1,7 milliárdos pénzbüntetést kért az ügyészség az Orbán-kormány korábbi államtitkárára

B RKL20210108027
2023.03.28. 13:01
Nagy János volt helyettes államtitkár beteget jelentett, míg a negyedrendű vádlott, K. Zoltán Pál volt államtitkár nem mondott le a tárgyalás jogáról és nem kívánt beismerő nyilatkozatot tenni kedden a Székesfehérvári Törvényszék előtt. A 2,2 milliárdos büntetőügynek összesen kilenc vádlottja van.

Az Agrárminisztérium korábbi helyettes államtitkára beteget jelentett, így kedden reggel Nagy János nem jelent meg a Székesfehérvári Törvényszék előtt. Bár a másodrendű vádlott, Cs. József a nyomozati szakaszban egyezséget kötött az ügyészséggel, de a bíróság ezt nem hagyta jóvá, így újra visszakerült a vádlottak padjára.

Az első Orbán-kormány államtitkára is vádlott

Az ügy negyedrendű vádlottja K. Zoltán Pál, aki az első Orbán-kormány (1998–2002) földművelési tárcájának közigazgatási államtitkára volt. A jelenleg ügyvédként praktizáló egykori államtitkár több fideszes vezetésű önkormányzatnak dolgozott jogászként, majd 2010 és 2013 között agrárkamarai miniszteri megbízottként tevékenykedett.

K. Zoltán Pál nem mondott le a tárgyalás jogáról és nem kívánt beismerő nyilatkozatot tenni a Székesfehérvári Törvényszék előtt. Kijelentette: nem követett el semmilyen bűncselekményt, és a büntetőügy során részletes vallomást fog tenni. Az egykori államtitkár feldúltan részletezte és sérelmezte, hogy a vádiratban számos valótlan állítás található. 

K. Zoltán Pál ügyvédje, Papp Gábor jelezte, hogy az ügy több irata nem állt rendelkezésükre.

Ráadásul számos hiányosság van a vádiratban, így javaslom a bíróságnak, hogy azt küldje vissza az ügyészségnek hiánypótlásra

– mondta a tárgyaláson Papp Gábor, aki indítványozta az ügy nyomozójának, T. Zsolt rendőr századosnak a beidézését is. A nyomozati anyagot egyébként más ügyvéd is „fércmunkának” titulálta.

2,2 milliárdos hűtlen kezelés

A vádirat szerint 2019 első felében Nagy János, az Agrárminisztérium földügyekért felelős helyettes államtitkárának utasítására a minisztérium háttérintézménye megbízási szerződéseket kötött ügyvédi irodákkal, illetve más cégekkel. Ennek keretében több mint 2,2 milliárd forintot fizettek ki. A vizsgálatok során kiderült, hogy az ügyvédi irodákkal kötött szerződésekben szereplő feladatokra a minisztériumnak, illetve háttérintézményeinek nem volt szüksége. A nyomozás kiderítette azt is, hogy a volt államtitkár utasítására szerződtek egy céggel, de a szerződésben foglaltak elvégzésére sosem került sor.

Nagy Jánost 2020 decemberében egyébként egy másik korrupciós ügy miatt tartóztatták le. Az ügyészség közokirat-hamisítással és hivatali vesztegetés elfogadásával vádolja az egykori helyettes államtitkárt. A vádirat szerint 830 millió forintnyi vissza nem térítendő állami támogatáshoz segített volna egy agrárcéget.

Folytatás áprilisban

Az ügyészség Nagy Jánosnak hat év börtönbüntetést, hat év közügyektől való eltiltást, valamint zár alá vett vagyonának elvonását javasolta.

K. Zoltán Pálnak öt év börtönbüntetést, közügyektől való eltiltást és 1,7 milliárdos pénzbüntetést javasolt.

Az előkészítő ülésen egyik vádlott sem kívánt lemondani tárgyalási jogáról. Mivel az elsőrendű vádlott, Nagy János betegsége miatt nem tudott megjelenni a Székesfehérvári Törvényszék előtt, valamint a másodrendű vádlott beismerő nyilatkozatát nem hagyta jóvá a bíróság, ezért az előkészítő tárgyalás április 21-én folytatódik.  

(Borítókép: Az Agrárminisztérium épülete a Kossuth Lajos téren. Fotó: Róka László / MTI)