Momentum: Kössék az oktatás reformjához az uniós pénzeket

138A7997
2023.06.07. 13:29
Utcai aláírásgyűjtést indított a Momentum annak érdekében, hogy az Európai Bizottság kösse az oktatási reformhoz az uniós pénzek kifizetését.

A bizottságnak szóló indítvány három feltétel bevezetését kéri:

  • a státusztörvény visszavonását;
  • az azonnali, 50 százalékos pedagógus-béremelést;
  • és a magyar oktatás reformjának beindítását a diákok és tanárok érdemi bevonásával.

Donáth Anna európai parlamenti képviselő a Momentum erről szóló sajtótájékoztatóján elmondta:

Pár napja a bizottság alelnökét, Vera Jourovát személyesen is tájékoztattam az indítványomról. Első egyeztetéseim alapján a javaslat nyitott fülekre talált a bizottságnál. De ahhoz, hogy meg is valósuljon, fontos, hogy össztársadalmi támogatottságot is fel tudjunk mutatni az Európai Bizottságnak. Ezért a mai naptól utcai aláírásgyűjtést indítottunk: arra kérünk mindenkit, aki normális oktatást szeretne ma Magyarországon ahelyett, ami most van, hogy egy aláírással támogassa a bizottságnak szóló indítványunkat.

Donáth Anna szerint nincs más út: a státusztörvény benyújtásával „a hatalom világossá tette, hogy nem hallgatja meg sem a pedagógusok, sem a diákok kéréseit”. A képviselő hozzátette: ezért kell az Európai Unióhoz fordulni, és Európával közösen megoldani „az oktatás súlyos válságát”.

Az európai parlamenti képviselő a napokban arról tájékoztatott a közösségi oldalán, hogy Vera Jourovának nyomatékosította az indítványában megfogalmazott kéréseket, az Európai Bizottság alelnöke pedig komolyan vette azokat, és megígérte, hogy a megvalósíthatóságukat alaposan ki fogják vizsgálni.

„Pintér Sándort ez sem érdekli”

Mint azt megírtuk, a tüntetés ellenére, illetve több tucat egyeztetés után beterjesztették a státusztörvény tervezetét, és Pintér Sándor belügyminiszter a Krétában tájékoztatta a tanárokat. Azonnali reagálásában a Momentum „hóhérnak” nevezte a belügyminisztert. Az ellenzéki párt közölte: a Fidesz a tanárok és a diákok több hónapos tiltakozása ellenére sem tett le arról, hogy „erőből átnyomja” a státusztörvényt a parlamenten.

Tóth Endre, a Momentum országgyűlési képviselője és oktatáspolitikusa szerint a törvény miatt nagyjából 20 ezer tanár fog hiányozni a rendszerből, mivel az eddig is hiányzó 16 ezer mellett újabb 5 ezer jelezte, hogy felmond, ha bevezetik a törvényt.

„4962 pedagógus jelezte, hogy felmond, ha bevezetik a bosszútörvényt. De Pintér Sándort ez nem érdekli. Már amúgy is 16 ezer pedagógus hiányzik a közoktatásból. De Pintér Sándort ez sem érdekli. Nem lesz szeptembertől elég szaktanár az iskolákban. De Pintér Sándort ez sem érdekli. A gyerekedet majd egy magyartanár tanítja kémiára. De Pintér Sándort ez sem érdekli” – írta az ellenzéki politikus a Facebook-oldalán. Mivel a törvényjavaslat még nincs elfogadva, és három hét van a szavazásig, ezért Tóth Endre mindenkit arra biztat, hogy újult erővel tiltakozzon ellene.

A Belügyminisztérium bejelentésével kapcsolatban a Fidesz közölte: a kormánypártok egyetértenek azzal, hogy „a pedagógusok bérét jelentősen emelni kell”, ezért fontos az Országgyűlés elé kerülő, ezt megalapozó, új pedagóguséletpálya-törvényjavaslat. A Fidesz szerint egyébként „Brüsszel és a baloldal akadályozza a pedagógusok béremelését”.

(Borítókép: Donáth Anna. Fotó: Momentum)