18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

Átnyálaztuk, miért nyújtogatja a nyelvét a fél világ a fotókon

GettyImages-183444443
2023.01.29. 16:45
Egyre több helyen találkozhatunk nyelvüket öltögető, magukat fotózó emberekkel, azonban a legtöbb esetben nem is sejtjük, sőt még az alanyok sem tudják, mit fejez ki a grimasz. A nyelvnyújtogatás kultúránként, helyzettől és kontextustól függően is eltérhet, jelentése pedig megannyi lehet. De mégis mit fejezhetünk ki ezzel, és miért mutogatjuk a fotókon a nyelvünket?

A közösségi médiát használók körében már biztosan sokaknak szemet szúrt, hogy több híresség és influenszer – vagy akár ismerőseink egy része – előszeretettel öltögeti a nyelvét a különböző platformokra feltöltött fotóin. Egyesek ránézésre már tényleg nem tudnak máshogyan pózolni, csak nyelvnyújtogatással – legyen szó meghitt családi összejövetelről vagy eszeveszett hétvégi buliról. 

A nyelvöltésnek a különböző kultúrákban és korokban teljesen eltérő jelentése volt, így az ezzel kapcsolatos kérdések és válaszok meglehetősen összetettek. Gyermekeknél egészen más lehet a jelentése, mint azoknál a felnőtteknél, akik ugyanezt teszik. A kutatóknak még mindig nincs válaszuk a nyelvnyújtogatás okára, ám hogy egyes kultúrákban, illetve embereknél miért lett ez a módi, arra található szikraszilárd magyarázat.

Kultúránként eltér a jelentése 

Az biztos, hogy a különböző kultúrák és szubkultúrák egészen más jelentést társítanak a nyelv nyújtogatásához. Tibetben például a nyelv kinyújtása üdvözlésként és a tisztelet jeleként funkcionál. Ezzel éles ellentétben az új-zélandi maori nép a csatát megelőző énekek és tánc, azaz a haka részeként használta ezt a gesztust, ami az ellenség megfélemlítésére szolgált, erőt és vadságot sugározva.

A kontextustól és a nyelv helyzetétől függően rendkívül eltérő lehet a jelentése. Bár fontossága tagadhatatlanul értelmezés tárgyát képezi, mégis nagyon kevesen foglalkoznak azzal, mire utalhat egy-egy nyelvnyújtás, így sokszor nem is tulajdonítunk neki különösebb jelentőséget. Amint azt az ezen a területen végzett kutatások kimutatták, alapvető szociális intelligenciánknak hála a legtöbbünk felismeri és tudja értelmezni ezeket a jeleket, amelyekhez az adott helyzettől függően különböző üzenetek társulnak.

A nyelvöltögetést általában gyerekcsínynek vagy gyerekes viselkedésnek tulajdonítjuk. Felnőtteknél ezt általában a kontextusból kiragadva ostobának, éretlennek és sértőnek vagy undorítónak tartja a társadalom, sokszor azonban az egyszerű habozás vagy éppen a gondolkodás jele is lehet. Mivel a jelentése a helyzettől függően változhat, így többféle dolgot is üzenhetünk vele, kifejezhet többek között 

  • durvaságot,
  • gúnyolódást,
  • felháborodást,
  • undort,
  • ugratást,
  • játékosságot, 
  • aranyosságot 
  • és szexuális felhívást is

– írja a Medical News Today

Maureen O’Sullivan pszichológus szerint a nyelvöltögetés ugyanúgy több jelentéssel bír, mint bármely másik nonverbális jel. 

Ez pontosan olyan, mint a szem esetében a pillantás. A pillantásunk lehet agresszív és dühös, ha valami ellenségeset tapasztalunk, de lehet teljesen érzéki is, az intimitás kifejezőeszközeként

– vélekedik a szakember.

A Psychology Today egy másik cikke szerint ezekkel a grimaszokkal mindössze azt szeretnénk sugallni, hogy mennyire aranyosak és bohémek vagyunk.

Közvetve összefügg a gyerekek ugratásnak vagy szórakoztatónak szánt viselkedésével, de lehet benne egyfajta megnyerő pimaszság is

– írja a cikk. 

Einstein védjegye volt, de a rockzenészek kisajátították

A technológia fejlődésével a közösségi média, így az emotikonok is lehetővé tették, hogy – anélkül hogy látnánk a másik arcát – írásban is kifejezhessük magunkat, mindezt szavak nélkül. A temérdek mosolygós fej mellett több nyelvöltős emoji is elérhetővé vált a felhasználók számára, és ezek különböző érzelmek kifejezésére szolgálnak. Igen ám, de ahogyan a legtöbb emotikon esetében, a nyelvöltős fejeknél is nehéz meghatározni, hogy a másik milyen jelentést társított hozzá, amikor elküldte: nem teljesen tiszta, hogy éppen flörtölni akart velünk, kigúnyolni vagy csak ugratni akart minket.  

Anélkül hogy látnánk a valódi testbeszédet, és hallanánk a hangszínt, a számítógépen keresztül könnyen rosszul értelmezhető a másik ember szándéka

– vélekedett cikkében Leon F. Seltzer.

A kulturális és kontextusbeli különbség mellett a popkultúrában is eltérő jelentés miatt vált egy-egy zenész vagy közszereplő védjegyévé a nyelvöltögetés. 

Az első, fotón is megörökített híres nyelvöltés a Nobel-díjas elméleti fizikus, Albert Einstein nevéhez köthető, akinek 72. születésnapján készített nyelvöltős arcképe azonnal a védjegyévé vált, azóta pedig időről időre visszaköszön pólókon, tolltartókon vagy éppen telefonok háttérképén. 

A zsidó származású zseni állítása szerint – a fent felsoroltakkal szemben – egészen más okból öltötte ki a nyelvét, amikor fotózták. 

Ez a politikai nézeteimet tükrözi

– mondta Einstein, hozzátéve: megkérték ugyan, hogy mosolyogjon, de ő ezt unalmasnak találta, és inkább kiöltötte a nyelvét. 

A legtöbb esetben azonban mégsem a tudóshoz, hanem sokkal inkább a rock and roll életérzéshez és a rockzenészekhez társítjuk a nyelvöltögetést. Talán nem is véletlen, elég csak a The Rolling Stones együttes népszerű emblémájára gondolni, amely konkrétan egy kinyújtott nyelvet ábrázol. 

A nyelv koncepciója az volt, hogy képviselje a banda lázadó, tekintélyellenes hozzáállását

– mesélte a Rolling Stone magazinnak a nyelvről John Pasche tervező, aki elmondta, a logó elkészítése egy hétig tartott, munkájáért pedig a zenekar összesen 250 fontot fizetett.

Ha már lázadás és nyelvnyújtás, ki nem maradhat a felsorolásból a Kiss zenekar egyik alapítója, Gene Simmons sem, aki az ikonikus arcfestés mellett a nyelve kinyújtásával tett arról, hogy összetéveszthetetlen legyen a szakmában. 

A zenészről a hetvenes években azt híresztelték, hogy egy tehénnyelvet varratott a sajátjára, hogy hosszabb legyen. Ugyan a pletyka nem igaz, Simmons azt mondja, 13 éves koráig észre sem vette, hogy a nyelve rendkívül hosszúnak számít.

Miley Cyrus és a szexuális jelentés 

Sokáig szexuális megnyilvánulásnak gondolták Miley Cyrus esetében is az állandó nyelvöltögetést, aki a rock and roll hőskorát követően újra a popkultúra részévé tette a gesztust, pedig a csábítás mellett jóval egyszerűbb oka van erre.

Tényleg úgy tűnik, hogy az énekesnő nyelve több időt tölt a száján kívül, mint annak belsejében – van, hogy másokat vagy éppen a Wrecking Ball című slágerének klipjét idézve egy kalapácsot nyalogat a színpadon. Ezzel nemcsak azt mutatja meg, hogy működőképes a nyelve, hanem arra is emlékeztet egyben, hogy már nem egy aranyos gyerekszínész, hanem egy szexi felnőtt nő. A Rolling Stone-nak egyébként azt nyilatkozta, hogy a nyelvöltögetési szokása nem mindig szexuális szándékú, sokszor inkább abból ered, hogy nem akar kínosan vigyorogni a fényképeken.

Csak kinyújtom a nyelvem, mert utálok mosolyogni a fotókon. Annyira kínos. Annyira cikinek néz ki. A legtöbb ember ezért grimaszol a fényképeken, mert nem tud vagy nem akar mosolyogni

– oldotta meg láthatóan egyszerűen a tudósok által továbbra sem megmagyarázott problémakört Cyrus. 

De mégis honnan ered a szexuális jelentése a nyelvnyújtogatásnak?

A nyelvöltögetés legtöbbször szexuális felhívás – talán nem meglepő, hogy Gene Simmons erre már egészen fiatalon rájött. Mindez a kutatók szerint a francia csókból ered, ahol a nyelvhasználaton van a hangsúly, ami egyértelműen az erotikus izgalomhoz köthető.

A kinyújtott nyelv szexuális utalása a kontextustól függően is többféle jelentéssel bírhat. Az Egyesült Államok bizonyos területein például ez egy olyan gesztus, amellyel az utcán sétáló prostituáltak kínálkoznak fel az autósoknak. Más helyzetben a nyelvünk kiöltésének sokkal kevésbé szexuális töltetű üzenete is lehet – kifejezheti azt is, hogy valakit egyszerűen vonzónak találunk.

A nők gyakran használják férfiakkal szemben akkor, ha szeretnék jobban megismerni az illetőt, vagy jelezni akarják neki, hogy kívánatosnak tartják

– tette hozzá a Psychology Today szerzője.

(Borítókép: Miley Cyrus. Fotó: Dana Edelson / NBCU Photo Bank / NBCUniversal / Getty Images / Getty Images)

Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport