Minden, amit a hétvégi tömeges oltásról tudni kell

DMOHA20210302008
2021.03.05. 06:18
Csütörtökön kapták meg a 47 és 59 év között krónikus betegek a kórházi oltópontos oltás behívóját sms-ben. Ők mind az AstraZeneca vakcináját fogják megkapni. 101 kórház összesen 433 oltóponttal vesz részt a tömeges oltásban.

Szintet lép Magyarországon a lakosság immunizálása. Március 6-án és 7-én kezdődik a 60 év alatti krónikus betegek tömeges oltása. Első körben az idősebbeket oltják be, ezen a hétvégén a 47 és 59 év közötti krónikus betegek kaphatják meg az AstraZeneca vakcináját. Ez a korcsoport kapott sms-ben behívót a Vakcinainfótól, amiben az oltás helyszínéről és időpontjáról küldtek tájékoztatást a betegeknek. Felhívták az érintettek figyelmét, hogy sem a helyszínt, sem pedig az időpontot nem lehet módosítani, aki nem jelenik meg, az csak egy későbbi alkalommal fog sorra kerülni.

A 47 és 59 év közötti krónikus betegek tömeges oltásában

  • 101 kórház összesen 433 oltóponttal vesz részt.
  • A helyszínek reggel 8 órától 18 óráig lesznek nyitva. Egy oltóponton óránként 12 ember kaphatja meg a védőoltást.
  • A koronavirus.gov.hu tájékoztatása szerint a vakcina beadása és a helyszíni adminisztráció 40-60 percet vehet igénybe.
  • Az oltás beadása előtt mindenkinek ki kell töltenie az úgynevezett hozzájárulási nyilatkozatot.

Ez alapján dönthet arról az orvos, hogy beadhatja-e a vakcinát vagy sem. A nyilatkozat többek között arra kérdez rá, hogy a páciensnek milyen betegségei vannak, illetve érez-e magán koronavírusos tüneteket. 

A FERTŐZÖTTEKET NEM OLTJÁK BE.

 A krónikus betegek beoltásával párhuzamosan a regisztrált idősek beoltása is folytatódik. 

Több mint 395 ezer 65 év felettit oltanak be a háziorvosoknál Sinopharm (kínai) és a Moderna (USA) oltóanyagával, valamint a kórházi oltópontokon beadható Pfizer-vakcinával.

A kórházi oltópontokon a regisztrált idősebbeket is várják a hétvégén. A 47 és 59 év alatti krónikus betegek közül 74 ezer embert várnak az oltópontokra.

Az oltás menete

  • Az oltó orvos kikérdezi és megvizsgálja az oltandó személyt. Ellenőrzik a hozzájárulási nyilatkozatot.
  • Az oltást felkarba adják. Ezután a beoltottak 15–30 percre megfigyelés alá kerülnek, hogy jelentkezik-e náluk nem várt reakció.
  • Az AstraZeneca-vakcinánál az első oltást követő 4. héten kell beadni a második oltást.
  • Az első oltás után közlik a második vakcina beadásának időpontját. Az oltásemlékeztető kártyára a védőoltás nevét és gyártási számát felírják. A kártyát a második vakcina beadásához is kérik.
  • Ha a második oltást a tervezett időpontban valamilyen oknál fogva nem lehet beadni (pl. akut betegség), akkor az oltó orvossal megbeszélt időpontban kell bepótolni.
  • Már az első oltás is kivált egy bizonyos védettséget, de a teljes védettség csak a második dózis beadása után alakul ki. Várhatóan 1-2 héten belül.

A hétvégi oltásban 600 oltó orvos és 1200 ápoló vesz részt. Az oltás lebonyolításában katonák is segédkeznek. 

Mindenkit figyelmeztetnek,

  • ne érkezzen korábban megadott időpontnál a kijelölt oltópontra,
  • vigyék magukkal a tajkártyát, személy igazolványt és lehetőség szerint a kinyomtatott és kitöltött hozzájáruló nyilatkozatot,
  • a maszk használatára, a védőtávolság betartására,
  • fegyelmezettséget, türelmet és toleranciát kérnek a várakozóktól, valamint
  • sem a helyszínt, sem pedig az időpontot nem lehet módosítani. Aki nem jelenik meg, az csak egy későbbi alkalommal fog sorra kerülni.

Március 4-ig 1 millió 57 ezer ember beoltásához elegendő vakcina érkezett Magyarországra. A módosult oltási terv szerint a Moderna és a Sinopharm vakcináját a háziorvosok is beadhatják. Míg a Pfizer, a Szputnyik V és az AstraZeneca csak kórházi oltópontokon elérhető. 

Kapcsolódó

Merkely Béla: Szigorítás nélkül meredeken emelkedne a fertőzöttek száma

A szakember szerint a kórházi ellátás is veszélybe kerülne.

(Borítókép: Oltópont a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ székhelyén a fõváros XIII. kerületében 2021. március 2-án. Fotó: Mohai Balázs / MTI)