17 milliárd forinttal húzták le Magyarországot, Szijjártó Péter tárcája szerint csak a baloldal támad

2021.05.08. 21:06

Az Index pénteken leplezte le, hogy a  Danubia Pharma Kft. nevű gyógyszer-nagykereskedő cég feltűnően drágán, a máshol jellemző 24–26 dollár helyett 36 dollárért hozza Magyarországra a kínai állami vállalat, a Sinopharm vakcináját.

Ezzel Magyarország 55–60 millió dollárt (átszámítva 16,2–17,6 milliárd forintot) veszít a kínai oltóanyagról szóló üzleten, az ATV Híradója pedig megkérdezte a Külgazdasági és Külügyminisztériumot (KKM), mi az oka, hogy a vakcinát túlárazva vették meg. Szijjártó Péter tárcája válaszolt is, mégpedig azt, hogy 

az oltásellenes baloldal újabb hazug támadást indított, ezúttal az árral kapcsolatban, a kormány álláspontja szerint azonban emberélet nem múlhat pénzen, a baloldalnak ezzel szemben a pénz és a hatalom fontosabb az emberéletnél.

Az Index cikkének állításait a Külgazdasági és Külügyminisztérium egy betűvel sem cáfolta.

Kiderül belőle, hogy az Orbán-kormány január végén állapodott meg a kínai vakcinák szállításáról. A számok szerint az üzlet úgy nézett ki, hogy egy dózis Sinopharm-vakcina ára 26–28 dollár között mozoghatott, de 28 dollárnál egészen biztosan nem lehetett több. Még ha ezt is vesszük, a Danubia Pharma Kft. átszámítva 36,2 dollárért hozta a kínai oltóanyagot, vagyis adta el a Nemzeti Népegészségügyi Központnak. Mivel a szállítási költség  0,1-0,2 dollár, 36 dollár adagonkénti árnál tartunk, vagyis

AKÁR 11-12 DOLLÁRT IS NYERHETETT ADAGONKÉNT A DANUBIA. EZ 55–60 MILLIÓ DOLLÁROS NYERESÉGET JELENT, AMI JANUÁR VÉGI DOLLÁRÁRFOLYAMON NÉZVE 16,2–17,6 MILLIÁRD FORINT.

A notórius feljelentőként ismert egykori Fidesz-tag, Tényi István korábban a rendőrséghez fordult  a Magyarországra hozott Sinopharm-vakcinák miatt, arra hivatkozva, hogy az importtal megbízott Danubia Pharma tulajdonosi szerkezete átláthatatlan, s az Alaptörvény alapján így nem lehetett volna közpénzből kifizetni a társaságnak a vételárat. A Nemzeti Nyomozó Iroda korrupciós bűnözés elleni osztálya elutasította a feljelentést, arra hivatkozva, hogy volt már egy feljelentés az ügyben, és az ismert tényálláshoz képest nem kerültek elő információk, az ügyben nem indítanak nyomozást.