Nagy Márton az Indexnek: Együttérzünk a magyar lakossággal

DSC2179
2025.01.30. 19:20
A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön publikálta a tavalyi évre vonatkozó GDP-adatokat, amivel kapcsolatban most Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert kérdeztük. A tárcavezető az Indexnek elárulta, hogy szerinte végül miért nem sikerült a kormányzati ígéret, miszerint a 2024-es évnek már a gazdasági növekedésről kellett volna szólnia. A gazdasági csúcsminiszter külön kiemelte, hogy azon dolgozik, a családok jövedelmi helyzete tovább javuljon.

„A tavaly év elején a 2,5 százalékos növekedést még elérhetőnek gondoltuk, de ezt keresztülhúzták: ipari teljesítmény nem volt, a fogyasztás pedig az év második felében talált erőteljesebben magára” – többek között így értékelte az Indexnek Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a csütörtökön publikált GDP-adatokat. Magyarország bruttó hazai termékének volumene 2024. IV. negyedévében a kiigazított adatok szerint 0,2 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit. Az előző negyedévhez képest a gazdaság teljesítménye 0,5 százalékkal bővült.

A Központi Statisztikai Hivatal adataiból az is kiderült, hogy tavaly a gazdaság teljesítménye a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,6 százalékkal meghaladta az előző évit.

Fontos kiemelni, ezzel az adattal véget ért a technikai recesszió.

Nagy Márton szerint az alacsony növekedés hátterében elsősorban az áll, hogy az ipari szektor egyetlen negyedévben sem talált magára, a fogyasztás pedig csak az utolsóban:

A lakosság a fogyasztását visszafogta, az ipari szektorban pedig alacsony volt a termelés. Ami azonban számomra igazán meglepetés, hogy a német gazdaság gyengélkedése tartós. 2023 után ismét recesszióba csúsztak, és 2025-re is hasonlóak a várakozások. Ilyen a világháború óta nem történt. Ennek oka a politikai és a gazdasági instabilitás, a járműipar mély válságban van, a probléma elsősorban az energiaárak. A német autóipar már nem versenyképes a kínaival.

A fogyasztással kapcsolatban a miniszter szerint azt érdemes látni, hogy 2023-ban az infláció „megette” a családok jövedelmét. Ugyanakkor „együttérzünk a családokkal, nagyon nehéz időszakon mentek keresztül. Azonban 2024-ben az infláció stabilizálódott, a bérek jelentősen emelkedtek. A reálbérek pozitív tartományba ugrottak, és az emberek 82 százalékánál reálbér-emelkedés volt megfigyelhető” – összegezte a gazdasági miniszter.

Ez már a fordulat?

Arra a felvetésünkre, hogy ebből az alacsony keresetűek kevesebbet éreznek, hiszen az infláció a szegények adója, Nagy Márton kifejtette, a kis jövedelműeknél és a középosztálynál is reálbér-emelkedés volt, és a legkisebb növekedés pont a leggazdagabbakat érintette. „Az inflációs sokkon túlvagyunk, az emberek vissza is kapták a pénzt, amit elvett az infláció, de itt nem szabad megállni, nekünk azon kell dolgozni – személy szerint elsősorban nekem –, hogy a családok jövedelmi helyzete tovább javuljon.”

A kormány egyértelműen azt kommunikálja, hogy tavaly az utolsó negyedévben már látható volt a bizalom jelentős emelkedése a lakosságban. Nagy Márton szerint lehet azon vitatkozni, hogy a gazdaságban a fordulat jelenleg mennyire erős.

De maradjunk abban, hogy fordulat van, és a huszonegy intézkedésből álló kormányzati Új Gazdaságpolitikai Akcióterv lakosságot érintő programjai csak most kezdik kifejteni hatásukat.

A nemzetgazdasági miniszter így annak adott hangot, hogy most pozitív a prognózisa, és „idén az ipari termelés és a beruházások is stabilizálódnak, képesek vagyunk 3 százalékos növekedést elérni. Annak ellenére, hogy a német gazdaság még mindig nem áll helyre”. Arra a kérdésünkre, hogy a német gazdaság hány százalékponttal húzhatja le a magyar GDP-t, a tárcavezető kifejtette, a kormány akkor elégedett, ha a német gazdasághoz képest a magyar 2 százalékponttal jobban növekszik.

Ha a német gazdaság 2025-ben is recesszióban vagy nulla közeli állapotban lesz, akkor a magyar gazdaság teljesítménye 2-3 százalékos sávban képes mozogni, remélhetőleg a tetején. „Ahhoz, hogy átkerüljünk egy következő, a 3-4 százalékos sávba, kell a német gazdaság stabilizálódása.” A kormányzati várakozás a 2025-ös évre jelenleg 3,4 százalék, ugyanakkor ehhez a külső tényezőkre is szükség van.

Az Indexnél korábban már többször foglalkoztunk azzal, hogy az alacsony jövedelműek fogyasztás helyett inkább tartalékaikat töltik vissza, és ebben a társadalmi csoportban nincs jelentős költekezés, Nagy Márton ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy ez nem igaz.

A fogyasztási ráta az alacsonyabb keresetűeknél és a középosztálynál sokkal magasabb, mint a magasabbaknál. Pontosan jól látjuk, hogy a legerősebb bérnövekedés a kispénzűeknél és a középosztálynál van. Azt is lehet látni, hogy számos alacsony jövedelmű munkavállalónál is van megtakarítás. Az alsó decilisben is elmondható, hogy a pénzügyi helyzet javul.

Majd amikor ismét felvetettük, hogy a konjunktúraérzékelés nem feltétlenül mutatja ezt, Nagy Márton újból elmondta: „higgye el, együttérzünk a magyar lakossággal. Persze tovább kell javítani a jövedelmi helyzeteket, de már egyre nagyobb tér van a fogyasztásra.”

Lesz különalku Donald Trumppal?

A nemzetgazdasági miniszter szerint a másik, hogy a fogyasztáson belül tolódunk vissza a hazai és a magas minőségű termékek felé, ami szerinte kifejezetten pozitív. „És a középosztály képes elutazni karácsonykor: 2024 decemberében, és főleg 23-a után, lényegében az emberek elhagyták az országot, és nem vásárolni mentek, hanem pihenni. Ebből látszik, van pénzügyi erő a középosztálynál.”

Nagy Márton azzal kapcsolatban, hogy külföldre utaztak el a magyarok, így nem Magyarországon költekeztek, kifejtette, a turizmusban versenyezni kell, hasonlóan az e-kereskedelemhez. „Nem szabályzással, hanem a jobb szolgáltatásokkal kell élénkíteni a hazai fogyasztást, legyen az e-kereskedelem vagy turizmus.”

Az Indexen több részletes elemzésben kifejtettük, hogy Donald Trump protekcionista gazdaságpolitikája a magyar gazdasági döntéshozókra is nyomást helyezhet. Nagy Márton szerint az új amerikai elnök „felfordította a világot”.

Ebből a szempontból Trump és a német választás a következő másfél hónapban nagyon érdekes lesz, mert a világon az origó megváltozik. Nemzetközi szinten a gazdaságpolitikában most ez a két jelentős folyamat látható. A magyar gazdaságpolitikusoknak nagyon fontos figyelni, hogy mi történik, de arra számítok, hogy ez két hónap múlva már beáll

– mondta a tárcavezető, aki szerint Trump döntéseiből az egyik legmeghatározóbb a globális minimumadó felszámolása az Egyesült Államokban. Az amerikai cégek alacsonyabb adókulccsal adóznak majd, mint a külföldiek. Európa jelenleg alkalmazza a globális minimumadót, Amerikában ezzel szemben a társasági adó 9-10 százalékon áll.

Pont ez az, amit nem akarunk, hiszen el akarjuk kerülni a versenyképesség további romlását. Ezért levelet írtam Brüsszelbe a pénzügyi biztosnak, valamint a lengyeleknek, akik az elnökséget betöltik, hogy a globális minimumadó kérdéskörét a következő pénzügyminiszteri ülésen vegyék napirendre.

A nemzetgazdasági miniszter szerint az Európai Uniónak muszáj álláspontot kialakítani ebben. Nagy Márton szerint Trump döntéseiből még a mesterséges intelligencián túl harmadikként a vámháborút kell kiemelni, ugyanakkor a tárcavezető szerint Donald Trump ebben Európával szemben egyelőre óvatosabb.

„A vámháború tekintetében a háttérben egyeztetések folynak, hogy mit tud az Európai Unió tenni azért, hogy ezt elkerülje. Ezt lehet olvasni a sorok között, az egyik legfontosabb kérdés az amerikai LNG, hogy ezt Európa megveszi-e, vagy sem. Ez nagyon fontos üzlet lesz.”

(Borítókép: Nagy Márton 2025. január 20-án. Fotó: Tövissi Bence / Index) 

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Lipők Sándor: A települések kétharmada a szolidaritási hozzájárulás nyertese

Lipők Sándor: A települések kétharmada a szolidaritási hozzájárulás nyertese

A polgármester szerint a települések bevételeit elsősorban az iparűzési adó határozza meg.

február 17., 15:52

  • Gazdaság
Rekordközelben termeltek hétfőn az ipari naperőművek

Rekordközelben termeltek hétfőn az ipari naperőművek

Magyarország a termelésben és tárolásban is élenjáró szerepre tör a minisztérium szerint.

február 18., 17:55

  • Gazdaság
Az oroszok nyilvánosságra hozták, hogy Orbán Viktor miért adhatott ultimátumot Brüsszelnek

Az oroszok nyilvánosságra hozták, hogy Orbán Viktor miért adhatott ultimátumot Brüsszelnek

Rekordot döntött a Török Áramlat.

február 18., 09:13

  • Gazdaság
Debreciner: Több vízhez jutnak Debrecenben az akkugyárak, mint a kiszáradó tavak

Debreciner: Több vízhez jutnak Debrecenben az akkugyárak, mint a kiszáradó tavak

A kínai EVE Power akkumulátorgyár engedélyezési dokumentuma alapján egyértelmű a képlet.

február 17., 16:28

  • Gazdaság
Óriási pénzek mozdulhatnak meg: a miniszterek ide adhatják le a vagyonukat

Óriási pénzek mozdulhatnak meg: a miniszterek ide adhatják le a vagyonukat

Bemutatjuk a bizalmi vagyonkezelés hátterét.

február 17., 15:11

  • Gazdaság
Nem mind zöld, ami hidrogén: így változtathatja meg a jövő üzemanyaga az életünket

Nem mind zöld, ami hidrogén: így változtathatja meg a jövő üzemanyaga az életünket

A terjedését a költségek hátráltatják.

tegnap, 19:58

  • Címlapon
Gulyás Gergely: Váratlan meglepetés ez nekem is

Gulyás Gergely: Váratlan meglepetés ez nekem is

Diákok kérdezték a minisztert.

tegnap, 18:36

  • Gazdaság
Pénzeső érkezik, 16,5 milliárd forintra lehet pályázni

Pénzeső érkezik, 16,5 milliárd forintra lehet pályázni

Közvetve akár évi 80-100 milliárd forint pluszjövedelmet jelenthetnek a mezőgazdaság számára.

február 18., 13:50

  • Gazdaság
Meglepő dolgokra licitálhatnak a NAV árverésén

Meglepő dolgokra licitálhatnak a NAV árverésén

Csaknem 1700 tárgy közül lehet válogatni.

február 17., 14:16

  • Gazdaság
Romániai céget vásárol fel a Duna Aszfalt Zrt.

Romániai céget vásárol fel a Duna Aszfalt Zrt.

Az adásvétel értékét a felek nem hozták nyilvánosságra.

február 19., 07:19

  • Gazdaság
Kocsmafejlesztési programot szorgalmaz a magyar söripar

Kocsmafejlesztési programot szorgalmaz a magyar söripar

Vajon lehet-e újra virágzó sörkultúránk, és hogyan segíthetne ebben az állam?

február 15., 10:44

  • Gazdaság
Szijjártó Péter: Új szintre léphet a magyar–kazah együttműködés

Szijjártó Péter: Új szintre léphet a magyar–kazah együttműködés

A nukleáris energia területén is lehetőség nyílik a közös munkára.

február 17., 11:02

  • Címlapon
Meredek pletykák kaptak szárnyra Tiborcz Istvánról, akit fantomnak neveztek egy osztrák lapban

Meredek pletykák kaptak szárnyra Tiborcz Istvánról, akit fantomnak neveztek egy osztrák lapban

Az Index megkeresésére cáfolta a híreszteléseket a BDPST Group.

tegnap, 17:42

  • Gazdaság
1,3 milliárdért eladta az állam Balatonföldvár egyik legértékesebb területét

1,3 milliárdért eladta az állam Balatonföldvár egyik legértékesebb területét

Az eladási ár azt mutatja, hogy igen jelentős lehetett az érdeklődés az ingatlanra.

február 19., 11:33

  • Gazdaság
Donald Trump padlógázra lépett, így hat a visszatérése Magyarországra

Donald Trump padlógázra lépett, így hat a visszatérése Magyarországra

Terítéken a gazdaság, a tőzsde, Szécsényi Bálint, az Equilor elnök-vezérigazgatója tiszta vizet öntött a pohárba.

február 17., 11:51

  • Gazdaság
Nagy dobásra készül a 4iG, újra a SpaceX-szel tárgyaltak Washingtonban

Nagy dobásra készül a 4iG, újra a SpaceX-szel tárgyaltak Washingtonban

A decemberi mar-a-lagói találkozó után folytatódtak a megbeszélések.

február 19., 10:42

  • Gazdaság
Vészesen fogy a földgáz Európában – meddig bírjuk a telet?

Vészesen fogy a földgáz Európában – meddig bírjuk a telet?

Az európai föld alatti gáztárolók (UGS) töltöttségi szintje 50 százalék alá csökkent.

február 17., 10:38

  • Gazdaság
Rémes járvány sújtja Amerikát, már Európát is elérte

Rémes járvány sújtja Amerikát, már Európát is elérte

A kereskedelemben is látszik a hatása, mennyiségi korlátozásokkal próbálják orvosolni a problémát.

február 16., 18:16

  • Gazdaság
Új adatokat publikált az Energiaügyi Minisztérium a napelemek számáról

Új adatokat publikált az Energiaügyi Minisztérium a napelemek számáról

Többségük családi házak tetején működik.

február 17., 08:52

  • Gazdaság
Az Államadósság Kezelő Központ vezetője az Indexnek: Ez a pénz már zsebben van

Az Államadósság Kezelő Központ vezetője az Indexnek: Ez a pénz már zsebben van

Több milliárd euró mozdult meg.

február 16., 17:19

  • Gazdaság
Karikó Katalin az Indexnek: Ha egy kutatót gátol a rendszer, keressen kiutat

Karikó Katalin az Indexnek: Ha egy kutatót gátol a rendszer, keressen kiutat

Mi is ott voltunk az első női Nobel-díjasunk alma materében tartott közönségtalálkozón.

február 16., 14:19

  • Gazdaság
Nemzetgazdasági Minisztérium: Magyar Péter a programját felírhatja egy WC-papírra

Nemzetgazdasági Minisztérium: Magyar Péter a programját felírhatja egy WC-papírra

Itt a válasz a Tisza Párt elnökének a kijelentéseire.

február 16., 11:47

  • Gazdaság
Energiaügyi Minisztérium szerint Brüsszel ismét a rezsicsökkentést támadja

Energiaügyi Minisztérium szerint Brüsszel ismét a rezsicsökkentést támadja

A tárca hangsúlyozta, hogy fenntartják a lakossági kedvezményt.

február 16., 20:15

  • Gazdaság
Százmilliók forogtak kockán, többen örülhetnek ezeknek a számoknak

Százmilliók forogtak kockán, többen örülhetnek ezeknek a számoknak

Kihúzták a hatos lottó nyerőszámait.

február 16., 17:49

  • Gazdaság
Ez már rémálom: újabb banki díjemelések jönnek

Ez már rémálom: újabb banki díjemelések jönnek

Már kilenc bank jelentette be az inflációs díjemelését.

február 17., 09:52

  • Gazdaság
Befuccsolni látszik a Tesla Cybertruck-üzlete, óriási akciókat jelentettek be

Befuccsolni látszik a Tesla Cybertruck-üzlete, óriási akciókat jelentettek be

Eddig nem látott árengedményekkel szórnák ki a készleteket.

február 16., 17:49

  • Gazdaság
Igazán rájuk fér: régóta várt jó hírnek örülhetnek a magyar vállalatok

Igazán rájuk fér: régóta várt jó hírnek örülhetnek a magyar vállalatok

Az állam helyett ezúttal a piac biztosít kamatkönnyítést – mutatjuk, hogyan.

február 16., 15:05