Szélcsendben jobban terjed a koronavírus

Koronavírus a világban – az Index hétfői hírösszefoglalója

Kurkó Gyula
Patthy Loránd Imre
- csj -
Kiss Dániel
Vöő György
Németh Tamás
2021.12.06. 21:27
új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Új szabály láp életbe New York városában december 27-én:

    függetlenül méretétől, minden vállalatnak kötelező lesz bevezetni a kötelező oltást dolgozóinál. 

    Ezt a város polgármestere, Bill de Blasio jelentette be, hozzátéve, hogy hivatala december 15-én új szabályokat tesz majd közzé közel 184 ezer, New Yorkban működő vállalat számára, ez tartalmazni fogja a kötelező oltás további szabályait és az oltást visszautasítókkal szembeni büntetéseket is.

    A tesztelés, mint opció az oltás kikerülésére, nem lesz alternatíva

    – szögezte le a városvezető.

    (Portfolio)

  • Tizenöt kisbolygót neveztek el magyar személyiségekről, csillagászokról, fizikusokról és más tudományágak művelőiről, köztük Karikó Katalinról – írta Sárneczky Krisztián, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont munkatársa, a Szeged Asteroid Program vezetője a csillagaszat.hu hírportálon megjelent cikkében.

    Az aszteroidákat kollégáival felfedező szakember kifejtette, hogy a kisbolygók elnevezése régi hagyomány. A felfedezőt illeti a jog, hogy nevet válasszon felfedezettjének. Eleinte az új kisbolygók a felfedezés után azonnal nevet kaptak, később már meg kellett várni, hogy megsorszámozzák őket, aminek feltétele a pontos pályaszámítás, a biztos azonosítás. Ezt követően tíz év áll a felfedező rendelkezésére, hogy nevet találjon a kisbolygónak.

    Bővebben>>>

  • Inaktiválták a koronavírust a Pécsi Tudományegyetem (PTE) kutatói egy saját fejlesztésű UV-kamrában, UV-C fény segítségével. Nemrég Szegeden is áttörést értek el a vírus ellen, sőt egy magyar kutatás is bizonyítja azt is, hogy az antidepresszánsok segíthetnek a Covid ellen.

    Bővebben>>>

  • Róma belvárosában bírságolták meg az első utast, aki védettségi igazolás nélkül szállt buszra hétfőn, miután a tömegközlekedési eszközökön, valamint a vendéglátásban is életbe léptek az oltás nélkülieket korlátozó szigorítások. Az 50 éves római férfit a reggeli csúcsforgalomban a buszmegállóban ellenőrizték a rendőrök, s 400 eurós (átszámítva több mint 140 ezer forintos) bírságot szabtak ki rá. Miután leszállt a buszról, elkérték tőle a védettségi igazolást, amelyet nem tudott felmutatni. Egyetlen adag vakcinát sem vett fel, valamint negatív teszteredménye sem volt – írja az MTI.

    Szúrópróbaszerűen ellenőrizték a tömegközlekedést használó több millió utast a nagyvárosokban, miután hatályba lépett az úgynevezett megerősített szigorítási rendszer. Ennek értelmében január 15-ig a busz, villamos, metró igénybevételéhez is kötelező a védettségi igazolás. Korábbi bejelentésekkel ellentétben, a tömegközlekedési eszközökön a negatív eredményű antigén gyorstesztet is elfogadják, de nehezen elképzelhető, hogy a munkába járók 48 óránként tesztelik magukat a buszra szálláshoz.

    Hétfőn a római megállókban a szokásosnál több ellenőrt lehetett látni, akiknek a rendőrök is segítséget nyújtottak. Az ellenőrzéseken egyelőre elnézőbbek az iskolásokkal, akiknek nagy része tömegközlekedési eszközt használ. A 12 és 19 év közötti diákok között több mint egymillióan nincsenek beoltva, mivel iskolába járáshoz nem kötelező az oltás.

    A római kormány rendelkezése szerint hétfőtől oltottsági igazolás kötelező a múzeumokba, mozikba, színházakba, szórakozóhelyekre, stadionokba történő belépéshez. Utóbbiak esetében az oltást kizárólag a betegségből történt felgyógyulás válthatja ki, nem elegendő a negatív teszt. Az éttermek, bárok belső tereiben csak oltottak foglalhatnak helyet létszámkorlátozás nélkül, a kültéri fogyasztáshoz és a bárpultnál elfogyasztott csésze kávéhoz nem szükséges a védettségi igazolás.

  • Ismét ambiciózus célt tűzött ki Kína, „kicsi oltott harcosokat” akar létrehozni a nagyobb jó, azaz a nyájimmunitás elérésének érdekében. Ehhez pedig rövid időn belül 160 millió, 3 és 11 év közötti kisgyereket akarnak beoltani. 

    A kampány, melynek keretében játékokkal, vörös színű matricákkal és lufikkal halmozzák el a kis harcosokat, már javában zajlik, október óta 84 millió kisfiút és kislányt oltottak át a hazáért. 

    De mi indokolja, hogy a kisgyerekeket is a koronavírus elleni harc csatamezejére tereljék Kínában?

    Nos, kevesebb mint három hónap van hátra a pekingi téli olimpiáig, és mivel a hivatalos adatok szerint 1,1 milliárd felnőtt már megkapta mindkét dózisát, az utolsó rés a pajzson a fiatalkorú lakosság. 

    A kampányt önkéntes alapúnak mondják, de a New York Times szerint akad olyan szülő, aki szerint ez azért nem teljesen így van. A lapnak nyilatkozó Ju Hszün hároméves kisfiát de facto kirúgták az óvodából, mert nem oltatta be a gyermeket.

    Elmondása szerint „burkolt, sunyi nyomás alá helyezték a szülőket, konkrétan nem köteleztek senkit semmire, ehelyett az óvoda egyszerűen jelezte a »kis oltott harcosgyártásban« nem automatikusan részt vevő szülőknek, hogy ha nincsen vakcina, nem vihetik a gyerekeket óvodába."

    Felülről lefelé, ez egy álcázott nyomásgyakorlás az oltás kikényszerítésére

    – mondta Ju úr.

    A kínai vakcinákat általába véve biztonságosnak ítélik, de azért volt arra is példa, hogy romlott oltószert adtak be, vagy elhallgattak minden információt a vakcinák esetleges negatív mellékhatásairól – jegyzi meg a New York-i lap. Utalva arra, hogy vélhetően nem minden kínai szülő bízik az oltási kampányban, példának felhozza azt, hogy

    2018-ban valószínűsíthetően több százezer gyermeket oltottak be nem hatékony vakcinákkal diftéria, tetanusz és szamárköhögés ellen.

  • Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) a RoActemra nevű gyulladáscsökkentő gyógyszer alkalmazásának uniós engedélyezését javasolja a súlyos koronavírus-fertőzésben szenvedő felnőtteknél – közölte az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő uniós ügynökség.

    A gyógyszerügynökség közölte, hogy a Humángyógyszer Bizottsága (CHMP) különösen akkor javasolja a tocilizumab hatóanyagú RoActemra gyógyszer alkalmazását, amikor a koronavírussal fertőzött felnőtt szisztémás kortikoszteroid kezelésben részesül, és kiegészítő oxigénre vagy gépi lélegeztetésre szorul.

    Vizsgálatok kimutatták, hogy a szokásos kezelés mellett az infúzióban adott RoActemra csökkenti az elhalálozás kockázatát, ráadásul a kezelt betegek legalább fele hamarabb hagyhatta el a kórházat, mint azok, akik nem részesültek a kezelésben. A vizsgálat egyértelműen rámutatott, hogy a gyógyszer alkalmazása által okozott előnyök határozottan felülmúlják az esetleges kockázatokat.

    Az immunerősítő gyógyszer már engedélyezett az EU-ban egyebek mellett a gyulladásos tünetek, súlyos, aktív és folyamatosan súlyosbodó reumás ízületi gyulladás által okozott fájdalmak és duzzanatok kezelésére.

    (MTI)

  • Ukrajnában hétfőtől életbe léptek azok a szabályozások, amelyeknek értelmében szigorodtak a koronavírus-járvány miatt bevezetett karanténkorlátozások a beoltatlanok számára.

    Mostantól az ország egészében érvényes az a szabály, hogy koncerteket, filmvetítéseket, edzőtermeket, bevásárlóközpontokat, szállodákat, kávézókat és éttermeket csakis oltási vagy gyógyultsági igazolással, illetve negatív teszttel lehet látogatni.

    A jelenlegi legenyhébb besorolású, sárga színű régiókban elegendő az oltás egyik adagjának felvétele, de a legszigorúbb, vörös kategóriában ezt már csakis azok tehetik meg, akik mindkét dózist felvették. Ugyanez vonatkozik a felsorolt intézmények alkalmazottjaira is.

    Az első oltásról szóló igazolások érvényességi ideje 120 napról 30-ra csökkent, a gyógyultsági igazolások 105 napig, a PCR-tesztek pedig 72 órán át érvényesek. A bankok, benzinkutak, állateledel-üzletek, gyógyszertárak és élelmiszerboltok működésére ezek a korlátozások nem vonatkoznak, de bennük is változatlanul kötelező a maszk viselése és a másfél méteres távolság betartása.

    Viktor Ljasko egészségügyi miniszter hétfői tájékoztatóján arról számolt be, hogy lassul a járvány terjedése Ukrajnában. Szavai szerint negyedik hete csökken az új megbetegedések száma. „Az elmúlt egy hét alatt az újonnan regisztrált fertőzöttek száma 15 százalékkal, a kórházi kezelésre szoruló betegeké pedig 13 százalékkal csökkent” – mutatott rá. Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy újabb járványhullám várható, ezért felszólított mindenkit, aki még nem tette meg, hogy oltassa be magát. Hozzátette, hogy eddig az országban a felnőtt lakosság 44,2 százaléka vett fel legalább egy adag védőoltást, 38 százaléka pedig már mindkét dózist beadatta magának.

  • Két, a Dél-afrikai Köztársaságból hazatért orosz állampolgárnál kimutatták az új koronavírus omikron változatát – közölte hétfőn az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor).

    Összesen tíz Dél-Afrikából érkezett orosz utas PCR-tesztje bizonyult pozitívnak. Szakértők dolgoznak a náluk kimutatott SARS-CoV-2 típusának beazonosításán.

    Az orosz operatív törzs közlése szerint az újonnan diagnosztizált koronavírusos fertőzöttek száma 32 136-tal – ez a legkisebb szám október 14. óta – 9 833 749-re emelkedett. A napi növekmény 0,33 százalék, a tünetmentes esetek aránya 8 százalék.

    Az új koronavírusos fertőzés következtében egy nap alatt 1184-en vesztették életüket, ezzel a halálos áldozatok száma immár 282 462-re nőtt Oroszországban.

    A felépültek száma 28 070-nel 8 530 476-ra növekedett. Az országban 1 020 811 aktív esetet tartanak nyilván.

    Oroszországban a járvány kezdete óta több mint 228,5 millió, az elmúlt napon pedig 485 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával jelenleg 1 688 373 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.

  • Horvátországban is megjelent a koronavírus új, először Afrika déli részén azonosított omikron nevű változata, a két fertőzöttnek nincsenek súlyos tüneteik. A valamivel több mint négymilliós Horvátországban az elmúlt 24 órában 728 új koronavírus-fertőzöttet azonosítottak. A Covid-19 kórban és szövődményeiben 51 ember lelte halálát vasárnap. Kórházban 2444 beteget ápolnak, közülük 326 páciens van lélegeztetőgépen, írta az MTI.

    A szomszédos Szlovéniában 775 új megbetegedést regisztráltak. A fertőzés 16 ember életét követelte. Kórházban 1050 beteget kezelnek, közülük 268 embert intenzív osztályon kell gondozni. Olaszország húsz katonai orvost és nővért küldött Szlovéniába, hogy segítsen a járványhelyzet kezelésében.

  • NNémetország egészségügyi miniszterévé neveztek ki azt az epidemiológust, aki a koronavírus-járvány kitörése óta az óvatosság és elővigyázatosság szószólójaként vált ismertté.  

    Olaf Scholz, Angela Merkel utódja a kancellári poszton, Karl Lauterbachot választotta a szövetségi kormány egészségügy tárcájának élére. 

    Az AP amerikai hírügynökség úgy jellemezte Lauterbachot, mint „médiaszakértő törvényhozót, akinek nincs vezetői tapasztalata, de Németország egyik legkiemelkedőbb alakja volt az óvatosságot és szigorú intézkedéseket sürgetésében a Covid-19 ellen”.

    A kinevezésről az új, szigorú korlátozások után döntöttek. Mind tartományi, mind szövetségi szinten azokat a személyeket célozzák elsősorban, akik saját döntésükből kifolyólag megtagadták az oltást.

    A német parlament napirendjére tűzte emellett az általános oltási kötelezettséget. Az alakuló új német kormány tervbe vette azt is, hogy jövő év március közepétől kötelezővé teszik a védőoltás felvételét az egészségügyi dolgozóknak.

    A karácsonyi időszak kilátásaira vonatkozó kérdésre Lauterbach azt mondta: fontos cél, hogy az esetszámok olyan mértékben csökkenjenek, hogy a hatóságok nyugodt szívvel adjanak zöld utat az ünnepi utazásoknak. 

    (Guardian)

  • Hatalmas összegekre tettek szert a koronavírus elleni legsikeresebb vakcinák gyártói, a versenyfutás győztesei a Pfizer és a Moderna lettek.

    A Privátbankár cikke szerint az mRNS-alapú vakcinák nem csak tudományos, hanem üzleti szempontból is komoly nyertesek lettek. A Janssen annak ellenére tudhat magáénak némileg szerényebb sikert, hogy egydózisú jellege komoly versenyelőnynek tűnt. Az oltóanyag érezhetően hozzájárult a Johnson & Johnson anyavállalat bevételnövekedéséhez, de a társaság profitjában mégsem lett átütő hatása.

    Az AstraZeneca esetében a profitot a vakcinagyártás csak minimálisan lendítette meg, annak ellenére, hogy komoly mértékben tudta növelni árbevételét, köszönhetően annak, hogy a nagy oltási kampányok elején már elérhető volt. A Privátbankár itt emlékeztet ugyanakkor a vakcinák közötti lényeges árkülönbségre: míg az AstraZeneca oltóanyagáért az uniós vakcinabeszerzés keretében a szükséges két dózisra vetítve 3,6 eurót kellett fizetni, addig a kínai Sinopharm-vakcináért a magyar kormány mintegy 63 eurót, azaz csaknem hússzorosát fizette.

    A nyugati világban legnagyobb mennyiségben a Pfizer-BioNTech oltóanyagát használták fel. A lap megjegyzi, hogy a Pfizer a pandémia előtt is óriásnak számított a szektorban, ám az mRNS-vakcinának köszönhetően további növekedést könyvelhettek el. Az utóbbi negyedévekben már a vakcina adta a forgalmuk harmadát és a profit is jelentősen megemelkedett.

    A legnagyobb mértékű fejlődést azonban a Moderna könyvelhette el, amely a járvány előtt csak egy kisebb biotechnológiai cégnek számított. 2019-ben az év egészét tekintve 40 millió dolláros bevételük volt, jelenleg pedig átlagosan egy nap alatt szednek be ennyi pénzt.

  • A koronavírus-járvány ma már bizonyítottan egyik kellemetlen és hosszan tartó következménye az alvatlanság – írja a Magyar Alvás Szövetség Országos Sajtószolgálathoz eljuttatott közleményében. A jelenséget „koronaszomniának” nevezték el. Ezt a zavart elsősorban a stressz és a szorongás okozza, amit ha nem kezelnek, nehezen visszafordítható folyamattá változik. Leginkább a magas vérnyomás és a depresszió fennmaradásának a kockázata maradhat fenn a világjárvány végét követően – jelzik az alváskutatók.

    A szorongást és a stresszt növeli a mindennapok bizonytalansága, ezért az alvatlanság elleni küzdelem soha nem volt olyan fontos, mint napjainkban – hangsúlyozza a szövetség. Ha az alvatlanság állandóvá válik, kialakulhat az alvatlansági szindróma, ami azt jelenti, hogy minél többet aggódik valaki emiatt, annál nehezebben tud aludni. A természetes élettani rendszerünk felborulása, a cirkadián ritmusunk megváltozása az emésztésre éppúgy hatással van, mint az immunrendszer funkcióira.

  • Bővítik a férőhelyeket a kórházakban a Dél-afrikai Köztársaságban – jelentette be az ország elnöke. Cyril Ramaphosa azt mondta, hogy az omikron-variáns egyre dominánsabbá válik az országban.

    Olyan fertőzésszámokat tapasztalunk, amire még nem volt példa a járvány kezdete óta

    – mondta az elnök, ismertetve, hogy az előző hét eleje óta megtöbbszöröződött az esetszám az országban.

    Hozzátette: egyelőre nem tudják, hogy az omikron-variánssal fertőzöttek közül hány pácienst kell majd kórházban kezelni, de arra készülnek, hogy esetleg megnőhet a számuk. Emellett igyekeznek minél több, a koronavírus kezeléséhez szükséges gyógyszert is beszerezni – idézi a Guardian.

  • Egy új, az Egyesült Államokban végzett tanulmány azt jelzi, hogy az alacsony szélsebesség és az áporodott levegő kedvez Covid–19 betegség terjedésének, egészen pontosan 45 százalékkal több ilyenkor a megfertőződés veszélye, mint amikor erősebb a szél – olvasható a Medicalxpress oldalán.

    A kutatást a New York állambeli Suffolk megye 2020. március 16. és 2020. december 31. közötti közegészségügyi adatai és a Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) napi jelentéseivel kombinálva végezték.

    Az eredmények azt sugallják, hogy mindannyian nagyobb biztonságban vagyunk, ha a levegőáramlás jelentősebb

    – mondta a kutatás vezetője, Sean Clouston, aki kollégáival kidolgozott egy statisztikai modellező programot, amely a közegészségügyi adatokból és az időjárás-jelentésekből megállapította, hogy a melegebb napokon, amikor az emberek kültéren gyűltek össze szignifikánsan több koronavírus-fertőzést eredményezett. Átfogó elemzésük kimutatta, hogy a 16 és 28 fok közötti hőmérsékletű napokon, amikor a szél sebessége óránként 8,85 kilométernél kevesebb, akkor jelentősen megnövekedett a fertőzöttek száma, mint amikor az átlagos szélsebesség meghaladja az óránként 8,85 kilométert.

  • Ausztriában bevezették a lockdownt, majd a kormány bejelentette, hogy kötelező lesz a koronavírus elleni védőoltás felvétele 2022. február 1-jétől a 14 évnél idősebb lakosok számára, az előzetes törvénytervezet szerint akár 600 eurós (218 ezer forint) büntetést is kaphatnak, akik nem oltakoznak.

    Az Index hírül adta, hogy november 22-től Ausztriában lockdownt vezettek be, a korlátozások az oltottakra is érvényesek. A szigorítások kimondták, hogy a beltéri közösségi helyeken mindenhol kötelező a maszkviselés, illetve kijárási tilalom lépett életbe, valamint a munkahelyeken, ha lehetséges, home office-ban kell dolgozni. Az iskolák és az óvodák viszont nyitva maradhattak, akárcsak Szlovákiában, de az intézményekben is kötelező lett a maszkviselés.

    A kormány a kötelező oltás bejelentésekor azt is közölte, hogy mentesülnek a vakcina felvételétől, akiket egészségügyi okok miatt nem lehet oltani, vagy már átestek a betegségen az utóbbi 180 napban, valamint azok az asszonyok, akik gyermeket várnak.

    Minden osztrák, aki jövő év február elejéig még nem oltatta be magát, február 15-én levelet kap az egészségügyi minisztériumból, amelyben kérik, hogy vegye fel az oltást. A járási hatóságok március 15-től kezdik meg az első bírságok kiszabását az oltási kötelezettség megszegése miatt. Az osztrák közszolgálati televízió szerint az oltatlanokat szankcionáló előzetes törvénytervezetben 600 eurós bírság szerepel az oltást visszautasítóknak. A hatóságok ezt a büntetést három hónaponként megismételhetnék – írja az Új Szó.

  • Nem elképzelhetetlen, hogy a koronavírus örökre velünk marad – mondta Paul Hunter, a University of East England gyógyszerészprofesszora. A szakértő kifejtette, hogy

    ismereteink szerint legutóbb 130 évvel ezelőtt lehetett egy nagyobb koronavírus-járvány, és az a vírus még mindig velünk van. Viszonylag gyakran, átlagosan három-hat évente fertőz, de ma már csak egyszerű náthát okoz.

    A professzor ezzel az 1889–90-es orosznátha-járványra utalt, amelyet az újabb kutatások szerint a koronavírus egyik ma is létező változata (HCoV–OC43) okozhatott. A 130 évvel ezelőtti járványnak egymillió áldozata volt, de ma már valóban csak enyhébb tüneteket okoz ugyanez a vírus.

    Valószínűleg így lesz ez a mostani járvánnyal is, vagyis időről-időre újra meg fognak minket fertőzni a koronavírus újabb variánsai, de többnyire csak egy egyszerű náthát okoznak majd. Akkor tehát nem kell majd aggódni a vírus miatt, de ez a pont egyelőre még messze van 

    – összegezte Paul Hunter. A szakértő mindeközben arról is beszélt, hogy a nemrég megjelent omikron-variáns még a deltánál is gyorsabban terjed, ezért valószínűleg már több mint ezer, a variánssal megfertőzött ember lehet az Egyesült Királyságban. Hivatalosan egyelőre ennek még csak a töredékéről tudnak.

    Várhatóan heteken, de legkésőbb egy hónapon belül domináns lesz az Egyesült Királyságban az omikron-variáns

    – mondta. Az utazási korlátozásokról beszélve Paul Hunter úgy fogalmazott: ezeknek csak kis hatásuk van az omikron terjedésére, ráadásul arra motiválják az államokat, hogy titkolják el a valós járványügyi helyzetet.

    Azt hiszem, hogy ha egyszer a fertőzés már bejutott az országba, akkor a határzár már nem sokat segít

    – idézi a kutatót a BBC.

  • Az Egyesült Államok szövetségi államainak mintegy harmadában ütötte fel már a fejét az omikron-variáns – jelentette a Reuters. Rochelle Walensky, az amerikai járványügyi hivatal (CDC) vezetője az ABC-nek azt mondta:

    Tudjuk, hogy sok esettel állunk szemben, ezeket szorosan követjük. Napról napra egyre több új esetről értesülünk, a számok vélhetőleg emelkedni fognak.

    A több mint 300 milliós országban Kaliforniában észlelték az első omikron-variánst, majd Colorado, Connecticut, Hawaii, Louisiana, Maryland, Massachusetts, Minnesota, Missouri, Nebraska, New Jersey, New York, Pennsylvania, Utah, Washington és Wisconsin államban is megjelent az újabb variáns.

    Walensky ugyanakkor hozzátette, hogy az Egyesült Államokban a legtöbb megbetegedés továbbra is a delta-variánshoz köthető.

  • A Dél-afrikai Köztársaságban a kórházak felkészülnek a megnövekedett terhelésre, miután a koronavírus új, omikron nevű mutációja miatt megemelkedett a regisztrált fertőzöttek száma – jelentette be az ország elnöke, Cyril Ramaphosa.

    Az egy nap alatt regisztrált fertőzöttek száma múlt hétfőn mintegy 2300 volt, azonban péntekre ez a szám több mint 16 ezerre, azaz a hétszeresére emelkedett. Az ország vezetője hangsúlyozta, hogy az új esetek többségében az omikron-mutációt mutatták ki, ami az ország több vidékén már gyakrabban okoz megbetegedést, mint a vírus korábbi, delta-változata. Cyril Ramaphosa nagyon aggasztónak minősítette a járványhelyzetet, de megnyugtatott mindenkit, hogy az ország elegendő vakcinával rendelkezik.

    Az oltás elengedhetetlen a gazdaság felélénkítéséhez, ugyanis minél több ember oltatja be magát, annál több gazdasági szektor nyithat újra

    – mondta az elnök, és nyomatékosította, hogy nemsokára ismét összehívják a járványügyi bizottságot, hogy megvitassák, milyen intézkedések szükségesek az omikron-vírusváltozat megjelenése miatt.

    Az új típusú koronavírus korábbi változataihoz képest jelentős mutációkat tartalmazó variánst a világon először Dél-Afrikában észlelték, még novemberben, azóta világszerte felbukkant, egyebek között Európában és Latin-Amerikában is. Ezt követően számos ország utazási korlátozásokat rendelt el a dél-afrikai térség államaival szemben.

    A baltimore-i Johns Hopkins Kórház hétfő reggeli adatai szerint a Dél-afrikai Köztársaságban a járvány kezdete óta 3 031 694 fertőzöttet és 89 966 halálos áldozatot jegyeztek fel – számolt be az MTI.

  • A 60 év fölötti emberek kötelező beoltása jelenti a kiutat a járványból a szlovák kormányfő, Eduard Heger szerint, aki ezt a gondolatát a közösségi médiában tette közzé.

    A pandémiáról annak kell dönteni, aki viseli a felelősséget, és a szakértőkkel kell tárgyalnia. Ez nem politikai vélemény, hanem tények és tapasztalatok kérdése. A kormánykoalíciónak ebben egységesnek kellene lennie

    – írta a Magyarországgal szomszédos ország miniszterelnöke. A kormányfő hangsúlyozta a bejegyzésében, hogy ha pozitív változásokat akarnak a lakosok, akkor a reformokat véghez kell vinni, mégpedig a teljes koalíció támogatásával.

    Az Index korábban beszámolt róla, hogy a járványkezelésben nincs egyetértés a szlovák kormánykoalícióban, mert a november 25-én bevezetett lockdown bevezetésében egyetértettek a tagok, de az oktatás jelenlétiről online-ra való átállásában nem, amit a korábbi miniszterelnök, Igor Matovič is többször kifogásolt, mert szerinte a teljes lezárásnak nincs értelme a jelenléti oktatás mellett.

    Eduard Heger arról is írt, hogy a terve az, hogy Szlovákiából olyan országot csináljon, ahol az emberek örömmel élnek, ám bevallotta, hogy a koalíció sokszor önmagát gáncsolja el – írja az Új Szó.

  • A mai naptól Covid-védőoltás vagy negatív PCR-teszt nélkül Ukrajnában nem engedik be az állampolgárokat a bankokba, a benzinkutakra, a kisállat-kereskedésekbe, a gyógyszertárakba és élelmiszerboltokba.

    Némileg javult a járványhelyzet Ukrajnában, ám az új variánsok megjelenése és a kórokozók jelenléte miatt a kormány december 6-tól szigorított a karanténkorlátozásokon. A veszélyeztetett járásokban már eddig is korlátozások voltak érvényben, ám mától ez az ország egész területére igaz. A biztonságosnak tartott területeken ez idáig elegendő volt egy oltás ahhoz, hogy valaki a közintézményekben tartózkodhasson, és azok akadálytalanul működhessenek. Most azonban már teljes védettséggel kell rendelkeznie mindenkinek, hogy elkerüljék a korlátozásokat.

    A legfrissebb szigorítás szerint egy oltással vagy friss negatív teszttel, vagy a gyógyulást igazoló dokumentummal nem rendelkező személyek december 6-tól nem vehetnek részt kulturális, sport-, szórakoztató, társadalmi és vallási tömegrendezvényen. Emellett nem látogathatják a mozikat és más kulturális intézményeket, illetve edzőtermeket, fitneszközpontokat, uszodákat. Ezenkívül nem engedhetik be őket a bárokba, éttermekbe, kávézókba és egyéb létesítményekbe – írja a Kárpáti Igaz Szó.

  • Biztatók az omikron-variánssal kapcsolatban eddig ismert számok – nyilatkozta Anthony Fauci, Joe Biden amerikai elnök egészségügyi főtanácsadója a CNN-nek. Hozzátette: hátradőlni persze nem lehet, de az előzetes információk egyelőre optimizmusra adnak okot. Az eddigi adatok ugyanis azt mutatják, hogy az omikron nem okoz annyira súlyos tüneteket, mint amiket a delta-variáns esetében lehet tapasztalni. Az egészségügyi főtanácsadó arról is beszélt, hogy az emlékeztető oltások az új mutáns ellen is jelentős védelmet nyújthatnak.

    Az omikron-variáns jelenlétét mostanáig körülbelül 40 országban és legalább 15 amerikai államban mutatták ki. A nagy fokú mutációk miatt rendkívüli fertőzőképességgel bíró variáns komoly aggodalmat keltett, az Egyesült Államok eddig nyolc afrikai országgal szemben vezetett be beutazási korlátozásokat. Anthony Fauci azt mondta, az ezekről szóló döntéseket folyamatosan felülvizsgálják – írja a Financial Times.

  • Szélsőséges vakcinadiszkrimináció sújtja az afrikai kontinenst, noha a földrésznek csak akkor van esélye felülkerekedni a koronavírus-járványon, ha a lakosság 70 százalékát a jövő év végéig sikerül beoltani – ismerteti a Mo Ibrahim Foundation jelentését az MTI.

    Az omikron-variáns dél-afrikai észlelése is rávilágít, hogy az alacsony átoltottság miatt alakulhatnak ki újabb mutációk, amelyek aztán olyan térségekre is átterjedhetnek, ahol egyébként az emberek túlnyomó többsége már oltott.

    A világ legfejlettebb hét országban már a lakosság csaknem 70 százaléka kapott védőoltást, míg Afrikában csak minden 15. ember kapta meg a vakcinát.

    Alapítványunk és más afrikai hangok is a válság kezdete óta hangoztatják, hogy a beoltatlan Afrika tökéletes keltető lehet a variánsok számára

    – hangsúlyozta Mo Ibrahim, az alapítvány milliárdos szudáni alapító elnöke. Szerinte

    csak az egész világ beoltása jelenthet kiutat.

    Az oltási kampány kezdetén a fejlett országok az oltóanyagok jelentős hányadát maguknak foglalták le, így a fejlődő világ számára létrehozott Covax kezdeményezés lassan indult. Az elmúlt hónapokban az afrikai oltási kampányok is lendületet vettek, ám az elmaradott egészségügyi ellátórendszer és infrastruktúra rengeteg helyen akadályozza a hatékony végrehajtást.

  • A világon 265 854 752 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 5 255 648 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint hétfő reggeli adatai szerint – számolt be az MTI. Egy nappal korábban 265 371 760 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 248 620 volt.

    A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek. A hivatalos adatok szerint a SARS–CoV–2 vírus okozta Covid–19 betegségnek

    • az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, 49 085 361 ember eddig a napig, a halálos áldozatok száma 788 363.
    • Indiában 34 633 255 fertőzöttet és 473 326 halálos áldozatot jegyeztek fel.
    • Brazíliában 22 143 091 fertőzöttről és 615 636 halálos áldozatról tudni.
    • Az Egyesült Királyságban 10 523 316 a fertőzöttek száma, és 146 055 ember halt meg a betegségben.
    • Oroszországban 9 630 296-ra nőtt az igazolt fertőzöttek száma, a halálos áldozatoké 275 824-re emelkedett.
    • Törökországban 8 903 087 fertőzöttet regisztráltak eddig, a halálesetek száma a hivatalos adatok szerint 77 830.
    • Franciaországban 8 021 237 fertőzöttet és 120 519 halálos áldozatot regisztráltak.
    • Iránban 6 134 465 a fertőzöttek és 130 200 a halottak száma.
    • Németországban 6 200 937 fertőzöttet és 103 24 halottat tartanak nyilván.
    • Spanyolországban 5 202 958 fertőzöttet és 88 159 halálos áldozatot regisztráltak.
    • Olaszországban 5 109 082 fertőzöttet tartanak nyilván, a halálos áldozatok száma 134 195.
    • Ukrajnában 3 668 794 fertőzöttet regisztráltak, és a hivatalos adatok szerint 93 734 ember halt meg a koronavírus szövődményeiben.
    • Lengyelországban 3 671 421 fertőzöttet és 85 675 halálesetet tartanak nyilván.

    Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.

  • Az újonnan felálló német kormány kötelezővé tenné március 16-tól a koronavírus elleni védőoltást a kórházakban, az idősotthonokban és más egészségügyi intézményekben a Reuters birtokába jutó törvénytervezet szerint – írja a Guardian. A 82 milliós országban, hasonlóan Európa többi országához, egyre több az új fertőzött, éppen ezért egyre többen újabb korlátozások bevezetését javasolják. Az új német kormány várhatóan a jövő héten terjeszti be a parlament elé a jogszabályt.

    A Reuters szerint a dolgozóknak legkésőbb március 15-ig igazolniuk kell, hogy be vannak oltva, vagy átestek a betegségen. A jogszabálytervezet egyik fontos eleme, hogy lehetővé teszi az állatorvosoknak, a fogorvosoknak és a gyógyszerészeknek is, hogy elvégezhessék az oltást, felgyorsítva ezzel az oltakozást.

    A hírügynökség megjegyzi, hogy a törvénytervezet február 15-ig meghosszabbítja 16 német szövetségi állam számára, hogy szükség esetén újabb szigorításokat rendelhessenek el.

  • Nem sok jóval kecsegtet a jövőre nézvést Dame Sarah Gilbert oxfordi vakcinafejlesztő, aki szerint a következő járványok halálosabbak lehetnek a koronavírusnál.

    A Guardian beszámolója szerint a professzor arra figyelmeztetett, hogy miközben egyértelmű, hogy a koronavírus-járvány nem ért véget, a következő rosszabb is lehet ennél.

    Ezt azzal összefüggésben fogalmazta meg, hogy a brit minisztereket az egyik tudományos tanácsadó arra figyelmeztette, hogy az omikron-variáns meglehetősen gyorsan terjed az Egyesült Királyságban, a keddtől kezdődő beutazási korlátozásokat pedig gyaníthatóan túl későn vezették be az esetleges fertőzéshullám elkerülésére. Vasárnap éjszaka 86 új omikronos esetet jelentettek az országban, összesen pedig mostanáig 246-ot.

    Gilbert arra figyelmeztetett, hogy annak ellenére, hogy az immár két éve tartó koronavírus-járvány következtében már több mint 265 millió ember fertőződött meg, a következő pandémia akár fertőzőbb és halálosabb is lehet. Leszögezte, valószínűleg nem ez az utolsó alkalom, hogy egy vírus az életünket és a megélhetésünket veszélyezteti, s arra hívta fel a figyelmet, hogy a koronavírus-járvány alatt elért tudományos eredményeket és a megszerzett ismereteket nem szabad veszni hagyni.

  • Indul az Index napi hírösszefoglalója, melyben beszámolunk a koronavírus-világjárvány történéseiről, és ismertetjük a legfontosabb tudnivalókat.