Újra felütötte a fejét Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében az afrikai sertéspestis
További Belföld cikkek
-
Országos akció indul a gyorshajtók kiszűrésére, a rendőrség közölte a helyszíneket
- „Összeszorult a gyomrom” – akadémiai vita bontakozik ki az Orbán Viktor poloskázása elleni tiltakozásról
- Rusvai Miklós: Kegyetlen vírussal küzdünk, de már tudjuk, honnan érkezhetett
- Ki kellett menekíteni az utasokat a 2-es metróból, még nagyobb lehet a közlekedési káosz
- Kutatók tisztázták: Európában nem nálunk a legrosszabbak a rákhalálozási adatok
A Jobbik korábbi erőfeszítései, figyelemfelhívó bejelentései ellenére továbbra sem tudta az állategészségügy megfelelően kezelni a jó néhány évvel ezelőtt kirobbant járványt, az afrikai sertéspestist (ASP) – írja szerkesztőségünknek küldött közleményében a párt.
A párt képviselői a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei közgyűlésben sajtótájékoztatókon számoltak be a pusztító kór rohamos terjedéséről, felhívva a figyelmet a megfelelő intézkedések megtételére. A kór terjedése elsősorban a vaddisznóállomány szabad vándorlásával és emiatt a területen történő vadászattal kerülhet be a háztáji sertésállományba. Emellett természetesen a fertőzött élelmiszereken keresztül is veszélyt jelent a házi sertésekre. A hatóságok tehetetlen viselkedése miatt a megye szinte teljes vaddisznóállománya kipusztult, és innen elterjedve megtizedelte a vadállományt egészen a Duna vonaláig – tudatta az ellenzéki párt.
A párt akkor is felhívta a figyelmet a térségben élő, önellátó háztáji gazdálkodókat érő hatalmas veszélyre, illetve a vármegyében működő nagyüzemi sertéshizlaldák kitettségére. Az afrikai sertéspestis (ASP) elterjedése drámai módon érinti a térség élelmiszer-ellátását, ebből fakadóan magában hordozza a sertéshúsexport befagyasztását, az import szükségszerű emelkedését, ami a fogyasztói árak drámai emelkedéséhez vezethet.
A kór terjedését most a hivatalos bejelentés alapján Románia felől érkezőként azonosították be, ami Magyarország esetében Csenger és térségét érinti egyelőre.
A Jobbik azonnali intézkedést követel az állategészségügyi és járványügyi hatóságoktól. Mentsük meg a magyar gazdákat, mentsük meg a magyar sertéshúst fogyasztó honfitársainkat a külföldi importélelmiszerektől – zárta közleményét a Jobbik.
Ahogyan az elmúlt napokban többször is beszámoltunk róla, a ragadós száj- és körömfájásjárvány 50 év után ismét pusztít Magyarországon, Szlovákia – ahol már a dolgozókat sem engedik haza a farmokról – és Ausztria már több határátkelőnél is bevezette a szigorítást vagy a lezárást Magyarország irányába. A kormány egy állategészségügyi operatív törzset hozott létre, és tovább szigorított a szabályokon, hiszen már négy szarvasmarhatelep érintett a fertőzésben. Nagy István agrárminiszter eredményes védekezésről számolt be.