Ötmilliós kártérítést kap a nő, akinek „ismétlődő szülés veszélye” címén nem hosszabbították meg a munkaszerződését

2021.12.01. 14:59

Ötmillió forintos kártérítést kap az a nő, akinek még 2019-ben az egyik országos állami intézménynél „ismétlődő szülés veszélyére” hivatkozva nem hosszabbították meg a munkaszerződését és elutasították álláspályázatát.

Újabb igazát kiharcoló ügyfél, újabb jogvédői siker! Kismama ügyfelünkkel egyezséget kötött egykori munkáltatója, mert jogszerűtlenül nem hosszabbította meg a szerződését. Az egyezség alapján mintegy ötmilliót fizetnek neki

 – számolt be a Magyar Helsinki Bizottság a Facebookon. Hozzátették, a megegyezéssel a pereskedés véget ért. A fiatal nőt képviselő Tóth Balázs, a bizottságnál tevékenykedő ügyvéd a fejleményt úgy kommentálta:

Minden szempontból elfogadhatatlan, hogy egy munkavállaló nőt az esetleges jövőbeli várandóssága miatt ne alkalmazzanak. Különösen súlyos ez a jogsértés, mert egy állami szervnél történt és több nő is áldozata lett. Sokat hallunk mostanság népességfogyásról, családvédelemről, babaváró támogatásról meg a nők kötelességéről. De jól látszik, az államnak a saját háza táján is akad tennivalója, hogy a szülő nőket és kismamákat ne érje hátrány

 – fogalmazott.

Az ügyről korábban az Index is beszámolt. Az érintett kismama hiába dolgozott főnökei szerint jól, hiába voltak munkatapasztalatai, nem alkalmazták tovább, ráadásul kiderült, hogy nem ő volt az egyetlen nő, akit azért nem foglalkoztattak tovább az állami intézménynél, mert munkaviszonya alatt „elment szülni”. A hivatalos indoklás persze nem ez volt, eredetileg arra hivatkoztak, hogy nem teljesítette a gyakornoki program feltételeit. Csakhogy a korábbi teljesítményértékelései kiválóak voltak. Ezután újabb gyakornoki állásra nyújtott be pályázatot, de nem járt sikerrel és amikor rákérdezett az ügyre, akkor derült ki, hogy az elutasítás valós oka az „ismétlődő szülés veszélye”. Ezt követően fordult a nő a Magyar Helsinki Bizottsághoz.