dolog lenne, ha Amerika „mosná kezeit” az ukrajnai háborúban

Dmitrij Medvegyev Donald Trump amerikai elnök kijelentéseire reagált.

április 19., 09:04

  • Címlapon
Összejátszik Magyar Péter és a Telex?

Összejátszik Magyar Péter és a Telex?

Egy hosszú hallgatás krónikája.

4 órája

  • Külföld
Tízezer oldalnyi Robert F. Kennedy-gyilkossági iratanyagot hoztak nyilvánosságra

Tízezer oldalnyi Robert F. Kennedy-gyilkossági iratanyagot hoztak nyilvánosságra

Mindezt Donald Trump amerikai elnök rendelte el.

április 19., 14:28

  • Külföld
Parlamenti képviselő és családja vesztette életét Boszniában, szörnyethaltak az autópályán

Parlamenti képviselő és családja vesztette életét Boszniában, szörnyethaltak az autópályán

A nagy sebességgel haladó Volvo belerohant egy kamion pótkocsijába.

április 19., 20:35

  • Címlapon
Legalább két állást vállalnak a Z generációsok, ha nem akarnak éhen halni

Legalább két állást vállalnak a Z generációsok, ha nem akarnak éhen halni

Túlélő üzemmódba kapcsoltak a fiatalok: ez a polyworking.

1 órája

  • Címlapon
Csaknem kétszáz épület dőlt romba az Ecuadort ért földrengés következtében

Csaknem kétszáz épület dőlt romba az Ecuadort ért földrengés következtében

A rengés hipocentruma a Csendes-óceánban volt.

22 perce

  • Címlapon
15 hónapig tartó terhesség; a gigantikus lehúzás, amivel átverték a gyerekre vágyó nőket

15 hónapig tartó terhesség; a gigantikus lehúzás, amivel átverték a gyerekre vágyó nőket

Amit a kedves vevő parancsol: ha kell, fiú, ha kell, leány.

2 órája