Sikeresen kiszorítottuk a külföldi cégeket

2020.07.07. 14:13

Átrendeződött a hazai cégek tulajdonosi köre, írja az MTI az Opten közleményére hivatkozva. Az ország két tradicionális kereskedő partneréhez – Németországhoz és Ausztriához – köthető cégek száma nemcsak arányaiban, de abszolút értékben is fokozatosan csökken.

Hazaküldtük a németeket, osztrákokat, amerikaiakat

Az érdekeltségi toplistát ugyan még Németország vezeti, de a 2011-es adatokhoz képest 27,8 százalékkal csökkent a német cégek száma. Az érdekeltségi lista harmadik helyén szereplő Ausztria pedig 18 százalékos hazai cégszámcsökkenést szenvedett el az évek alatt. Emellé érdekességként megjegyzik, hogy

meredeken csökkenT idehaza az USA-hoz köthető cégek száma is,

ez napjainkban is zajlik. A nyugat-európai tulajdonosok lemorzsolódása azonban nem minden egyes nyugati országra igaz. Az Olaszországhoz és Nagy-Britanniához köthető cégek száma például emelkedik.

Orbán ViktorMatolcsy György vagy Bogár László és sok más közszereplő gyakran előkerülő témája volt az elmúlt 20-25 évben a külföldi cégek erkölcstelen pénzszivattyúként láttatása. Ennek az elképzelésnek szimplán annyi a lényege, hogy a külföldiek idejönnek, elveszik a pénzünket, és sose adják vissza. Sőt, eleve azért fektetnek be itt, hogy nyereséget termeljenek.  Ezért sokszor kimondott cél is volt a külföldiek kiemelt zaklatása egy-egy kiszemelt iparágban. 

Sokat romlott a forint is

Külön csak a milliárdos árbevétel feletti nagyvállalatokat nézve a külföldi érdekeltségű nagyvállalatok aránya fokozatosan csökken Magyarországon: míg 2011-ben 41 százalék felett volt ez az arány, mára 31 százalékra csökkent. Ezek forintban milliárdos árbevételűek, tehát a devizánk súlyos elértéktelenedése is erősíti, hogy forintban magasabb lesz az árbevétele sok vállalatnak. 2011-ben még csak 6500 ilyen vállalat volt az országban, de néhány év alatt több mint 50 százalékkal növekedett a számuk.

Jelenleg már több mint 10 ezer olyan cég van bejegyezve Magyarországon, amelynek az éves nettó árbevétele meghaladja az egymilliárd forintot. Ezek közül pedig majdnem 7000 olyan, amelyek teljesen magyar érdekeltségbe tartoznak. 

„Míg a külföldi érdekeltségű nagyvállalatok száma évről évre stagnál, vagy alig emelkedik, addig a hazai érdekeltségű cégek száma egyre gyorsuló sebességgel növekszik” – írták, hozzátéve, hogy a 2017-es beszámolókhoz képest például a 2018-as adatokban több mint ezer új, milliárd feletti, tisztán hazai érdekeltségű cég található.

A külföldiek aránya így csökkent a százmillió forint éves árbevételt meghaladó cégek körében is. Itt a külföldiek aránya 18 százalékról 12 százalékra csökkent. Fontos, hogy a fentiek a cégek darabszámát jelentik, nem az összesített árbevételüket vagy bármi hasonlót. 

Sok lehet a bűnöző is közöttük

Az Opten szerint a toplistán még megtalálhatók olyan országok, amelyeket vélhetően nem a valódi gazdasági érdek emelt be a kiemelt szereplők közé. Az Ukrajnához köthető cégek száma például fokozatosan növekszik, de az adatok azt mutatják, hogy az országhoz köthető vállalatok jelentős része problémás, így részben szürkegazdasági okai lehetnek a kötődésnek.

Kiemelték, hogy a

regisztráltan offshore kötődésű magyarországi cégek száma továbbra is jelentős,

de a számuk épp csökkenőben van.