Jöhet a pánik, amikor kipakol a Facebook és a Google

2024.04.22. 19:19
A héten adja ki gyorsjelentését a Google anyavállalata, az Alphabet és a Facebook anyavállalata, a Meta. Az Economx elemzése szerint ezeken a tájékoztatókon múlik, hogy a tőzsdén már tartó korrekció enyhe lefolyású lesz-e, vagy pánikszerű eladási hullámba csap át.

A héten érkezik a részvénypiac néhány legnagyobb technológiai és növekedésorientált vállalatának gyorsjelentése. Ez fontos teszt lehet a tőzsdéknek, ahol a héten a kamatcsökkentési várakozások gyengülése miatt amúgy is korrekció indult – világított rá elemzésében az Economx gazdasági portál. 

Ezen cégek teljesítményét fontos lakmuszpapírnak tekintik a befektetők, mivel domináns pozíciót foglalnak el iparágaik élén.

Eközben az indexek kosarában betöltött nagy súlyuk miatt részvényeik árfolyammozgása túl nagy befolyást gyakorol az olyan irányadónak tekintett indexekre, mint az S&P 500. Bár a piac idei menetelése szélesebb körű lett, az úgynevezett „megacap” részvények továbbra is a portfóliók alapkövei maradtak.

A Bank of America legutóbbi alapkezelői felméréséből kiderült, hogy a legtöbb befektető egyelőre nem eladja, hanem tartja ezeket a részvényeket.

Mindenki a nagy techcégekre figyel

Nem véletlen, hogy ezen cégek gyorsjelentéseit kiemelt figyelem övezi. Különösen most, hogy megindult a várva várt korrekció. Az elmúlt 3 hétben az S&P 500-as index több mint 5 százalékot veszített értékéből, ezzel felére csökkentette idei nyereségét. A romló piaci hangulatért elsősorban az felel, hogy az infláció a korábban vártnál tartósabbnak bizonyul, s emiatt a befektetők kevesebb kamatcsökkentést várnak a Fedtől.

De persze szerepet játszott a korrekcióban az is, hogy a tőzsdén hónapok óta tartó emelkedés historikus összehasonlításban is drágává tette az indexet

– írta az Economx.

Mindezt egy olyan időszakban, amikor az emelkedő államkötvényhozamok nyomást gyakoroltak a részvények értékelésére. Ha ráadásul erre még a vállalati eredmények sem képesek hozni az elvártat, az újabb olaj lehet a tűzre. Korábban írtunk a hazai helyzetről, mely szerint tavaly az év második felében meredeken csökkenni kezdett az infláció. Az idei, várhatóan 4 százalék körüli átlagos infláció után 2025-ben további süllyedést várnak az elemzők, 3 százalék közelébe érhet az áremelkedési ütem. Ez a dezinfláció pedig teret enged a jegybanknak, hogy tovább vágja az alapkamatot, így az elmúlt években látott magas állampapírhozamok is jelentősen csökkennek majd.

Még bőven van tér lefelé

A Tesla, amely kedden számol be eredményeiről, 2024-ben már túl van egy 40 százalékos zuhanáson elektromos járművek piacaival, illetve az ezen a cég piaci részesdésével kapcsolatos aggodalmaknak köszönhetően.

A Meta Platforms, amely ezzel szemben idén 40 százalékot meghaladó mértékben drágult, szerdán teszi közzé adatait. Az Alphabet és a Microsoft csütörtökön, ez utóbbi két részvény idei nyeresége 12, illetve 7,5 százalék. Az idén a mesterséges intelligenciák működtetéséhez szükséges chipek iránti őrületnek köszönhetően 70 százalékkal emelkedő Nvidia majd csak május 22-én teszi közzé adatait, részvényei azonban megszenvedték a pénteken beinduló eladási hullámot a techrészvények piacán, 10 százalékot estek.

A korrekció ellenére még mindig 20 körüli az S&P500 index árfolyam/nyereség (P/E) hányadosa, ami jóval a 15 körüli historikus átlag felett van, tehát még bőven van tér lefelé.

A legfontosabb támasz a 2022 októberében elindult trend szempontjából a mostaninál jóval lejjebb, 4680 pont körül, a január elején beállított lokális mélypont szintjén található. Ezt a szintet nem szabad lefelé áttörnie szignifikánsan az indexnek ahhoz, hogy a ciklikus emelkedő trend életben maradjon. Márpedig ez egyelőre igen messze, több mint 6 százalékkal pénteki záróértéke alatt található – világított rá elemzésében az Economx.

Elindult az Indamedia média és marketing-kommunikációs kiadványa.

További szakmai tartalmakért kattints és kövess bennünket!

MEGNÉZEM

NÖVEKEDÉSRŐL ÉS EGYENSÚLYRÓL

Legyen ott ön is!