„Az Ön tévedéseinek halmozott hatása elpazarolta nagyszerű pártunk jóindulatát”

Kövesse az Indexen a brit kormányválságot percről percre!

2022.07.07. 16:55
új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Tisztelt olvasóink!

    Ez volt Boris Johnson bejelentésének percről percre frissülő hírfolyama. A legfontosabb történéseket egy cikkben foglaltuk össze, amelyet ide kattintva olvashatnak.

    Kapcsolódó

    Hivatalosan is bejelentette lemondását Boris Johnson

    Lemondott pártelnöki posztjáról, ezzel megszűnik miniszterelnöki tisztsége is.

  • James Dudderidge, Boris Johnson egyik legközelebbi szövetségese azt állítja, hogy a Downing Streeten a személyzet tagjai szomorúan fogadták Boris Johnson lemondását – írja a Sky News.

    Dudderidge azt mondta, hogy ő maga nem sírt, és Johnson se az a sírós típus.

    Ahogy elmondta, az új vezető kiválasztása az 1922-es Bizottság és Sir Graham Brady dolga, azt pedig egyelőre még nem tudni, hogy Johnson marad-e képviselő.

  • Robert Buckland nem zárta ki, hogy indul a toryk vezetői posztján Boris Johnson helyére.

    Az új walesi államtitkár a PA hírügynökség jelentése szerint így nyilatkozott:

    Én az értékekre összpontosítok. Sokat beszélek az egy nemzet politikájáról. Mindig is egynemzetiségű konzervatív voltam, mérsékelt konzervatív.

    Arra a kérdésre, hogy vannak-e vezetői ambíciói, azt mondta: „Támogatni fogok egy egy nemzet-jelöltet. Ma reggel úgy keltem fel, hogy nem számítottam arra, hogy kabinetminiszter leszek, így megtanultam, hogy a politikában váratlan dolgokra is számítani kell.”

  • A Guardian című brit napilap összeszedte egy rövid videóban öt egykori brit miniszterelnök távozását a kormányfői rezidenciáról, illetve lemondása bejelentését Margaret Thatchertől Boris Johnsonig, köztük Theresa May emlékezetes, elsírós lemondásával. 

  • II. Erzsébet királynő fontos alkotmányos szerepet fog játszani az új miniszterelnök kinevezésében Boris Johnson távozása után – számol be az Independent.

    Boris Johnsonnak – aki a királynő hetvenéves uralkodásának 14. miniszterelnöke – az államfőhöz kell majd utaznia, hogy hivatalosan is benyújtsa lemondását, általában azután, hogy kinevezték az utódját a Konzervatív Párt vezetőjeként.

    A miniszterelnök lemondási audienciája hagyományosan a Buckingham-palotában lesz, de a királynő kora és folyamatos mozgásproblémái, valamint az a tény, hogy Boris Johnson őszig marad a posztján, azt eredményezheti, hogy a közelmúlt történetében először a balmorali kastélyban lehet a meghallgatás.

  • A munkáspárti Chris Bryant támadta Boris Johnson „szégyenteljes” lemondóbeszédét, amelyet önzőnek, egocentrikusnak és narcisztikusnak minősített.

    Teljesen gyalázatos búcsúbeszéd. Önző, énközpontú, narcisztikus, szegény én az áldozat, nincs megbánás, nincs hiba, nincs tévedés, nincs bocsánatkérés, nincs lemondás

    – írta a bejegyzésben.

  • Mint megírtuk, Boris Johnson bejelentette, hogy új vezetőre van szükségük a konzervatívoknak, ezért lemond pártelnöki posztjáról, ami azt is jelenti, hogy megszűnik kormányfői megbízatása.

    Nem sokkal korábban a Downing Street előtt mondott beszédében közölte, hogy mérhetetlenül büszke kormánya eredményeire, köztük arra, hogy „a Nyugat vezető szerepet vállalt Putyin ukrajnai agressziójával szemben” – írja a Guardian.

    Hadd mondjam el most Ukrajna népének, hogy tudom, hogy mi itt, az Egyesült Királyságban továbbra is támogatni fogjuk a szabadságharcotokat, addig, amíg szükséges

    – fogalmazott Johnson.

  • Boris Johnson azt akarta, hogy a történelmi emlékezet úgy tudja, hogy lemondása a kollégák, és nem az ő hibája. A „csorda” – ahogy nevezte – gyorsan mozgott, annak ellenére hogy a 2019-es parlamenti választásokon 1987 óta a legnagyobb többséget szerezte meg, és új szavazókat vonzott pártjához.

    A kormányfő utalt a közelmúlt rossz sajtójára, de nem időzött sokáig azoknál a hibáinál, amelyeket hivatalában elkövethetett, és amelyek tömeges lemondásokat és bizalmatlansági szavazást váltottak ki.

    JOHNSON EGYSZERŰEN ELISMERTE, HOGY NEM TUDTA MEGGYŐZNI KOLLÉGÁIT ARRÓL, HOGY A HIVATALÁBAN KELL MARADNIA.

    Johnson addig maradhat, amíg új vezetőt nem választanak. Az időzítésről a hátsó padsorok 1922-es Bizottsága fog dönteni. Néhány képviselő azt szeretné, ha felgyorsítanák a folyamatot, hogy őszig ne maradjon hivatalban. Az új kabinetminiszterekkel a helyén nem úgy tűnik, hogy sietne távozni – írja a BBC.

  • Ritkán látható felvétel bukkant fel a Twitteren. Ezen az látható, hogy Tim Wilcox, a brit közszolgálati médium, a BBC műsorvezetője asztalra tett lábbal nyomkodja a telefonját, miközben kollégája épp a Downing Streetről tudósít a brit kormányválságról és Boris Johnson miniszterelnök lemondásáról.

    Amikor észrevette, hogy ismét őt mutatja a kamera, levette a lábát az asztalról, eltette a mobilját, majd újra megpróbált odafigyelni a kollégájára.

  • Vlagyimir Putyin orosz elnök sajtófőnöke, Dmitrij Peszkov kommentálta azt az információt, miszerint Boris Johnson lemond miniszterelnöki posztjáról.

    Putyin szóvivője azt mondta, hogy a brit miniszterelnök nem nagyon kedveli Oroszország hatóságait, de ez fordítva is igaz, írja az Unian hírügynökség.

    Peszkov azt is állította, hogy az orosz hatóságok elsősorban azt figyelik, hogy mi történik Oroszországban.

    Ami Johnson urat illeti, nem nagyon kedvel minket. De mi sem kedveljük őt

    – mondta Peszkov.

  • Larry és Boris Johnson kapcsolata némileg viharos volt az elmúlt években. A Downing Street 10. főegerésze hiába élt már évek óta az épületben, kezdetben Johnson egy kutyát is szeretett volna maga mellett, ami ellen a macska hevesen tiltakozott.

    Most, hogy kapcsolatuk a végéhez közeledik, Larry a Twitteren öntött tiszta vizet a pohárba.

    Soha sem volt a gazdám. Ha egyszer végre elmegy innen, én akkor is itt fogok lakni.

  • Befolyásos tory képviselők jelezték, hogy egy hónapra rövidítenék le Boris Johnson utódjának kinevezési idejét, miután a kormányfő távozott a Konzervatív Párt éléről. A hagyományos menetrend szerint egész nyáron elhúzódna a választási procedúra, és ősznél előbb ténylegesen nem távozna a hatalomból Johnson, ezt pedig egyre kevesebben szeretnék.

    A javaslattal a brit alsóházi konzervatív frakció legbefolyásosabb szakpolitikai irányadó és végrehajtó testülete, a kormányzati tisztséget nem viselő képviselők alkotta „1922 Bizottság” tagjai álltak elő. A bizottság onnan kapta a nevét, hogy az alapítók az 1922-es parlamenti választásokon kerültek be a londoni alsóházba, és feladatai közé tartozik a Konzervatív Párt mindenkori vezetőválasztási folyamatának irányítása is.

  • Kora délután a Downing Street 10. előtt állt a sajtó elé Boris Johnson, és bejelentette, hogy új vezetőre van szükségük a konzervatívoknak, ezért lemond pártelnöki posztjáról, ami azt is jelenti, hogy megszűnik kormányfői megbízatása. Közölte, már felállított egy új, átmeneti kormányt, amely a következő időszakban viszi majd az ügyeket, az ő irányításával, ameddig ki nem derül, ki lesz a konzervatívok új vezetője. A pártelnökválasztás menetrendjét jövő héten teszik közzé.

  • Keir Starmer, az ellenzéki Munkáspárt vezetője úgy nyilatkozott, hogy bizalmatlansági szavazást fognak kezdeményezni, amennyiben Boris Johnson úgy dönt, hogy őszig hatalomban marad − írta meg a Guardian

    Nyilvánvaló, hogy nem alkalmas miniszterelnöknek. Ez már nagyon régóta mindenkinek nyilvánvaló. Ha nem szabadulnak meg tőle, akkor mi vesszük a kezünkbe a dolgot, ugyanis egyszerűen nem folytathatjuk tovább egy ilyen miniszterelnökkel

    mondta Starmer.   

  • Brit sajtóértesülések szerint fél 2-kor áll a média elé és tart tájékoztatót Boris Johnson. A médiában elterjedt információk szerint vélhetően bejelenti lemondását a Konzervatív Párt elnöki tisztéről, esetleg a miniszterelnöki posztról is.

  • Megindultak a találgatások arról, hogy ki lehet Boris Johnson utódja a miniszterelnöki és pártelnöki székben. A két legerősebb jelölt az a két miniszter, Rishi Sunak volt pénzügyminiszter és Sajid Javid volt egészségügyi miniszter lehet, akik kedden elindították a lemondási hullámot. Az euroszkeptikus volt brexitminiszter, Steve Baker pedig bejelentette, hogy „nagyon komolyan gondolkodik az induláson” − írta meg a Guardian

    Szintén esélyes lehet a posztra Suella Braverman legfőbb ügyész is. Ő azonban úgy nyilatkozott, hogy most azonnal még nem vállalná el a posztot, szeretné befejezni a munkáját.

    Liz Truss külügyminiszter, aki a G20-országok találkozójára volt útban Balira, a kormányválság hírére hazaindult az Egyesült Királyságba. Bár korábban kifejezte lojalitását Boris Johnson felé, ő is felmerült lehetséges utódként. 

    Az ügyvezető miniszterelnöki posztra a legesélyesebb Dominic Raab miniszterelnök-helyettes, igazságügyi miniszter. A Guardian forrásai szerint ő nem kíván indulni a végleges posztért.   

  • Miközben a sajtó és a közvélemény várja Boris Johnson sajtótájékoztatóját, ő a BBC információi szerint elkezdte kinevezni új kormányának tagjait. 

    A miniszterelnöki hivatal a PA hírügynökségnek úgy fogalmazott, hogy 

    a miniszterelnök nemsokára megkezdi az új kormánytagok meghallgatását. 

    Boris Johnson Greg Clarkot nevezte ki gazdaságfejlesztési miniszterré Michael Gove helyére.

    James Cleverlyt oktatási miniszternek nevezték ki − ő a harmadik személy, aki néhány napon belül betölti ezt a posztot.

    Michelle Donelant váltja, aki kevesebb mint két nap után mondott le.

    Robert Buckland volt igazságügyi minisztert nevezték ki Walesért felelős miniszternek, Simon Hart helyére.

    A BBC tudósítója, Ione Wells szerint egyetlen walesi konzervatív politikus sem vállalta a szerepet.

  • Boris Johnson kabinetje a Washington Post megkeresésére elárulta, a brit miniszterelnök várhatóan csütörtökön bejelenti lemondását a kormányfői tisztségről is. A brit kormány több mint 50 tagja jelentette be távozását az elmúlt 48 órában, a Washington Post információi szerint Boris Johnson miniszterelnök lesz a következő.

  • Dominic Cummings, Boris Johnson egykori főtanácsadója, aki már egy éve a miniszterelnök lemondását szorgalmazta, most azt írta, hogy Johnson távozását a kormányfői székből azonnal ki kell kényszeríteni.

  • Liz Truss külügyminiszter megszakította külföldi útját, és Indonéziából visszaindult az Egyesült Királyságba. 

    Ő is azok közé tartozik, akik a miniszterelnöki poszt várományosai között lehetnek. 

  • Kemény szavakkal búcsúzott Boris Johnsontól a skót miniszterelnök. Nicola Sturgeon hosszú Twitter-bejegyzésében megemlíti, hogy soha nem lett volna szabad megválasztani a konzervatív párt élére. A politikus szerint az egész Westminster-rendszert újjá kellene építeni, amelyben ők továbbra is küzdeni fognak Skócia függetlenségért az új miniszterelnök megválasztása után. 

    Tegnap délután utasította el Johnson, hogy a skót elszakadásról ismételten népszavazást kezdeményezzenek. 

    A hosszas bírálatok után jó egészséget kívánt Boris Johnsonnak és családjának. 

  • Rebeca Pow környezetvédelmi államtitkár is beadta a lemondását. A politikus koronavírusos, és levélben küldte el döntését. 

    Levelében elmondja, hogy Johnson pozíciója „nem tartható tovább”, és neki is erre a következtetésre kell jutnia. 

    Ahogy fogalmaz,

    azok az értékek és elvek, amelyek szerint élem az életem, veszélyben forognak. 

  • A walesi első miniszter, vagyis Wales miniszterelnöke szerint a legjobban döntött Boris Johnson, amikor azt választotta, hogy lemond a Konzervatív Párt éléről és idővel távozik mint kormányfő.

    Mark Drakeford szerint az országnak egy stabil központi kormányra van szüksége, ezért szerinte helyes döntést hozott végül a londoni vezető.

  • Boris Johnson döntésétől függően két lehetőség áll fenn. Az egyik esetben Johnson akkor fog csak lemondani hivataláról, amikor megtalálták az utódját, ahogy az Theresa May esetében is történt 2019-ben. Ebben az esetben most azonnal semmi nem történik − Johnson a helyén marad, amíg nem találnak valakit a helyére.  

    Amennyiben azonban azonnali hatállyal lemond, ügyvezető miniszterelnököt kell kinevezni. Ebben az esetben Dominic Raab igazságügyi miniszter, miniszterelnök-helyettes lehet a kézenfekvő választás − írja a Guardian

    Amennyiben a miniszterelnök azonnali hatállyal mond le, azonnal a királynőhöz viszik a Buckingham-palotába, ahol átnyújtja neki a lemondását. A királynő ezután, a kormánypárt javaslata alapján, kinevezi az új miniszterelnököt. 

    A vonatkozó törvények szerint azonban a miniszterelnök bármikor jogosult új választást kiírni, és kormánypárti források szerint ezt is kívánja tenni.

    A választások kiírása azonban, úgy, hogy azok eredményéig hivatalban is maradjon, rendkívül szokatlan lenne, és minden bizonnyal komoly ellenállásba ütközne. Elvileg az uralkodó visszautasíthatja a választás kiírását, amennyiben az gazdasági károkkal járna az országnak, vagy ha a parlament többsége kijelöli az új miniszterelnök személyét.  

    Az új miniszterelnököt a kormányon lévő konzervatív párt képviselőinek, majd tagságának kell megválasztania. Amennyiben kettőnél több jelölt van, a képviselőcsoport több lépcsőben kettőre szűkíti le a jelöltek körét. 

    A végső döntés a párt tagságának kezében van, és a folyamat hosszabb ideig tart. 2019-ben, amikor Boris Johnson Theresa Mayt váltotta, mindez összesen hat hétig tartott.  

  • Sadiq Khan sem kímélte a leköszönő brit miniszterelnököt, egyenesen a brit politika legszégyenletesebb korának nevezte azt az időszakot, amikor Johnson vezette a kormányt.

    Többek között hazudozással és nyavalygással vádolta meg a miniszterelnököt, aki szerinte hozzá nem értéssel kormányozott az elmúlt években.

  • Keir Starmer, a brit ellenzéki Munkáspárt elnöke is reagált a távozás hírére. Azt mondta, ez nagyon jó hír az országnak, hiszen Johnson egyszerűen alkalmatlan volt feladatára. És mindazok, akik támogatták, hogy ilyen sokáig hatalmon maradjon, szégyellhetik magukat. 

    A Konzervatív Párt elmúlt 12 éve nem hozott mást, mint gazdasági pangást, romló közszolgáltatásokat és üres ígéreteket. Nem a tory vezért kell lecserélni, hanem teljesen más kormányra lenne szükség – írta Twitter-bejegyzésében az ellenzéki politikus, aki azzal fejezte be, hogy „új kezdetre van szükség Nagy-Britanniában”!

  • Boris Johnson kormányának két volt tagja is úgy nyilatkozott a Guardiannak, hogy nem gondolják azt, hogy lehetséges lenne, hogy Boris Johnson maradjon őszig az ügyvezető miniszterelnök. 

    Egyikük szerint 

    még ma estére távoznia kell. Dominic Raabnak kell lennie az ügyvivőnek. 

    Dominic Raab jelenleg a miniszterelnök helyettese. 

    A konzervatív párt egyik tagja, aki az elmúlt 48 órában Johnsonnal volt, úgy nyilatkozott, hogy az ország szempontjából veszélyes lett volna, ha a posztján marad.

    Az egyik korábbi államtitkára egyszerűen „szégyennek” nevezte a miniszterelnököt. 

  • A Buckingham-palota nem kívánta kommentálni, hogy a királynő csütörtök reggel beszélt-e Boris Johnsonnal.



    Ami biztos: a királynő a windsori kastélyban tartózkodik, és szerda este telefonon tartotta heti audienciáját Johnsonnal.

  • A lemondási hullámot Rishi Sunak pénzügyminiszter és Sajid Javid egészségügyi miniszter távozása indította el kedden este. Aztán szerdán a miniszterelnök menesztette Michael Gove gazdaságfejlesztésért felelős minisztert, és Simon Hart is távozott, aki Wales ügyeiért felelt az Egyesült Királyság kormányában. Újabb pár óra leforgása alatt elképesztő nyomás nehezedett Boris Johnsonra. 

    Brandon Lewis északír államtitkár volt az első csütörtök reggel, aki lemondott, mondván, hogy a dolgok már túl jutottak azon a ponton, ahonnan nincs visszatérés.

    Őt gyorsan követte Nadhim Zahawi pénzügyminiszter, aki csak két napja tölti be a posztot. Zahawi nyilvánosan szólította fel a miniszterelnököt, hogy „menjen azonnal!”. 

    Közvetlenül ezután lemondott az újonnan kinevezett oktatási miniszter, Michelle Donelan, aki szinte könyörgött Boris Johnsonnak, hogy mondjon le.

    Alig fél órával később felröppent a hír, hogy Johnson beleegyezett a lemondásba, amit korábban azzal az érvvel utasított vissza, hogy a jelenlegi feszült gazdasági helyzetben és az ukrajnai háború időszakában felelőtlenség lenne a részéről, ha lemondana.

    A legutóbbi botrányt az robbantotta ki, hogy kiderült: Johnson úgy nevezte ki februárban a konzervatív frakció szavazási és pártfegyelmének biztosításáért felelős kabinetiroda helyettes vezetőjévé Chris Pincher képviselőt, hogy korábban tájékoztatták a Pincher ellen szexuális molesztálás gyanújával tett bejelentésekről.

    Bővebben erről ITT és ITT olvashat! 

  • George Freeman, aki csütörtökön reggel mondott le tudományért felelős államtitkári posztjáról, azt írta a Twitteren, hogy Johnsonnak bocsánatot kell kérnie a királynőtől, és azt tanácsolta számára, hogy azonnal adja át a helyét egy ügyvezető miniszterelnöknek. 

    Chris Mason, a BBC politikai szerkesztőjének információi szerint Johnson csak a párt éléről kíván lemondani, miniszterelnökként csak akkor köszönne le, ha megoldódna az utódlása.